Перейти до основного вмісту

«Передусім – документування факту злочину»

Що робити, якщо окупанти руйнують музейні фонди і культурні пам’ятки?
28 лютого, 14:03
МАРІЯ ПРИЙМАЧЕНКО. ЧОРНИЙ ЗВІР, 1936

ЧИ ВЦІЛІЛИ РОБОТИ МАРІЇ ПРИМАЧЕНКО В ІВАНКОВІ?

Уранці 28 лютого чимало видань (зокрема й інформаційні агентства) поширили інформацію, що її оприлюднила на своїй фб-сторінці директорка Вишгородського історико-культурного заповідника Влада Литовченко. Зокрема вона написала: «…Ще однією з непоправних втрат історико-культурного надбання України є знищення 25.02 агресором у ці пекельні для нашої країни дні Іванківського історико-краєзнавчого музею, де серед великої кількості цікавих експонатів та тематичних експозицій гордістю і прикрасою були роботи видатної української художниці Марії Примаченко, яка народилася і похована у с.Болотня Іванківського(зараз-Вишгородського) району Київської області…» Також Влада Литовченко опублікувала допис жителя Іванкова Руслана Стоколоса, котрий написав: «Тільки що в новинах почув про спалений музей з картинами художниці Марії Приймаченко. Нагадаю хід подій: 25.02.2022 між 11.30 та 12.00 над Іванковом пролітав ворожий винищувач. І чомусь вирішив вистрілити по приміщенню нашого музею. Він спалахнув. Справа в тому, що під оновленим фасадом, знаходилась старовинна дерев’яна будівля панського маєтку. Для тих хто не знає де це: Центральний парк селища Іванків, Вишгородського (Іванківського) району, Київської області. На жаль, наше селище на цей момент під окупантами». Допис супроводжує відео, яке, за словами фб-користувача «було зняте іванківським школярем, який був поряд і бачив момент влучання і біг зафіксувати воєнний злочин окупанта».

Водночас офіційні джерела на момент написання цього матеріалу інформації про знищення колекції музею не підтвердили. За мобільним номером самого Іванківського історико-краєзнавчого музею «Дню» людина, котра взяла слухавку, відповіла, що жодної інформації надавати не буде. Що і не дивно, оскільки наразі, на жаль, на території селища присутні російські окупаційні війська. Нагадаємо, 25 лютого МВС України повідомляло, що російські окупанти обстрілювали Іванків із «Градів», були зафіксовані жертви серед цивільного населення, в наступні на території також тривали бої й обстріли.

Тим часом у тій-таки соціальній мережі Фейсбук Ольга РОЗУМЕНКО, редактор Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника, в коментарях до інформації про знищення музею зазначила, що «роботи Марії Примаченко з музею винесли». На уточнювальні запитання користувачів вона зазначила: «Дещо ще з музею хлопці винесли і навіть з ЦНАПу деякі документи з архіву. Але не знаю, чи всі картини». «Дню» пані Ольга повідомила таке: «Я сама не в Іванкові. Але збирала інформацію. Місцевий молодий підприємець Ігор Ніколаєнко розповів, що він разом з хлопцями випадково був біля парку, де музей в одному приміщенні разом з ЦНАП (позаторік лише капітально відремонтували старий музей). Коли той почав горіти від ракети ворожого винищувача, хлопці кинулись виносити з приміщення музею картини Марії Приймаченко, деякі дерев’яні речі. Що встигли...»

Водночас і сама Влада Литовченко на уточнення користувачів про те, що начебто ж картини вціліли, додала радісні коментарі.

Крім того, синоптикиня Наталка Діденко поширила у соцмережі Фейсбук таке: «Інформація з Музею Шевченка у Києві. Перед атакою орків, роботи Приймаченко, в тому числі з Іванкова, перебували в музеї у Києві на тимчасовій виставці. Картини цілі! Чи всі іванківські – уточнюється».

Тож урок номер один – уся інформація потребує перевірки. Ти не можемо зараз стверджувати ні що картини знищено, ні що вони вціліли. Лише офіційні джерела зможуть внести ясність.

«ПОЗБАВИТИ РОСІЮ СТАТУСУ ЧЛЕНА ЮНЕСКО»

Але разом із тим безсумнівно те, що ворог завдає значної шкоди цивільній інфраструктурі України, так само і культурним пам’яткам. Міністр культури та інформаційної політики Олександр ТКАЧЕНКО повідомив у своїй фб-сторінці про те, що «звернувся до ЮНЕСКО з проханням позбавити Росію статусу члена ЮНЕСКО та змінити країну-організатора 45-ї сесії Комітету всесвітньої спадщини».

«Збройний наступ Росії на Україну нині знищує численні об’єкти цивільного характеру та об’єкти культурної спадщини в Україні. Незліченні історичні та архітектурні пам’ятки та археологічні об’єкти знаходяться під загрозою артилерійських обстрілів та неконтрольованого руху важких військових вантажівок.

З 2014 року Російська Федерація систематично порушує міжнародне гуманітарне право та міжнародні конвенції про охорону культурної спадщини, зокрема на півострові Крим. Її дії вже завдали шкоди стародавньому місту Таврійський Херсонес, внесеному до Списку всесвітньої спадщини, а також Бахчисарайському палацу кримських ханів, внесеному до орієнтовного списку, та іншим об’єктам культурної спадщини.

З огляду на це Україна вважає неприйнятним продовження присутності Росії в ЮНЕСКО. Очікуємо, що відповідь і рішення у цьому питанні українська сторона отримає в найкоротші терміни», – зазначив Олександр Ткаченко.

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ОКУПАНТ ЗРУЙНУВАВ НАШІ ЦІННОСТІ

«Дню» пояснює доктор історичних наук, керівник Центру досліджень історико-культурної спадщини України Сергій КОТ: «Це має бути фотографування місця музею, фіксація, в якому він стані. Фотографії і відео – це першочергово, це будуть документи для підтвердження злочину російських окупантів. Другий момент – якщо це музей, то мають бути якісь їхні звіти в Міністерство культури та інформаційної політики України, інформація про цінні фонди. Відповідно у міністерстві треба негайно дати доручення, щоб шукали цю інформацію, знайшли перелік картин, які там були – документальні підтвердження, що вони там були, і це теж долучати до справи. Задокументований факт, деякі ключові моменти з документів перекласти і подати у ЮНЕСКО як свідчення злочинів Росії проти культури».

«Це обов’язкові першочергові кроки. Незважаючи на всю складність обстановки навколо, треба по свіжих слідах це документувати», – каже експерт.

«День» також надіслав відповідний запит до Міністерства культури та інформаційної політики України.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати