Наші батьки були на півслові обірваним поколінням. Весь цей огром несказаного і набріханого зверху, накопичившись за століття, тепер криком кричить. Країні потрібні письменники для психологічної санації.
Оксана Забужко, українська письменниця, поетеса, есеїстка

Бізнес іде на допомогу

За цей рік кількість ВIЛ-інфікованих зросла на 10 тисяч
16 листопада, 2005 - 00:00
ЗА НИНІШНІХ ТЕМПІВ ПОШИРЕННЯ ВІЛ, ЩОРІЧНО НЕОБХІДНО БЛИЗЬКО 60 МІЛЬЙОНІВ БЮДЖЕТНИХ ГРИВЕНЬ. А СЬОГОДНІ ЇХ УДВІЧІ МЕНШЕ. НА ФОТО — КИЇВСЬКА ІНФЕКЦІЙНА ЛІКАРНЯ В ЛАВРІ. ДЛЯ ДЕЯКИХ ВІЛ-ПОЗИТИВНИХ ВОНА СТАЛА ДРУГОЮ ДОМІВКОЮ / ФОТО АНАТОЛІЯ МЕДЗИКА

З епідемією СНІДу в Україні відтепер боротиметься бізнес. Поява коаліції з провідних українських компаній стала своєрідною відповіддю Президенту. Нещодавно на з’їзді сімейних лікарів у Харкові він заявив про те, що представники ділових кіл мають підключитися до профілактики. І це, власне, в їхніх же інтересах. Адже 80-ти відсоткам ВІЛ-інфікованих в Україні сьогодні — від 20 до 39 років. Якщо й надалі вірус вражатиме найпродуктивніші верстви населення, це може призвести до істотних проблем на ринку праці, а значить і до збитків для компаній. Наприклад, якщо виходити з дослідження, проведеного Міністерством праці та соціальної політики, до 2014 року показник зайнятого населення зменшиться на 9%. І це оптимістичний прогноз. Згідно з ним, через девять’ років в Україні нараховуватиметься 470 тисяч ВІЛ-інфікованих, ВВП знизиться на 0,68%, а прибуткові статті держбюджету недорахуються 537 мільйонів гривень. За словами заступника міністра праці та соціальної політики Володимира Тьоткіна, останній факт пов’язаний із тим, що лави платників податків порідшають.

Проте є ще й песимістичний прогноз. Якщо вірити йому, то у 2014 році ВІЛ-статус матимуть 820 тисяч українців. Прибуткові статті бюджету зменшаться на 933 мільйони гривень, а витратні збільшаться — на 2,6 млрд. Уникнути збитків, очевидно, не вдасться. Профільні програми і медикаменти для ВІЛ-інфікованих, насамперед, завдання держави, і це при тому, що річний курс антиретровірусної терапії обходиться на людину в 10 тисяч доларів.

Як підкреслив В. Тьоткін, із усіма цими проблемами Україна може зіткнутися, якщо сьогодні не зупинить негативну тенденцію. Але шансів на успіх поки замало. Принаймні, як показала доповідь організації «Трансатлантичні партнери проти СНІДу», країна не навчилася боротися з епідемією і захищати права тих, кого вона торкнулася. Наприклад, сьогодні лише 15% споживачів ін’єкційних наркотиків охоплені профілактичними заходами. А 98% дорослих українців і не здогадуються, що у нас існують послуги з добровільного консультування і тестування на ВІЛ. Практично немає в Україні навчальних і просвітницьких програм, велика рідкість також соціальна реклама. Як результат — лише 14% молоді може назвати методи профілактики СНІДу. А шляхи його передачі — лише кожен третій. Так, грошей замало. З необхідних 52 мільйонів доларів на антиретровірусну терапію уряд за підтримки міжнародних організацій «нашкріб» усього 12 мільйонів. Але водночас, як вказують автори дослідження, МОЗ систематично переплачував за препарати антиретровірусної терапії. Середня вартість лікування одного ВІЛ-інфікованого в системі міністерства становила 6,3 тисячі на рік. Між тим громадським організаціям чомусь вдавалося знизити її до 522 доларів.

Окрема тема — права ВІЛ-інфікованих. 70% опитаних зізналися, що їхній діагноз розголошувався, ще 40% поскаржилися на порушення їхніх прав на працю і медичну допомогу. В результаті третина респондентів заявили, що не знають, чи прогресував ВІЛ у їхньому організмі, оскільки не мають доступу до лікувальних закладів.

З дискримінацією тих, хто живе з ВІЛ, боротиметься створена коаліція «Бізнес проти СНІДу». Але її завданням, насамперед, стане фінансова підтримка проектів, пов’язаних із профілактикою вірусу, а також проведення різних тренінгів та навчальних семінарів всередині компаній. Адже, як виявилося, більшість сприймають ВІЛ як щось дуже далеке й таке, що їх ніяк не стосується. Наприклад, опитування, проведене Бізнес-коаліцією показало: лише у 6% компаній вважають, що поширення ВІЛ — це проблема. 86% співробітників відділів кадрів заявили, що на відміну від алкоголізму, епідемія СНІДу не впливає й не може вплинути на прибутковість компанії. А кожен п’ятий і взагалі сказав, що не вбачає у поширенні ВІЛ нічого страшного.

Словом, як закликав учора секретар РНБО Анатолій Кінах, потрібно щось робити. Причому разом. У грудні, як планується, епідемія буде предметом обговорення спеціального засідання Ради національної безпеки та оборони. Нині ж на порядку денному — бюджет. Незважаючи на те, що за цей рік ВІЛ-інфікованих на 10 тисяч побільшало, на проекті головного фінансового документа країни це не відбилося. Навпаки, витрати на ВІЛ/СНІД-програми хочуть скоротити. На два мільйони.

Оксана ОМЕЛЬЧЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: