Кожний нарід може лише тоді духовно і фізично розвиватись і рости, якщо його громадяни користуються повною свободою совісті, думки, слова та зібрань.
Михайло Сорока, український політичний діяч, дисидент, член ОУН

Коротко / СУСПІЛЬСТВО

27 липня, 2004 - 00:00

«Піонерський» табір для дітей священиків

Уперше у Вінниці цього літа на базі однієї з міських шкіл працював християнський табір відпочинку для дітей священиків, дияконів та тих, хто впродовж навчального року відвідував недільну школу. Роботу табору організувала асоціація православних педагогів Вінниччини за сприянням об’єднання «Держава» та єпархії Української православної школи й міського управління освіти. За час відпочинку віруючі діти побували у Браїлівському монастирі (Вінниччина) та Києво-Печерській лаврі, а також у столичному звіринці та найбільших музеях у своєму регіоні. У вільний від екскурсій час малих християн займали у табірному ляльковому театрі, футбольній секції, традиційних гуртках «Умілі руки» та образотворчого мистецтва. За 16 днів роботи табору у ньому відпочило 60 дітей від 7 до 13 років, повідомляє Мирослава СОКОЛОВА, «День».

Бахчисарай відроджує фонтани

На території Бахчисарайського державного історико-культурного заповідника відновлено фонтан Таш-Аїр. Усі роботи проведено за сприяння громадської організації «Асоціація «Махульдюр». Примітна історія цього відкриття. Як повідомляє Кримське агентство новин, голова асоціації Ренат Саранаєв дізнався про існування фонтану від місцевих жителів, які пам’ятали його ще з першої половини ХХ століття, тобто за життя в Криму до депортації. Співробітники асоціації звернулися до архівних даних Бахчисарайського історико-культурного заповідника. Справді, знайшли документальне підтвердження існування фонтану в урочищі Таш-Аїр. За деякими даними, фонтан у Таш-Аїрі використовувався ще 2—3 тисячі років тому. За словами Рената Саранаєва, роботи з реконструкції фонтану були дуже ретельними і довготривалими. Його відновлення здійснювалося асоціацією в рамках проекту «Відродження занедбаних колодязів», що реалізовується за спонсорської підтримки Турецького агентства міжнародного розвитку (ТІКА) з березня цього року. Асоціація вже провела реконструкцію шести об’єктів у Бахчисарайському районі: колодязя і фонтану в селі Зелене, колодязя в селі Путилівка, двох колодязів у селі Синапне. До вересня планується відновити ще 7 історичних водних об’єктів Криму, повідомляють Микита КАСЬЯНЕНКО, Сімферополь, Сергій Максимов.

Грамофон повертається!

Цього літа у школярів Тарасівської сільської школи, що у Жмеринському районі на Вінниччині, незвичайна практика. Вони будуть ремонтувати грамофон. Щоправда, вони самі його й зламали, та хто ж коли винного у таких справах знаходив? «Само якось зламалось», хоча, як каже директор школи Ганна Мартиняк, грамофон передали у школу справним. Місцева жителька Ганна Оковита принесла його до шкільного музею. Ще й патефон віддала. Правда, до останнього не знайшлося голки, тому й не «крутили». . Музикою ж у Тарасівці захоплювався дід сільської меценатки. Привіз із війни грамофон, який належав пану Радзінському, . Інші речі зі шкільного куточку народознавства також були у вжитку місцевих людей. І нехай особливої цінності вони не представляють, але діти їх люблять. І покрутити і розказати про них. Серед старших навіть є конкурс на «посаду» шкільного екскурсовода. Йому доручають проводити виховні години з молодшими. Започаткувала цю справу місцева бібліотекарка Віра Бірюк, а як йшла на пенсію, передала зібрані предмети старовинного побуту у школу, повідомляє Мирослава СОКОЛОВА, «День».

