Коли важиться доля нації, історія не відрізняє поміж нейтральними боягузів.
В'ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, теоретик українського консерватизму

Народний захист міністра Мусія

Громадські організації просять уряд не змінювати керівний склад МОЗ і аргументують: тендери на закупівлю ліків тільки-но розпочались, але якщо прийде новий міністр, систему буде запущено заново, а хворі залишаться без життєво необхідних препаратів
2 липня, 2014 - 12:44
Народний захист міністра Мусія
ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

На сайті Міністерства охорони здоров’я з’явилося спростування: міністр Олег Мусій не подавав у відставку, про що поспішили повідомити деякі ЗМІ, а лише перебував з робочою поїздкою на Харківщині. Така інформація останнім часом активно шириться в інформаційному просторі. Такі ж заяви лунали і з трибуни Верховної Ради. Можливо, і справді за 100 днів міністр мав кардинально змінити усю систему охорони здоров’я, зробити якесь диво, щоб лікарі стали чесними, а лікарні працювали на надсучасному обладнанні, але чомусь не виходить. Громадська рада, що діє при Міністерстві охорони здоров’я та об’єднує понад сотню медичних організацій з усієї України, має цьому свої пояснення.

На їхнє переконання, розпочаті зміни у системі охорони здоров’я подобаються далеко не всім. Почали ламатись корупційні схеми, вдалось звільнити кількох заступників Раїси Богатирьової, які вважались найбільшими фінансовими махінаторами у міністерстві, нарешті розпочались тендери на закупівлю ліків за державними програмами. Уперше у них братимуть участь усі охочі фармацевтичні виробники — і вітчизняні, і закордонні, а не вибіркові. Уперше за перебігом кожного тендеру стежитимуть по двоє експертів від громадськості. Чи вдасться провести торги прозоро та відкрито, як обіцяв міністр, побачимо після їхнього завершення. Але якщо зараз звільнити міністра і призначити нових керівників, процес із тендерами знову затягнеться на місяці.

«Негайна заміна міністра або його заступників на цьому етапі жодним чином ситуацію не поліпшить, радше навпаки, — заведе її в глухий кут. Адже новий міністр візьме нову мітлу, яка замете всіх хворих українців у прямому сенсі до цвинтарів. Якщо зараз тендерний процес буде перезапущено, — а це неминуче стається зі зміною міністрів, — ліків пацієнти не отримають узагалі. Бо за шість місяців увесь тендерний цикл новачку пройти неможливо, а за півроку всі й без того мізерні гроші на ліки повернуться до державної скарбниці, за законом України», — таку думку висловила у соціальних мережах виконавчий директор БФ «Пацієнти України» Ольга Стефанишина.

Тендери і так цього року розпочались із запізненнями, а ліків за державними програмами вистачить ще на два-три місяці. Тому змінювати зараз керівний склад міністерства — це злочин проти хворих.

— Складається враження, що міністр наступив комусь на хвіст, почав руйнувати корупційні схеми, знищувати доходи депутатів, які все ще сидять у Верховній Раді, — емоційно пояснює в.о. голови Громадської ради при МОЗ Роман Ступницький. — Неможливо за три місяці поліпшити те, що руйнувалось багато часу. Ми побачили дієві рішучі кроки у відновленні системи охорони здоров’я. Уперше в історії незалежної України є можливість провести тендери без корупційних схем. Декому це не до вподоби, бо приносило комусь великі доходи. Той, хто зараз найбільше розповідає про відставку міністра, якраз і зацікавлений у тому, щоб зберегти старі схеми.

Експерт додає, що саме зараз розпочалась війна із незаконною торгівлею наркотичних препаратів в аптеках. Нещодавно його колеги здійснили рейд до однієї зі столичних аптек, там знайшли шість ящиків кодеїну. На це завідувачка закладу пояснила, що мусить щомісяця здавати за їх продаж виручку. У міністерстві заявили, що кожну аптеку, що продаватиме наркотичні препарати, буде позбавлено ліцензії.

Щоб прискорити зміни у системі охорони здоров’я, треба замінити 90% працівників самого міністерства, а також поміняти людей у регіонах, кажуть експерти. На переконання Людмили Петренко, голови Міжнародної діабетичної асоціації, зараз цього не дають зробити деякі депутати, натомість пропонують своїх претендентів на керівні посади у міністерських службах. Зокрема такі труднощі виникали при призначенні нового голови Державної лікарської служби.

— Зараз у міністерстві провадиться відкрита кадрова політика, значно зменшились вимоги до ліцензування діяльності у сфері охорони здоров’я. Якщо раніше за ліцензією треба по 8—10 разів приїжджати до МОЗ, тепер усе це чітко регламентовано. Щодо фармацевтичної галузі — чи не єдиний випадок, коли міністр зустрівся з усіма фармвиробниками, дав їм гарантії, що зможуть співпрацювати з відомством по два-три роки, забезпечивши своїм працівникам робочі місця, за умови, що постачатимуть ліки за нижчими цінами, — додає член Громадської ради Ігор Найда.

На шпальтах «Дня» раніше повідомлялося, що боротьбу з корупцією розпочато у Національному медичному університеті імені О.О. Богомольця. За ініціативи МОЗ тут було здійснено перевірку спеціальної комісії, яка довела розкрадання коштів екс-ректором, і врешті в університеті відбулися вибори нового керманича. Навряд чи такі зміни відбулись би за Богатирьової, проти якої зараз Генеральна прокуратура порушила кримінальну справу за розкрадання 340 мільйонів гривень. Тепер є шанси викорінити корупцію з Національного інституту раку. Але поки що опір чинять у комітеті ВР з питань охорони здоров’я, який очолює регіоналка Тетяна Бахтєєва: висновки комісії, що перевіряла фінансову діяльність інституту, від громадськості ретельно приховують.

Чи перейшов комусь дорогу міністр Олег Мусій, чи ні, але позиція громадських організацій, і не лише тих, хто співпрацює з МОЗ, одностайна: негайна зміна керівного складу негативно позначиться на хворих українцях.

Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: 
Рубрика: