Коли важиться доля нації, історія не відрізняє поміж нейтральними боягузів.
В'ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, теоретик українського консерватизму

«Ганебна ситуація»

У «справі урочища Бичок» Київський апеляційний господарський суд ухвалив рішення на користь забудовника
17 березня, 2017 - 18:38
Фото Руслана КАНЮКИ, "День"

«Юристи, які підтримали нас, шоковані перебігом засідання, тим, як суддя зважав на аргументи сторін, як жонглював законодавством представник забудовника. Ситуація дуже погана», - констатує активіст «Екозагону» Михайло Погребиський.

Колегія суддів у складі Оксани Тищенко, Кароліни Тарасенко і Сергія Гончарова задовольнила апеляцію ТОВ «Авеста-Буд» на рішення Господарського суду міста Києва щодо скасування ним договору оренди 2,6 гектара урочища Бичок. Такий каламбур: скасоване рішення про скасування. Згаданий договір був підписаний між «Авестою-Буд» і Київрадою 2010 року, його законність сумнівна, оскільки відповідно до Указу Президента від 2007 року урочище є частиною Національного природного парку «Голосіївський». Позивачами у справі про скасування договору стали громадська організація «Корчувате – наш дім» і НПП «Голосіївський». Також на захист урочища стала київська прокуратура.

НАЧЕ ВИСТАВА

Два тижні тому захисники лісу раділи, бо Вищий господарський суд підтвердив законність заборони робіт у заповідному урочищі – відповідну ухвалу прийняли на час судового розгляду справи («День» писав про це у матеріалі «Бичок залишать у спокої», №37 за 2 березня). Тепер, по суті, ніщо не заважає забудовнику продовжити роботи у Бичку. Нагадаємо, поштовхом до справи стало те, що минулого літа «Авеста-Буд» вирубувала дерева в урочищі, скоріш за все, щоб збудувати автозаправку.

«На мою думку, це рішення не є зовсім несподіваним. Давно б’ю на сполох через те, що в апеляційному процесі відбулася дивна заміна судді, - розповідає Михайло Погребиський. – Спочатку був Анатолій Майданевич, який у цій та інших справах зарекомендував себе добре. А кілька місяців тому він начебто пішов на лікарняний, після чого відбувся перерозподіл суддів, головуючою суддею призначили Тищенко. Ми з перших засідань зрозуміли, на чий вона стороні».  

За словами активіста, 16 березня, коли розглядали апеляцію, у суді відбувалася така собі вистава. «До залу суду привели поліцію, якої до цього на подібних засіданнях ніколи не було. Потрактував це так, що суддя боїться протестів після оголошення рішення, - пояснює Михайло Погребиський. – У нас були доволі сильні позиції, треті сторони – представники Міністерства екології та природних ресурсів, комунального об’єднання «Київзеленбуд» - гарно виступили. Але сторона забудовника при оголошенні рішення навіть не здивувалася, чого можна було б очікувати, якби там не знали, яким буде вердикт».

«Було помітно, що головуюча суддя Тищенко не є головною у процесі, - ділиться враженнями Софія Шутяк, юрист міжнародної благодійної організації «Екологія-Право-Людина». – Праворуч від неї сиділа інша суддя (Тарасенко. – Авт.), яка весь час щось шепотіла їй на вухо, давала поради. Коли зачитували рішення, не могла зрозуміти вираз обличчя цієї другої судді – воно просто світилося. Часто буваю на судах, але не бачила, щоб суддя настільки не приховувала емоцій…».

«МИ НЕ ЗДАЄМОСЯ»

Поки у Бичку спокійно, але Михайло Погребиський припускає, що з дня на день роботи там відновляться. «Буде подана касація до Вищого господарського суду, але це не врятує ділянку від забудови, - вважає активіст. – Ще є 2,2 гектара, де дерева не зрізали, – думаю, зараз цього не робитимуть. Забудують 40 соток, де вже починали роботи, запустять там заправку, а іншу площу поки не чіпатимуть, щоб не було зайвого резонансу. Гадаю, знищення тої території відкладуть до середини літа».

«В останніх процесах, де ми беремо участь, саме господарські суди виносять негативні для захисників природи рішення, стають на сторону бізнесу, - зауважує Софія Шутяк. – У справі стосовно Бичка ми розуміли, що виноситимуть несправедливе рішення, бачили певну зацікавленість судді у цій справі. Представнику «Авести-Буд» дозволяли порушувати процедуру, а коли, користуючись своїм процесуальним правом, ставили запитання представники позивачів, суддя одразу втручався: «Що ви іспит влаштовуєте?». Суд не керувався нормами законодавства, дозволяв собі ігнорувати певні обставини справи, а деякі брав до уваги. Справа непроста. Схема вилучення земель нацпарку планувалася».

Наразі Михайлу важко казати про чіткий план дій захисників Бичка. Днями активісти зверталися до Президента України Петра Порошенка, щоб той захистив урочище – адже саме президентським указом від 2007 року воно визнано частиною нацпарку «Голосіївський». «Звернення до Президента просто ігнорується. Намагатимемося знаходити інші юридичні можливості для захисту Бичка. Початок будівництва потребує маси нормативних документів – будемо їх перевіряти. Звичайно, виходитимемо на депутатів Київради, на парламентський комітет з питань екологічної політики, - продовжує Михайло Погребиський. – Трагедія у тому, що заборонити роботи наразі ми не можемо. Ганебна ситуація: за часів Януковича так само був позов прокуратури, щоб відвоювати цю ділянку на користь держави, і забудовник виграв справу на рівні Вищого господарського суду. Тепер йому навіть не довелося доходити до суду вищої інстанції, питання вирішили простіше. Але ми не здаємося».

Марія ПРОКОПЕНКО, «День»
Рубрика: