Україна не може існувати, не володіючи Кримом, це буде якийсь тулуб без ніг. Крим має належати Україні, на яких умовах, це байдуже, чи буде це повне злиття, чи широка автономія, останнє повинно залежати від бажання самих кримців
Павло Скоропадський — український державний, політичний і громадський діяч, військовик. Гетьман Української Держави

Курган Товста Могила стане музеєм?

На півдні Дніпропетровщини збираються побудувати унікальний археолого-туристичний комплекс
13 березня, 2018 - 10:29

Назва цього скіфського кургану — Товста могила — стала всесвітньо відомою після сенсаційної знахідки експедицією археолога Бориса Мозолевського скіфської Золотої пекторалі. Сьогодні місцеві історики й краєзнавці хочуть відновити курган і створити музейний комплекс, щоб залучити в регіон туристів, зокрема й з-за кордону. Ідея увічнити місце легендарної знахідки з’явилася досить давно. Проте виконавчий директор Добродійного фонду «Нікополь туристичний» Олег Фельдман пішов далі і заявив про намір створити цілий археолого-туристичний комплекс Товста Могила. У зв’язку з цим нікопольським художником Олександром Моїсєєнковим уже підготовлена 3-D модель скіфського кургану й музейного комплексу. Курган Товста Могила, фактично зритий під час розкопок сорокалітньої давності, хочуть відновити, оформити прилеглу територію, побудувати на вході до музейного комплексу арку у скіфському стилі. Перед курганом встановити кам’яних баб, а всередині кургану обладнати двоповерховий музей. Приблизно так, як у єгипетській піраміді, пояснює Олег Фельдман.

Будівництво такого комплексу, вважають ініціатори, справа непроста — воно потребує, за приблизними підрахунками, близько 8,5 млн гривень. Ситуація ускладнюється тим, що курган у наш час стоїть на території залізничного депо Покровського гірничо-збагачувального комбінату, причому в безпосередній близькості від під’їзних шляхів. Тому спочатку належить з’ясувати, чи можна там проводити будівельні роботи й ставити споруди, а потім скласти кошторис і шукати інвесторів.

Зараз на місці розкопок експедиції Бориса Мозолевського немає навіть пам’ятного знаку. «Такий знак був на території бази відпочинку гірничо-збагачувального комбінату, де під час розкопок жили археологи. Там же зберігалися «не форматні» кам’яні баби» із степових курганів, — розповідає директор обласного центру охорони історико-культурних цінностей Лідія ГОЛУБЧИК. — Нещодавно їх перевезли й встановили біля будівлі історико-краєзнавчого Нікопольського музую, щоб вони перебували під наглядом музейних працівників. Що стосується самого кургану Товста Могила, то його зараз фактично не існує, адже під час розкопок він був зритий. Місцеві краєзнавці давно порушують питання, що треба якось відзначити це місце. Але що зараз може побачити турист — лише місце, на якому стояв курган?» У Центрі сумніваються в доцільності створення музейного комплексу, оскільки всі коштовні артефакти, знайдені в кургані, зберігаються в Києві. Крім того, щоб насипати курган, а тим паче побудувати музей, потрібні чималі кошти. Проте, зазначає Лідія Голубчик, особа археолога Бориса Мозолевського і його відкриття — безумовно, заслуговує на вдячну пам’ять його сучасників і нащадків.

Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпро
Газета: 
Рубрика: