Добра звістка чи блеф?
Прогрес на газових переговорах президенти передоручили виконавцямЙ досі зберігається інтрига суботніх переговорів, у яких брали участь Президент України Віктор Янукович, президент Росії Дмитро Медведєв та прем’єр-міністр Володимир Путін, що приєднався до них. У неділю, коли після завершення переговорів минула майже доба, прес-служба Президента України вирішила виконати свій обов’язок. І процитувала лише одну фразу: «В ході переговорів досягнуто істотного прогресу, який дає підстави сподіватися на досягнення найближчим часом конкретних результатів на користь обох країн», — сказав Янукович. У повідомленні сказано також про те, що у жовтні в Україні відбудеться чергове засідання Міждержавної українсько-російської комісії. І нічого не сказано про те, чи вдалося українському Президентові цілком позбутися тієї тривоги, спричиненої газовими проблемами, через які він прибув до тверської резиденції російського колеги.
Як бачимо, історія вкотре повторюється. Майже такий же інформаційний вакуум виник після серпневої зустрічі президентів у Сочі. Це дозволило ЗМІ та експертам зробити висновок, що переговори провалилися. Тепер нас вирішили вселити надію. Але дуже дивно, що до цього не приєдналися в Москві, де в неділю глава Міненерговугілля України Юрій Бойко і голова правління ВАТ «Газпром» Олексій Міллер (вже вкотре?) під час робочої зустрічі обговорювали конкретні шляхи реалізації домовленостей, нібито досягнутих президентами України та Росії.
КОЗИРНА СЕНСАЦІЯ
Тим часом на зустріч у Завідово покладалися чималі надії. В Партії регіонів навіть передбачали, що вона завершиться сенсацією. Такий прогноз оголосив сайту «Новий регіон» заступник глави фракції ПР у Верховній Раді Михайло Чечетов. «Цього разу та газова міна, яку заклала під Україну Тимошенко, буде розмінована. Газову проблему буде знято раз і назавжди, — сказав він. — Це буде комплекс домовленостей, починаючи з енергетики, закінчуючи економікою. І не потрібно вигадувати, що хтось комусь віддасть, подарує, відпиляє або ще щось із нею зробить. Є цивілізовані методи, механізми взаємодії в енергетичній сфері. Тому немає сумнівів, що цього разу компроміс буде знайдено. Але до приїзду Віктора Федоровича до Москви рано відкривати карти, щоб не зашкодити перебігу переговорів. Але ціну (на російський газ. — Авт.) точно буде знижено».
Напередодні візиту Януковича до Москви РІА «Новости» провело телеміст за участю українських і російських експертів. Виступаючи на ньому, директор Центру політичної інформації (Москва) Олексій Мухін сказав: «Цей візит не робить честі Віктору Януковичу. Він їде ні з чим в день з’їзду правлячої партії. Він прекрасно розуміє, що ні Медведєв, ні Путін не зможуть приділити йому багато часу». За його словами, український Президент хоче показати Європі, «як Москва наплювацьки ставиться до переговорів із Україною». «Українська сторона, не маючи на руках жодного козиря, намагається грати. Це називається блеф», — упевнений політолог.
Але Янукович, мабуть, все-таки привіз у Завідово якісь козирі. Він міг дохідливо пояснити своїм візаві, що Північний і Південний потоки, якими Росія намагається зашунтувати українську ГТС, не в змозі забезпечити надійність постачання газу до Європи, оскільки не мають підземних сховищ, що знаходяться у розпорядженні України.
Не виключено, що серед українських козирів була й домовленість про те, що ЄС не вимагатиме компенсацій за перерви в постачаннях енергоресурсів, досягнута в ході роботи над угодою з ЄС про зону вільної торгівлі. Про це розповів журналістам в Брюсселі уповноважений уряду України з питань європейської інтеграції Валерій П’ятницький. «Питання компенсації в такому варіанті, який був спочатку, вже не на часі», — цитує фахівця УНІАН. П’ятницького доповнив директор Департаменту міжнародних економічних відносин Міністерства аграрної політики й продовольства України Тарас КАЧКА. «В угоді ми вийшли на абсолютно прийнятні формулювання з приводу режиму торгівлі енергетичними товарами. Ми не гарантуємо транзиту, ми не гарантуємо безперервності постачань. Ми гарантуємо, що наш правовий режим торгівлі енергетичними товарами не заважає цьому потоку, — сказав він і додав таке. — В угоді записано, що жодна із сторін не може бути відповідальною за переривання, обумовлене діями третьої сторони, або суб’єктами, підконтрольними третій стороні».
ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ЧИННИК
Ця новина могла змусити керівників Росії замислитися. Тепер, у разі газового конфлікту, подібного до того, що розігрався 2009 року, Європа офіційно стає на бік України, не вимагаючи від неї гарантій безперервного транзиту в умовах шантажу ціною на газ. І, можливо, саме ця новина змусила Путіна і Медведєва, через годину після розмови за закритими дверима, вийти погуляти й обговорити ситуацію, що склалася.
Російському тандему добре відомо, що Європейська комісія розглядає створення Україною, Росією і Євросоюзом тристороннього газового консорціуму як гарантії постачань природного газу в європейські країни. Це питання обговорюватиметься вже 29 вересня під час візиту до Києва комісара ЄС з енергетики Гюнтера Оттінгера.
ЦИНІЗМ & КОРУПЦІЯ
Звичайно, інформаційні атаки напередодні переговорів — річ загальноприйнята. У Росії не пройшов непоміченим лист колишніх російських воєначальників, близьких до КПРФ. Подивувавшись з їхнього вільнодумства, глава громадської організації «Російська община України» Костянтин Шуров зазначив: «Просити знижку на газ — це просити знижку не для народу, а для олігархів, які роблять на ньому «дельту» і примножують свої статки. Українська «еліта» вже давно себе бачить на Заході, а з Росією не буде ніколи».
Викликає здивування, що російського націоналіста повністю підтримав депутат українського парламенту, комуніст Леонід Грач. «Якщо Росія дасть знижку на газ, то підтримає те, що Янукович встав на абсолютно антиросійські позиції, — говорить кримчанин. — Він не виконує жодного зобов’язання з того, що давав на виборах, перш за все, етнічним росіянам. Абсолютно чітко бере під козирок у питанні співпраці з НАТО. І не потрібно чекати, що буде, якщо Росія не піде на компроміс, це вже сьогодні відбувається. Якщо Росію влаштовує, що Україна вже сьогодні є НАТОвським плацдармом, нехай генерали й надалі пишуть Медведєву. Цинізм безмежний».
Скандал із українськими лобістами в російській владі прокоментував політолог Андрій Латинін. За його інформацією, тільки 2010 року і тільки в профільний підрозділ адміністрації президента Росії, що займається Україною, було «занесено» близько двох мільйонів доларів США. Ці гроші через різних лобістів, якими, за словами Латиніна, «кишить профільний підрозділ», пішли на просування газових інтересів України в російському медіа-просторі і на вирішення «різних приватних питань». Він називає ситуацію з генеральським листом парадоксальною, оскільки йдеться вже не лише про покупку російських чиновників і російських ЗМІ, а й про «скупку оптом» цілої партії — КПРФ, яка сьогодні виступила «колективним лобістом» інтересів України в газових перемовинах.
Публіцист і письменник, позаштатний радник Президента України Дмитро Видрін також звертає увагу на корупційні складові газової проблеми. Виступаючи на телемості, він сказав: «Я прочитав, що в російському «Газпромі» дванадцять мільярдерів. Чи не знаходяться в цих грошах російські пенсії, зарплати бюджетників тощо? Може, про це варто говорити? Яким чином через держкомпанії реалізуються приватні інтереси?» Додамо: а чи не там і українські зарплати і пенсії?
Відповіді на всі ці запитання разом або порізно належить дати керівництву України та Росії. Але найважче зараз нашому Президентові. Всі, хто бачив телерепортаж із Завідово, відзначили, що виглядає він дуже заклопотаним і втомленим. Мабуть, тепер його зовсім не радує і отримана взамін за оренду Севастополя стодоларова знижка на газ. Екс-міністр фінансів Ігор Уманський днями в одній із газет нагадав, що вона не таке вже благо, оскільки збільшує зовнішній борг України, до якого на кінець 2012 року необхідно додати ще близько 10 мільярдів доларів газової знижки.