Ситуація «SOS»

Кожного літа ситуація, що складається на водних просторах держави, є досить тривожною. З цього приводу міністр України з питань надзвичайних ситуацій Григорій Рева написав відкритого листа, в якому він наголошує на тому, що незважаючи на заходи, які проводить Міністерство щодо попередження загибелі людей, через грубе порушення правил поведінки на воді загинуло понад 100 людей. І це лише з початку літа. Так, 4 липня цього року на озері поблизу села Мамалига Новоселицького району Чернівецької області під час катання на моторному човні, на борту якого перебувало 10 осіб, потонуло четверо молодих людей віком від 16 до 23 років. Причиною цього стало перевантаження човна. Того ж дня біля селища Балабіно Запорізької області трагічно загинуло троє дітей віком 12—13 років внаслідок купання у необладнаному для цього місці. 8 липня, намагаючись врятувати одна одну, загинуло троє дівчат віком 14—15 років у місті Сніжне на Донеччині. Діти без дозволу, не вміючи плавати, купалися у глибокому ставку. Міністр повідомляє, що на початку купального сезону приведено до бойової готовності сили та засоби аварійно-рятувальних формувань. Створено відомчі рятувальні пости, організовано постійне чергування рятувальників. Місця, що відводяться під пляжі та місця масового відпочинку громадян біля води, обладнані відповідним чином. Проте більшість людей гине через купання саме в необладнаних водоймах, і нещасні випадки найчастіше трапляються при порушенні правил безпеки на воді. повідомляє Ірина КОНОНЕНКО.

На захист людей похилого віку

У Старокостянтинові (Хмельницька область) почалися організаційні роботи зі створення центру соціального захисту людей похилого віку. «То — шведська модель турботи про цю категорію громадян незалежно від їхніх статків. Виконує проект англійська фірма, яка запропонувала найпристойніші умови», — повідомив «Дню» міський голова Старокостянтинова Микола Мельничук. Напередодні у місті побувала робоча група Українського фонду соціальних інвестицій (УФСІ), яка привітала наміри місцевої влади — створити людські умови для пенсіонерів. До речі, пенсіонери — найпредставницькіша верства населення 37 тисячного міста. 90 відсотків вартості цього проекту фінансує Всесвітній банк, решту грошей знайдуть на місці. «Крім цього продовжуються переговори про виконання інших проектів — реабілітації дорослих інвалідів, протидії насильству у сім’ї», — зазначив Микола Мельничук. У Старокостянтинові вважають, що, виконуючи соціальні програми за світовими стандартами, вони першими у країні увійдуть до цивілізованої Європи, повідомляє Михайло ВАСИЛЕВЬКИЙ, «День».

Лікарям піднімуть зарплату

Зміни, внесені до закону України про держбюджет на 2004 рік, передбачають збільшення бюджетних асигнувань Міністерству охорони здоров’я в сумі 439,7 мільйона гривень. Як повідомляє Інтерфакс-Україна з посиланням на прес-службу МОЗ, із цих коштів 18,3 млн. гривень передбачено на оплату праці, 266 млн. гривень — на капітальні витрати, 0,2 млн. гривень — на комунальні послуги та енергоносії. Крім цього, місцевим бюджетам виділена дотація на підвищення з 1 вересня посадових окладів працівникам бюджетної сфери, в тому числі й медпрацівникам на 15,6%. Крім того, збільшено витрати на централізовану закупівлю кардіостимуляторів, ендопротезів, виробів медичного призначення (на 7,4 млн. гривень), на централізовану закупівлю дорогого обладнання для медзакладів (на 1,5 млн. гривень), на централізовані заходи щодо профілактики та лікування СНІД (на 3 млн. гривень), на держпрограму «Онкологія» (на 31,8 млн. гривень), на забезпечення заходів комплексної програми «Цукровий діабет» (31 млн. гривень), на централізоване придбання діагностичного та лікувального обладнання для боротьби з онкозахворюваннями, туберкульозом й іншими хворобами, насамперед для сільських лікарень (228,3 млн. гривень). Разом із тим, попри збільшення бюджетних коштів, фінансування сфери охорони здоров’я залишається обмеженим. Зведений бюджет на охорону здоров’я дозволяє забезпечити потреби охорони здоров’я лише на 44%.

Газета: 
Рубрика: