Коли важиться доля нації, історія не відрізняє поміж нейтральними боягузів.
В'ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, теоретик українського консерватизму

Про відповідальність перед героями Майдану

«День» спілкувався з координатором «Центру зайнятості Вільних людей» Наталею ШВАЙКОВСЬКОЮ
26 березня, 2014 - 12:07
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»
НАТАЛІЯ ШВАЙКОВСЬКА

За останні тижні, через вторгнення російських військ до Криму, питання допомоги потерпілим і людям Майдану, що потребують підтримки, в інформаційному полі відійшло на другий план. Але зараз — якраз той час, коли їм потрібна найбільша увага. І відповідальні ініціативні громадяни, не очікуючи жодної участі вже нової влади, самі вирішують багато які з проблем. Одна з них — працевлаштування людей, які цілком присвятили себе Майдану в попередні місяці і через це втратили роботу. «День» поговорив з ініціатором і координатором проекту «Центр зайнятості Вільних людей» Наталею ШВАЙКОВСЬКОЮ.

— Як виникла ваша ініціатива?

— Складно пригадати всі новини, особисті розмови і повідомлення в мережі, але проблема працевлаштування майданівців якось виділилася для мене із загального інформаційного потоку. Останньою краплею стали слова одного сильно травмованого майданівця, перед яким замаячила перспектива операції з тривалим післяопераційним періодом відновлення: «Не час лягати в лікарню, потрібно роботу шукати і жити далі». Це говорила людина, яка допомагала іншим, — слабкішим і таким, що потребують, а про свою серйозну травму вважав за краще не думати. Таких історій — самовідданості, самовіддачі — цілий Майдан. Вони не попрохають, але допомога в соціальній реабілітації, повернення до нормального ритму життя їм потрібне.

— Хто насамперед відгукнувся на вашу ідею?

— Коли описувала ідею у Фейсбуці, було лише дуже приблизне уявлення про те, як усе відбуватиметься, який відгук матиме ідея. Того ж вечора отримала з десяток вакансій, в основному від приватних осіб, пару десятків пропозицій допомоги від волонтерів і рекрутерів. Перші дні були дуже гарячими і насиченими — спілкувалася з рекрутерами, волонтерами,  it-фахівцем, який запропонував створити web-базу й організувати місця на Майдані. Одні волонтери допомогли організувати зустріч рекрутерів із претендентами на Майдані, інші — розібрати вакансії і пропозиції допомоги. Формулювалася назва — «Центр зайнятості Вільних людей».

До кінця першого тижня зібралася команда з дюжини рекрутерів у Києві і регіонах, стільки ж волонтерів. Притерлися один до одного, постаралися не перетинатися у видах діяльності, домовилися про способи координації, види зайнятості. Зручно, звичайно, працювати за принципом «знаєш, що робити? — роби», аби в рамках основних домовленостей. На щастя, за три місяці ми в цьому натаскались.

Наприкінці першого тижня роботи Путін ввів війська до Криму, і для більшості майданівців і волонтерів питання працевлаштування відсунулося на другий план. Ми трохи переформатували роботу, припинили активне анкетування претендентів на Майдані, діяли «за запитом».

— Хто ті люди, яким ви допомагаєте в працевлаштуванні?

— Серед претендентів багато кваліфікованих будівельників, є водії, охоронці, IT-фахівці, кухарі, економісти, фахівці нафтогазової галузі, військовики. Питання роботи стоїть дуже гостро для багатьох. Одні йшли у відпустку за свій рахунок, і компанії відмовлялися повертати їх до роботи (у них безліч лазівок для таких дій), інші втрачали замовлення через свою громадянську позицію. Треті не мали постійної роботи і до Майдану — в країні абсолютно депресивна обстановка в цьому плані, люди раді будь-якій роботі, в моєму рідному Запоріжжі заводи стоять, і добре якщо є можливість підзаробляти таксистом, альтернатив небагато. Але «наші клієнти» вважали за краще діяти і змінити ситуацію — на Майдані. Тепер наш обов’язок допомогти їм. Люди втомилися і часто їм необхідна дружня бесіда, допомога в професійній орієнтації. Рекрутери ініціативи допомагають людям сформулювати свої бажання і знайти ту роботу, яка приноситиме задоволення. Ми відкриті для всіх активістів Майдану, які потребують роботи, — зв’язатися з нами можна телефоном (063 2415213), через електронну пошту ([email protected]), групу в Facebook чи відправити анкету через форму: http://bit.ly/czslstaff

— Якою ви бачите перспективу вашої ініціативи і взагалі всіх здорових рухів, які виникли на Майдані?

— Багато майданівців хочуть знайти роботу, яка могла б реалізувати їхню громадянську позицію в будівництві нової України, стати чесними і гідними елементами нової системи. І їхні бажання підкріплено відповідними знаннями, досвідом, особистими рисами. Співпраця з державою наразі не налагоджена зовсім. Але ми працюємо над цим і відкриті для допомоги та консультацій.

Як розвиватиметься ініціатива далі, покаже час, але «Центр зайнятості Вільних людей» не планує дублювати функції держструктур, ми можемо допомогти людськими ресурсами — завжди напоготові, але системно вирішувати проблему безробіття буде, сподіваємося, все ж таки держава. Наразі працюємо в форматі віртуальної рекрутингової агенції з орієнтацією на претендента. Сподіваюся, команда зростатиме. Деякі рекрутери беруть шефство над претендентами — допомагають у профорієнтації, готують до співбесід, складають резюме, інші — займаються працедавцями. Члени команди перебувають у різних куточках України, але у часи інтернету — це не проблема. У мене був досвід роботи з розосередженими територіально колективами, упевнена, у нас все вийде.

Думаю, що багатьом ініціативам, які виникли на Майдані, потрібна не підтримка держави, а співпраця з державою. Влада має навчитися слухати суспільство. На цю тему сказано багато, не повторюватимуся. Під час Майдану викристалізувалося громадянське суспільство України. Зараз самоорганізовуватимуться всі, хто відчуває відповідальність перед Героями Майдану. Дехто робить перші кроки, інші — продовжують жити, як жили, і чекати манни небесною. Але як суспільство ми зрушили з мертвої точки. Все буде складно, але, в результаті, добре!

Ольга ХАРЧЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: