Всі вчаться своєї рідної мови, а наша біда така, що треба вчитися її більше, ніж кому іншому.
Михайло Грушевський, український історик, політичний діяч

«Почерк» терориста

Як ФСБ катує кримчан, щоб примусити їх до співпраці
13 червня, 2018 - 10:30
ФОТО АНТОНА НАУМЛЮКА

«10 серпня 2017 року о шостій ранку у будинок, де проживали ми з родиною, увірвалися співробітники ФСБ. Без стуку  — просто через паркан стрибнули. Побили моїх братів, батька, вдерлися до будинку. Дітей налякали, дружин налякали. Поклали усіх на підлогу, надягли наручники і почали обшукувати будинок», — згадує Ібрахімджон Мірпочаєв. Кілька місяців тому він із родиною переїхав з Криму до Києва і тільки зараз — з міркувань безпеки — розповів свою історію журналістам.

Наразі правозахисникам із громадської організації «Крим SOS» відомо про 55 випадків катувань і 126 — негуманного поводження на території окупованого півострова. Вони мали місце від березня 2014 року до 11 червня 2018-го. Російські силовики, які доволі часто виловлюють «терористів» та «екстремістів» серед невинних людей, самі поводяться, власне, як терористи та екстремісти. Тортури застосовуються як у СІЗО, так і під час фактичного викрадення, щоб залякати людину і завербувати її для співпраці з ФСБ.  Останнє і трапилось з родиною Мірпочаєвих.

ВИМАГАЛИ ЗІЗНАТИСЯ, ЩО ВОЮВАВ У СИРІЇ

Отже, у будинку Мірпочаєвих люди у масках і з автоматами, з написами на формі «Федеральна служба безпеки Росії», проводили обшук кілька годин. За словами Ібрахімджона, перевернули увесь будинок, включно з сараєм, курником і теплицею, витягнули ісламську літературу — Коран і ще кілька книжок. Потім чоловіка з двома братами і батьком завантажили у тоновану «Газель».

У дорозі на Мірпочаєвих одягнули маски, тож вони не знають, куди їх везли. Потім завели у приміщення і кинули на підлогу. Незабаром Ібрахімджона вивели в іншу кімнату, посадили на стілець, зв’язали скотчем руки і ноги, на голову натягнули мішок. «Зв’язали і почали бити. Перші удари були у груди і голову. Почали питати, кого знаю, з ким спілкуюся у Криму. Сказав — якщо хочете знати про мене, можете приїхати до мене на роботу, дізнатися у співробітників або сусідів. На що казали, що я брешу, кудись ходжу, у когось просвіщаюсь щодо ісламу. Весь цей час тривало побиття», — говорить Ібрахімджон Мірпочаєв.

Також Ібрахімджона хотіли пов’язати з терористичною організацією «Ісламська держава». Питали, як він начебто їздив до Сирії і воював там за «ІД». Звісно, чоловік усе заперечував. Його п’ять-шість разів душили пакетом, стали розпитувати вже про брата, який буцімто їздив до Сирії — що теж брехня. 

Ібрахімджона відвели в інше приміщення, він втратив свідомість, а коли отямився, його повністю роздягли, обмотали скотчем і почали катувати електричним струмом. Після кількох таких «процедур», як ці тортури називають у ФСБ, Ібрахімджон «визнав», що брат їздив до Сирії. Зрештою, його вивели з приміщення, дали час «подумати», а тоді — або співпраця, або продовження катувань. Також ФСБшники погрожували зґвалтувати дружину Ібрахімджона, а його дітей віддати до притулку, казали, що він пропаде, і ніхто його не шукатиме. Чоловік стояв у коридорі 10—15 хвилин і чув, як кричить і плаче брат.

«СКАЗАЛИ, ЩО ТЕПЕР ВОНИ НАШІ ПОКРОВИТЕЛІ»

Зрештою Мірпочаєвих відвезли у якесь приміщення. Ібрахімджона сфотографували, зняли відбитки пальців, сказали одягнути на голову мішок і вивели на вулицю. Там вже стояли його брати і батько. «Мій молодший брат крикнув, що нас відпустять, а його залишать. Нас трьох повантажили у машину і забрали», — додає Ібрахімджон.

Усю дорогу один із ФСБшників попереджав — чоловіків відпустять, але вони мають казати усім, що їх відвозили на перевірку документів, взяли відбитки, пробили по базах і відпустили, причому ставились добре, нагодували. Інакше — пропадуть. «Сказали, що тепер вони наші покровителі, дзвонитимуть, відправлятимуть на нові знайомства. Говорили: «Будете ходити по мечетях, збирати для нас інформацію», — згадує Ібрахімджон. Потім у лісосмузі Мірпочаєвих виштовхали з машини, ще дві години вони пішки добирались до дому. Виявилось, що все тривало 12—13 годин.

У той самий день одного з братів і батька Ібрахімджон відправив з Криму. Брат, якого не відпустили, провів в ізоляторі тимчасового тримання 15 діб. Начебто через адміністративне порушення — напад  на співробітника поліції, який попросив на вулиці пред’явити документи.

ЗМУСИЛИ ПІДПИСАТИ ПОРОЖНІ ПАПЕРИ

Коли Мірпочаєви поїхали забрати брата, біля ізолятора на них чекали співробітники ФСБ. По голосах Ібрахімджон зрозумів, що серед них були ті, хто катував. Коли затриманий брат вийшов, усіх чоловіків відвели у бесідку неподалік, щойно звільненому кримчанину дали 10—15 аркушів А4 — порожніх, тільки з місцем для підпису. «Сказали — або брат їх підписує, або повертаємось до «процедури», — каже Ібрахімджон. — Головне було піти звідти цілими. Я сказав брату — підписуй, далі щось придумаємо. Брат підписав кілька паперів. Потім нам сказали, що ми вільні, єдине — нам будуть телефонувати, тож, щоб не їхали з Криму, не міняли місце проживання. Інакше — прийдуть, як прийшли з обшуком».

Близько чотирьох місяців Мірпочаєвих не чіпали. Потім зателефонували Ібрахімджону, сказали, що з ФСБ, і попросили наступного дня з’явитися з братами у певному районі, звідки заберуть. Чоловік намагався відмовитися, але почались погрози. Коли зустріч відбулася, його з братами завели у напівзакинуте приміщення і знов дали порожні аркуші на підпис. «Підписали, нас випустили. Наступного дня ми усі зібрали речі і покинули територію Криму — залишили дім, усе і поїхали», — завершує розповідь Ібрахімджон.

ПОРЯТУНОК — У РОЗГОЛОСІ

У прокуратурі Автономної республіки Крим (центральний офіс працює у Києві) зареєстровано близько 140 кримінальних проваджень за фактами катувань і жорстокого поводження з людьми на тимчасово окупованій території. Такі дані наводить Максим Кандзьоба, начальник відділу прокуратури АРК.

Зокрема, проводиться досудове розслідування за фактом нанесення тілесних ушкоджень Мірпочаєвим. «Багато у чому результат кримінальних проваджень залежать від активної позиції потерпілого, — наголошує Максим Кандзьоба. — Ми вживаємо усі можливі заходи задля встановлення підозрюваних і притягнення їх до кримінальної відповідальності за українським законодавством. Також вживаються заходи для подальшого звернення за захистом прав потерпілих у міжнародні інстанції».

Адвокат Еміль Курбедінов, який захищає від свавілля спецслужб жителів Криму безпосередньо на території півострова, підкреслює важливість розголосу. «Це не перша і навіть не друга історія з катуваннями, — каже адвокат про випадок Мірпочаєвих. — Аналізуючи усі ці ситуації, ми бачимо, що спецслужби намагаються добитися двох речей: зібрати матеріал для кримінальної справи і схилити до співробітництва зі спецслужбами. По всіх цих справах на території Криму я і мої колеги збираємо інформацію. Ми подавали заяви у військову прокуратуру, у військовий слідчий комітет (Росії. — Авт.). Не думаю, що доб’ємося там правди. Ми робимо це для міжнародних інстанцій, будемо говорити там, що по цих випадках не проводять ефективні розслідування. Упевнений — у Криму ще є люди, які про таке не розповіли. Прошу їх не боятися. Тільки якщо буде розголос, тільки якщо міжнародна спільнота і держава відреагують на ці випадки — тільки тоді зрушимо ситуацію з мертвої точки».

Марія ПРОКОПЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: