Історія – наука про людей у часі, наука, в якій безперервно треба пов’язувати вивчення мертвих з вивченням живих.
Марк Блок, французький історик

Атаку відбито

Законодавство України не підкорилося норвезькому акціонеру «Київстар»
4 серпня, 2006 - 00:00

Верховний Суд України призупинив рішення Вищого господарського суду (ВГС), який місяць тому назад визнав законним статут ВАТ «Київстар», що притискав права одних акціонерів на користь інших. Червневий вердикт ВГС породив чимало галасу в ділових колах, суттєво підірвавши репутацію української Феміди. «Вищий господарський суд України перекинувся на сторону Telenor, — писав ComNews. А в компанії Altimo, яка веде боротьбу за відновлення законності в «Київстарі», назвали це рішення «правовим свавіллям».

Нагадаємо, що конфлікт між акціонерами «Київстару», в основі якого розбіжні погляди на систему управління компанією, триває вже понад рік. Російська Altimo почала наполягати на розширенні свого впливу після того, як її частка в «Київстарі» виросла з 20% до 43,5%. Другого за величиною акціонера не влаштовували пункти статуту компанії, згідно з якими Telenor мав право висувати власного безальтернативного кандидата на посаду президента компанії, фактично одноосібно формувати раду директорів і вищий менеджмент. Altimo справедливо вказувала, що ці положення статуту суперечать Цивільному кодексу України та рано чи пізно компанію зобов'яжуть їх змінювати.

Усі ці претензії норвезька сторона послідовно ігнорувала, тож Altimo ініціювала позови про захист своїх прав у різні інстанції. У грудні минулого року Вищий господарський суд України виніс постанову, згідно з якою і статут, і склад ради директорів оголошувалися недійсними. Відмовив норвежцям в апеляції і Верховний Суд.

Здавалося б, завісу над цією історією можна було опустити — з вищою інстанцією не посперечаєшся. Але, мабуть, найголовніше відбувалося не на сцені, а за лаштунками ВГС. У результаті завіса ще раз злетіла вгору — на щирий подив учасників ринку. 27 червня Вищий господарський суд несподівано — і вперше в історії українського правосуддя — відміняє своє ж грудневе рішення на основі аргументів, викладених у клопотанні норвезької Telenor. Примітно, що інші сторони процесу — Altimo та «Київстар» — ні про клопотання, ні про призначення слухань не були сповіщені. Уже лише ця обставина свідчить про те, що липневе засідання суду відбувалося в якихось напівпідпільних умовах. Тим паче, що клопотання норвежців розбирали не лише таємно, а й вельми поквапливо — рівно через два тижні, день у день після звернення Telenor до суду.

Для відновлення справедливості знадобився усього місяць — рішення Верховного Суду України поставило крапку в позові між акціонерами «Київстару». Однак, як вважають юристи, ця історія може мати продовження. Повз неї, напевно, не пройдуть правоохоронні органи, якщо зацікавляться безпрецедентною спробою судді ВГС відмінити судове рішення вищої інстанції «за знову відкритими обставинами» з порушенням усіх процесуальних норм. Будуть запитання і до норвезької Telenor, якій лише і могла бути вигідна «комбінація» з червневим рішенням ВГС. Зокрема, юристів, економістів і інших експертів украй цікавить запитання про те, яким саме чином норвежцям вдалося досягти в червні такого результату у Вищому господарському суді. На думку багатьох експертів, його цілком можна занести в підручники з юриспруденції, як «видатний» приклад порушення судом чинного законодавства.

Усе це примусило юристів, а потім і ЗМІ припустити, що червневий «процес» у ВГС міг бути зрежисований заздалегідь. А якщо так, то, виходить, що європейська «цивілізована» компанія Telenor, яка при кожній зручній нагоді заявляє про свою прихильність закону, зненацька виявилася втягненою у схему, яку вже охрестили корупційною.

«Очевидно, західні компанії, які неухильно дотримуються букви закону в себе на батьківщині, в Україні вважають це необов'язковим», — каже голова Товариства захисту прав споживача «Народний контроль» Олексій Олефіренко. Адже грудневий вердикт ВГС, що відмінив дію статуту «Київстар», зобов'язував Telenor привести статутні документи у відповідність із вимогами українського права. Протягом півроку норвежці навіть не намагалися виконати вимоги суду, і лише після червневого засідання стало зрозуміло, чому. «Зараз, можливо, може йтися і про корупцію в судовій системі України», — вважає Олефіренко.

Спроби норвежців за будь-яку ціну зберегти статут «Київстару» в первинному вигляді пояснюються просто — така редакція дає Telenor необмежені права. Другому акціонеру, Altimo, в цьому випадку відводили маріонеткову роль — він був зобов'язаний підтримувати рішення норвежців, хоч би чого вони стосувалися. Зрозуміло, що подібна норма не може відповідати ні українському, ні міжнародному праву.

Віддаючи належне Верховному Суду України, він відреагував на це правильно. Скандальне рішення ВГС від 27 червня було відмінене, і тепер норвезькі акціонери постали перед необхідністю не лише змінювати статут мобільного оператора, а й переглянути свої методи роботи в Україні. Крім того, як зазначають експерти, підозри в корупції падають тепер і на конкретних співробітників Вищого господарського суду.

Ігор ДЯЧЕНКО
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