Якщо свобода взагалі щось значить, то це право говорити іншим те, чого вони не хочуть чути
Джордж Оруелл, британський письменник і публіцист

Маленькі інновації для великого міста

«Ми в бізнесі стартували приблизно в 30 років. А тут діти, яким усього по 12—16 років, пропонують не просто ідеї, а готові рішення», — вражені інвестори
27 березня, 2018 - 18:46

Днями у столиці закінчився Всеукраїнський дитячий хакатон Techstars Startup Weekend IT Teens Kyiv, темою якого обрали smart city, технології розумного міста. Діти з навчальних закладів технічного профілю пропонували інноваційні рішення важливих проблем, що турбують містян. Ідея змагань у тому, щоб за один-три дні учасники визначили певне питання та запропонували інноваційно-інженерне рішення, яке працює. Результатом командних робіт стали, звісно, макети, але електроніка всередині цих проектів дійсно працювала.

«РОЗУМНІ» КАНАЛІЗАЦІЯ ТА ПАРКОВКА

Найкращим проектом журі визнало роботу команди навчального STEM-центру «Сократ» «Нова механіка використання води в каналізації багатоповерхівок». На другому місці — команда MakerSpace зі Львова, яка запропонувала безоплатне софтове рішення, унікальний роутер, яким можна користуватися в будь-якій країні світу. Третє місце журі віддало наймолодшій команді Дитячих наукових студій із Києва за проект, який дає змогу уникати неправильного паркування.

«Наш проект направлений на те, щоб повторно використовувати воду, — розповідає Роман ЧЕРНЕНКО, інструктор навчального STEM-центру «Сократ». — Діти знайшли дані, за якими вже за 50 років води на планеті буде так мало, що це призведе до глобальної кризи. Вони придумали рішення, яке дає можливість зекономити 30% води в багатоповерхівках. Ідея в тому, що коли зводяться нові будинки, треба одразу робити нову систему каналізації. Їх рішення передбачає, що на найвищому поверсі збиратиметься дощова вода. Частина її збігає в каналізацію, частина — у верхній бачок для туалету. На нижніх поверхах система працює так: якщо сусід зверху користується водою, то сусід знизу отримує її вже відфільтровану у свій бачок, а частина її знову йде в каналізацію. І так це працює в будинку за ланцюжком. Така система економить воду і розв’язує багато екологічних проблем».

Легкий доступ до інтернету цікавить, мабуть, усіх. Проект MakerSpace описує учасниця команди Анна ДЗЮБА, учениця НВК  №141 "ОРТ" м. Києва: «Ми створили роутер, який «роздає» інтернет всім. Тобто, це така сім-карта, яка за кордоном може підійти для всіх. Роутер працює безперервно, при цьому немає плати за роумінг. Тож не потрібно за кордоном щоразу купувати телефонні картки різних операторів. Є прототипи нашого проекту, але ми маємо свої плюси. Ми проводили опитування через гугл-форми, і люди писали, що це класна штука, вони купуватимуть таке. Також ми обговорювали можливості розвитку проекту з представником США. Він сказав, що може допомогти».

Наймолодші учасники хакатону — команда Дитячих наукових студій — вкрай болючою проблемою вважають паркування у великих містах. Окрім того, що самих місць для стоянок авто мало, водії залишають машини в недозволених місцях.

«Ми створили спеціальні датчики, які фіксуватимуть відстань між стовпцями на кожному місці для паркування та надсилатимуть цю інформацію адміністрації. Таким чином можна контролювати, де водій зупинився. Згідно з українським законодавством, за порушення передбачається штраф», — акцентує учасник команди Лесь ТОРГОВЕЦЬ.

«ЦЕ ДОРОСЛИЙ ФОРМАТ, А АУДИТОРІЯ — ДУЖЕ ЮНА»

Організатори хакатону кажуть, що змагання відбувалися на дуже високому рівні: користувалися лише англійською мовою, також треба було представити готове ІТ-рішення. Тому чимало бажаючих не змогли взяти участь. Наступний хакатон планують провести восени.

«Вперше в Україні все змагання відбувалося англійською. Наймолодшому учаснику — 11 років, найстаршому — 16. Це був дорослий формат, а аудиторія — дуже юна, — зазначає організаторка хакатону Катерина ДЕГТЯР. —  Багато хто питає — а що буде з проектами потім?  Моя відповідь дуже проста: хто хоче — йде далі, хто не хоче — той не йде. Але за статистикою, після стартап-вікендів 10—12% учасників продовжують працювати над своїми проектами. Ідея в тому, щоб від самої ідеї дійти до рівня, коли можна тестувати реальний попит на свій проект. Бо в Україні є багато технічних талантів, а з бізнес- і маркетинг-талантами в нас поки що не зовсім добре. Тому важливе формування саме таких навичок».

Тренери стверджують, що в такому форматі діти вчаться застосовувати свої знання на практиці, шукати потрібну інформацію, вивчати світ. Це зовсім інший підхід до освіти, який передбачає одночасне вивчення математики, інформаційних технологій, хімії, інженерії тощо.

До складу журі хакатону увійшли представники бізнесу, зокрема спеціальним гостем був Імон Керей — керуючий директор акселератора Techstars London. Іноземних гостей вразив рівень українських школярів. Вони зацікавилися розробками учнів, пообіцяли зв’язатися з дітьми для подальшої співпраці.

«Ми в бізнесі стартували приблизно в 30 років. А тут діти, яким усього по 12—16 років, пропонують не просто ідеї, а готові рішення. Ми вражені, в них — велике майбутнє!» — переконаний Джон СУНГ КІМ, підприємець та інвестор із Сан-Франциско, засновник компанії Five9.

Український бізнес теж не оминув подію увагою. Так, хакатон підтримала українська інноваційна компанія MagneticOne з Тернополя, яка займається веб-розробкою та створенням сервісів для електронної комерції.

ДОВІДКА «Дня»

Techstars Startup Weekend є частиною Techstars Startup Programs. Конкурс заснували в 2009 році, він відбувається у 140 країнах світу (1142 міста). За цей час учасниками хакатону стали 234 тисяч осіб.

Мета Techstars Startup Weekend IT Teens Kyiv — навчити дітей створювати інноваційно-підприємницький продукт, а не лише технічне рішення.

Оксана МИКОЛЮК, фото Артема СЛІПАЧУКА, «День»
Газета: 
Рубрика: