У тебе є вороги? Добре. Значить, у своєму житті ти щось колись відстоював
Вінстон Черчілль, британський політик та державний діяч, письменник, лауреат Нобелівської премії з літератури

До вільного ринку зробили перший крок...

Парламент підтримав законопроект «Про Державний земельний кадастр»
8 липня, 2011 - 00:00

Учора депутати схвалили в цілому цей документ. Успішне голосування по законопроекту «Про Державний земельний кадастр» підтвердило серйозність намірів Верховної Ради нарешті поставити крапку в питанні земельної реформи до кінця 2011 року. Після канікул депутати візьмуться за ще один законопроект — «Про ринок земель». Якщо більшість проголосує й за нього, то село таки чекають великі зміни з 2012 року.

Голова Державного агентства земельних ресурсів України Сергій Тимченко напередодні голосування сказав, що автоматизовану систему земельного кадастру планують запустити ще до зими. До цього часу, за його словами, в систему внесуть дані про власників і кордони всіх ділянок. «Для цілковитого наповнення бази буде потрібно два-три роки», — додав він. Вхід у систему земкадастру обіцяють зробити безкоштовним, а всю інформацію — відкритою (крім персональних даних фізичних осіб). Як вплине ухвалення цього закону на відкриття ринку землі? Про це «День» запитав експертів.

Максим ФЕДОРЧЕНКО, керівник ІРЦ «Реформування земельних відносин в Україні»:

— З його ухвалення треба було починати земельну реформу ще 1991 року. І відповідна постанова парламенту тоді й передбачала його розробку. Але, на жаль, створення кадастру та ухвалення закону зайняло у влади аж 20 років.

Загалом документ вирішує поставлене перед ним завдання. Але до нього ще лишаються питання, розв’язання яких передбачено не цим законом, а нормативними підзаконними актами Кабміну. Так, ідеться про відкритий доступ до кадастрової інформації. Кадастр повинен забезпечити найлегший, найшвидший, найдешевший доступ до інформації про земельні ресурси для найширшого кола зацікавлених осіб. І питання доступу та основних його засад мав би гарантувати закон, натомість це регулюватиме Кабмін. А що й коли ухвалить Кабмін — велике питання.

Ухвалення кадастру не означає автоматичного запуску земельної реформи. Навіть якщо він одразу набере чинності після ухвалення, це не змінить ситуацію, бо ще потрібно, аби працювала електронна система кадастру. Кажуть, що автоматизована система земельного кадастру в найзагальнішому вигляді сьогодні функціонує. Принаймні базові відомості про земельні ділянки в автоматизованому режимі вона може надавати. У проекті ж Світового банку, який фінансує створення системи єдиного електронного кадастру, написано, що до липня 2012 року він повинен працювати повноцінно. Однак я ставлюся до цього зі стриманим оптимізмом. Можливо, його й встигнуть зробити, але він міститиме, у кращому разі, тільки інформацію про межі ділянок і власників.

Андрій КОШИЛЬ, президент асоціації «Земельна спілка України»:

— Ухвалення цього закону — умова потрібна, але не єдина для запуску ринку земель сільськогосподарського призначення. Кадастр гарантує право власності на земельну ділянку і робить саму систему земельних відносин прозорою. Але без ухвалення закону «Про ринок земель» та проведення інвентаризації відмінити мораторій на продаж землі й проводити подальше реформування неможливо.

Електронна база земельного кадастру сьогодні існує, є комп’ютери, люди, але вона не містить даних про всі ділянки в Україні. Вона навіть не містить половини цих даних. Крім того, в ній досить багато неточностей, помилок. Це наслідки затримання з ухваленням цього закону. Тож його ухвалення допоможе навести в цьому лад, бо він визначає головні принципи існування кадастру.

Для формування повноцінної бази даних електронного кадастру потрібна ще й ініціатива власників земельних ділянок. Допомогти в цьому також може інвентаризація українських земель.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: