Минуле не зникає. Героїчно пролита кров не зникає. Вона трансформується в нову форму духовної енергії, породжує людину, яка має його виспівати. Минуле воскресає і розцвітає в генієві.
Євген Сверстюк, український письменник, доктор філософії, президент Українського пен-клубу

Перемога над «вкоріненим хабарництвом»

Як харків’янин Ігор Капустянський майже два роки отримував закордонний паспорт без незаконних оплат
18 лютого, 2016 - 10:44
ФОТО КСЕНІЇ ПІДОПРИГОРИ

170 гривень витратив 30-річний харків’янин Ігор Капустянський, щоб відстояти закон та отримати закордонний паспорт без додаткових платежів за адміністративні послуги та бланк паспорта (87 та 238 гривень відповідно), які вимагає Державна міграційна служба, і що правники вважають незаконними. Але для цього чоловіку довелося майже два роки ходити по судах.

У лютому друзі та однодумці разом із професором юридичної академії Оленою Шостко, яка веде кількарічну боротьбу за знищення корупційних схем у ДМС, вітали Ігоря з перемогою. Просто в Дзержинському райвідділку Харківського міського управління МВС роздавали брошури з покроковими рекомендаціями, як отримати паспорт лише зі сплатою 170 гривень державного мита та не підтримувати вкорінене хабарництво. В Україні вже видали кілька паспортів за 170 гривень, у Харкові це — другий приклад перемоги над неправомірними вимогами чиновників.

Шлях до отримання паспорта без переплат Ігор розпочав ще в травні 2014 року. Він подав необхідні документи та сплатив державне мито, але не став сплачувати за адміністративні послуги та бланк паспорта. Службовці відмовилися прийняти його документи, після чого харків’янин подав позов до суду, але двічі програв — у суді першої інстанції та в апеляційному. «Цікаво, що один із суддів Адміністративного суду запитав мене: у вас що, немає грошей заплатити за паспорт?» — сміється Ігор над нерозумінням Феміди його бажання відстоювати закон.

Проте Вищий адміністративний суд України Києва визнав Ігоря правим та зобов’язав ДМС прийняти його документи, після чого харків’янин почав вигравати у судах. Однак чиновники кілька місяців ігнорували судове рішення і продовжували вимагати в Ігоря додаткові виплати, аж доки влітку 2015 року на голову ДМС Харківської області В’ячеслава Гузя було накладено штраф у розмірі 12 тисяч гривень за те, що він не подав звіт про виконання судового рішення. Чиновник уникнув штрафу, бо виграв апеляцію, проте після цього поведінка службовців змінилася — із серпня 2015 року вони самі почали надсилати Ігореві запрошення для отримання паспорта. В цей час 30-річний аспірант Національного фармацевтичного університету вже перебував у зоні АТО під Попасною, тому подати документи зміг лише в грудні 2015 року. Вже за місяць, у січні 2016-го, його документ був готовий, і лейтенант Нацгвардії тимчасово прибув із фронту й отримав паспорт.

Ігор Капустянський наголошує, що результат його зусиль є черговим кроком на шляху боротьби з корупцією в Державній міграційній службі. «Багато людей підходили до мене в коридорі ДМС та говорили, що вони знають про незаконність додаткових оплат, але виконати вимогу чиновників їм простіше та спокійніше, ніж боротися», — констатує Ігор Капустянський. Ігор каже, що головна його мета — довести на власному прикладі, що можна зламати систему хабарів та чиновницького беззаконня. І починати у цій боротьбі з хабарництвом треба із себе.

Після армії молодий науковець збирається захистити вже написану кандидатську дисертацію в галузі фармації: він розробляє препарат для лікування цукрового діабету другого типу, і аналогів його дослідницької роботи немає в світі. Також Ігор Капустянський збирається поновити справу щодо голови ДМС В’ячеслава Гузя, бо запевняє, що знайшов фальшування в матеріалах справи і вважає рішення щодо скасування штрафу сфальсифікованим.

Залишається відкритим питання — як в Україні стала можлива абсурдна ситуація, коли одночасно законними є видача в ДМС паспорта лише з митним збором та вимоги тієї ж служби додаткових грошей?

Альона СОКОЛИНСЬКА, Харків
Газета: 
Рубрика: