Мовчання іноді говорить більше, ніж слово
Володимир Винниченко, український прозаїк, драматург, політичний і державний діяч

«Тест приходить до людини»

Київ зробив ще один крок для подолання епідемії ВІЛ в Україні. Але роботи залишається багато
29 листопада, 2016 - 19:40

Днями у столиці відкрився унікальний для Східної Європи пункт безкоштовного та конфіденційного тестування на ВІЛ «AHF Checkpoint.kiev». Запуск проекту ініціювало Представництво Фундації АНТИСНІД-США в Україні (AHF Ukraine). Подія відбулась напередодні Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом, що припадає на 1 грудня.

«Будь-хто може прийти, здати тест і отримати результат через 15 хвилин. Все безкоштовно і конфіденційно. На пункті працюють консультанти зі спільнот споживачів наркотиків і чоловіків, які мають секс з чоловіками. Тестування спрямоване насамперед на ці групи та їх партнерів. Будь-хто може безкоштовно отримати на пункті презервативи, інші засоби гігієни, консультацію психологів», — розповідає програмний директор Представництва Фундації AHF в Україні Сергій Федоров.

«Чекпоінт — це місце, організоване спільнотою, щоб служити спільноті, — пояснює Аня Жакович, заступник керівника Європейського бюро AHF. —  Такий пункт завжди робиться з залученням представників груп ризику. Ці люди проходили спеціальне навчання».

Відкриття пункту відбувається в рамках підписаної столичним головою Києва Віталієм Кличком Паризької декларації щодо прискорення дій в подоланні епідемії СНІДу у великих містах для досягнення стратегічних цільових показників ініціативи UNAIDS Fast Track 90 90 90.

Ще одна складова нового пункту — мобільний підрозділ. Його основна задача — проведення виїзного тестування на ВІЛ для важкодоступних категорій клієнтів. Замовити виїзд мобільного підрозділу для участі у вуличному тестуванні на ВІЛ можна через електронну форму на сайті freeHIVtest.org.ua (до речі, на цьому ресурсі жителі 12 регіонів країни можуть дізнатися, де розташований найближчий пункт тестування).

«Мобільний підрозділ працює у Києві, але його можна запросити до інших міст — так він вже робив виїзд у Маріуполь Донецької області, — зазначає Сергій Федоров. — Замовляти його можна не для одної чи двох осіб, а для заходу — наприклад, до вишу. При швидкому тестуванні за годину там можна зробити більше 50 тестів». Аня Жакович додає: «Не люди з різних груп йдуть за тестуванням, а сам тест приходить до людини».

«Зараз Київ забезпечений місцями, де можна протестуватися на ВІЛ, у повному обсязі, набагато краще, ніж раніше, — розповідає Наталія Нізова, генеральний директор Центру громадського здоров’я МОЗ України. — До появи чекпоінту AHF пункти тестування в основному базувалися у медичних закладах. І у цьому принципова відмінність цього чекпоінту — це один з перших прикладів структурованої моделі надання доступу до тестування не лише загальному населенню, а і представникам груп ризику, які у медзакладах часто певною мірою стигматизовані, не приходять туди, бо бояться зайвих запитань».

Поки Україна залишається одним з лідерів за кількістю ВІЛ-позитивних людей у Європі. У регіоні більше, ніж у нас, таких пацієнтів лише у Росії. За національними оцінками в Україні живе близько 220 тисяч ВІЛ-інфікованих осіб. На обліку перебуває близько 40% людей — 132 тисячі. Найпоширеніший шлях передачі інфекції — статевий.

Важливий крок для подолання епідемії — наступного року бюджетне фінансування на лікування по програмах з ВІЛ/СНІДу збільшать вдвічі, на це планують виділити 851,5 мільйона гривень. «Попереду — велика дорога, — резюмує Наталія Нізова. — Держава підтримала глобальну ініціативу UNAIDS до 2020 року охопити лікуванням 90% пацієнтів з ВІЛ. Основна відповідальність у цій частині покладається на державу. І щоб зменшити це навантаження, ми, громадяни України, зацікавлені у тому, щоб нових випадків інфікування було якомога менше, а інформації про ВІЛ — якомога більше».

Марія ПРОКОПЕНКО, «День», фото Миколи ТИМЧЕНКА, «День»
Газета: 
Рубрика: