Наші батьки були на півслові обірваним поколінням. Весь цей огром несказаного і набріханого зверху, накопичившись за століття, тепер криком кричить. Країні потрібні письменники для психологічної санації.
Оксана Забужко, українська письменниця, поетеса, есеїстка

Хто захистить психіатра

Лікарі побоюються зловживань на виборах
8 листопада, 2005 - 00:00

Психіатри з хвилюванням чекають майбутніх виборів. Ні, не подумайте, про здоров'я потенційних кандидатів не йдеться. Просто психічно хворі можуть стати, хоча й нечисленним, але все ж ресурсом для зловживань. Досить пригадати недавні президентські вибори. Тоді, розповідають експерти, губернатор однієї із східних областей ще за півроку до голосування попросив у лікарів список усіх недієздатних. Або візьмемо плутанину, яка виникла на минулих парламентських виборах в одній із лікарень Донецької області. Пацієнти, які мають право волевиявлення, змогли ним скористатися тільки для виборів до Верховної Ради. Визначитися зі своїм кандидатом до місцевої ради у них не вийшло: лікарня обласна, і в голосуванні не за місцем прописки-реєстрації їм було відмовлено.

Сьогодні ж ситуацію ускладнюють закони. Один із них — «Про психіатрію» — створює поле конфіденційності: тобто, про те, що наприклад, пан Іванов перебуває у психіатричній лікарні, абсолютно не обов'язково кому-небудь знати. У той же час закон «Про вибори» саме на цьому наполягає. Заручниками ситуації стають лікарі. Вже зараз, розповідає виконавчий секретар асоціації психіатрів України Семен Глузман, з інтернатів для психічно хворих лунають прохання про допомогу. Часом у відчаї лікарі пишуть: зробіть так, щоб вибори відмінили. І їх, переконаний С. Глузман, у чомусь можна зрозуміти: вони хочуть лише одного — спокою. «От уявіть ситуацію, — говорить експерт. — Я відносно здоровий, але напередодні виборів у мене стався приступ білої гарячки. Через кілька днів криза минула, але й голосування вже також позаду. Питається, що робити в цій ситуації головному лікарю: я ж дієздатний, але у волевиявленні за вищезазначеними причинами мені було відмовлено».

Іншими словами, сьогодні лікарі ратують за те, щоб закон захистив і права пацієнтів, і права медиків. Днями вони разом з юристами зібралися за круглим столом, щоб розробити спеціальне звернення до влади та ЦВК. На думку учасників круглого столу, сьогодні варто створювати максимальні можливості для того, щоб психічно хворі голосували. Так, ймовірно, багато хто з них не зможе зробити усвідомлений вибір. Але краще, щоб цей бюлетень визнали недійсним, ніж використали у своїх цілях. «Психічно хворі не зможуть вирішити долю того або іншого кандидата або партії. Зате неврегульованість процедури їхнього голосування цілком може створити неприємні інциденти», — переконаний С. Глузман.

ДО РЕЧІ

У психіатричних закладах країни налічується 1 мільйон 200 тисяч пацієнтів. Ще близько 800 тисяч страждають на алкоголізм та наркозалежність. За останні 15 років показник захворюваності психічними розладами збільшився на 5% і склав 260,7 випадків на 100 тисяч населення. Для порівняння: у 1990 році він дорівнював 248,0. Схожа ситуація і з дітьми. Якщо сьогодні на ті або інші психічні розлади страждає близько 228 тисяч, то в 1994 році їх було 242, 5 тисячі. Інвалідність внаслідок психічного захворювання мають 20 тисяч українців, або кожна п'ята людина з особливими потребами.

Оксана ОМЕЛЬЧЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: