Минуле й теперішнє — наші засоби, лиш майбутнє — наша мета.
Гюстав Флобер, французький прозаїк-реаліст, один з найбільших європейських письменників XIX ст.

«У цих картинах є надія на одужання»

Масштабний благодійний проект на допомогу дітям з онкологією триває у «Софії Київській»
27 березня, 2018 - 10:08

«З початком війни ми переїхали із зони АТО, з Горлівки, до Броварів. Потроху налаштовували життя, і раптом все змінилось — сину Кирилу поставили діагноз «гострий лімфобластний лейкоз». Наразі лікуємося. На щастя, успішно, все йде за планом», — розповідає Олексій МАРУНЕВИЧ.

З Олексієм спілкуємося на виставці «Найголовнішого очима не побачиш...», яка проходить у Будинку митрополита на території Національного заповідника «Софія Київська». Це благодійний арт-проект, де представили роботи Кирила та інших семи діток, які лікуються в онковідділенні Київської обласної клінічної лікарні. Усі малюнки можна придбати, кошти підуть на допомогу маленьким пацієнтам. Організувала акцію філія міжнародної благодійної організації Lions Club — Kiev Ecology.

«ЗАВДАННЯ АРТ-ТЕРАПІЇ — ПОКАЗАТИ, ЩО ЖИТТЯ ТРИВАЄ»

В обласній лікарні арт-терапією з онкохворими дітьми займається художниця Катерина САПОЖКОВА. «Мені давно хотілося допомогти дітям з онкологією, але не знала, як зробити це краще, — згадує Катерина. — Спочатку здавала кров, передавала якісь кошти, а потім, це було більше десяти років тому, запитала адміністратора сайта donor.org.ua Сашу Брусиловського, чим ще можу бути корисна. Коли він дізнався, що за спеціальністю я — художниця, то сказав, що дітям дуже потрібна арт-терапія. Адже лікування триває щонайменше дев’ять місяців, і у цей час діти — у майже повній ізоляції. Відтоді почалися наші заняття в ігровій — і тривають досі».

Арт-терапія допомагає дитині передати емоції через малювання, налагодити зв’язок із зовнішнім світом. «Зазвичай дитина потрапляє в онковідділення раптово. І батьки, і дитина відчувають шок. Потім родина розділяється — лише один із батьків постійно перебуває з дитиною. Дитина вирвана зі свого середовища, довго проходить болючі процедури і часто закривається, як у шкаралупу. Завдання арт-терапії — показати, що життя триває, що одужання можливе, — пояснює Катерина. — До речі, дві дівчинки-учасниці виставки, Аня Безкоровайна та Оля Ткаченко, зараз у ремісії».

«МІСТОЧОК МІЖ ДИТИНОЮ ТА БАТЬКАМИ»

Нерідко разом із дитиною малюють батьки, художниця порівнює такі спільні заняття з місточком між ними. На заняттях Катерина розмовляє з дітьми про митців і стилі у мистецтві, вони постійно пробують нові матеріали. Перші картини в онкопацієнтів похмурі, а потім сюжети стають радіснішими. На виставці у «Софії Київській» малюнки барвисті, часто на них — квіти, кумедні тварини, світлі пейзажі. Катерина зауважує, що діти малюють місця, де б хотіли побувати, та своє життя після одужання.

Кирило Маруневич, якому у січні виповнилося п’ять років, на кількох малюнках зобразив маяк посеред моря. Олексій Маруневич зізнається, що завдяки арт-терапії у сина більшає хороших емоцій, які важливіші не менше за ліки. «Малювання є потужним позитивним стимулом. Плюс, це рятує маму, яка знаходиться в лікарні разом із Кирилом», — додає Олексій.

На виставці у «Софії Київській» можна побачити і те, як відбуваються заняття в ігровій кімнаті дитячого онковідділення. Поруч із малюнками розмістили фотопроект Олега Гарасимця The Room, серію світлин про цей особливий простір.

БЛАГОДІЙНИК ІЗ 40-РІЧНИМ СТАЖЕМ

Взагалі Катерина регулярно влаштовує виставки дітей із онкологією. Але зазвичай це невеликі експозиції у приміщенні лікарні. Арт-проект у «Софії Київській» масштабніший, до нього долучаються люди з різних країн. Ідея виникла спонтанно, з розмови віце-президентки Lions Club Kiev Ecology Тетяни Васильєвої з художницею.

Але по суті ця ініціатива почалася з заснування Lions Club Kiev Ecology близько семи років тому. «Взагалі «Клуб левів» — міжнародна благодійна організація, яка опікується не лише екологічними, а й соціокультурними проблемами, і київська філія була вже десятою в Україні, — каже Жан РОШ, президент Lions Club Kiev Ecology, кавалер ордену Почесного легіону. — У Франції організація допомагає уразливим спільнотам, наприклад, купувала палиці для літніх людей. В Україні клуб називається «екологічним», але ми маємо захищати не лише довкілля, а й людей, які живуть у цьому середовищі. Тож у Києві клуб, наприклад, допомагає сиротинцям».

Київський «Клуб левів» майже від початку роботи почав допомагати дитячому онковідділенню обласної лікарні. Але раніше це було раз на рік, коли члени організації збирали кошти, на які у закладі купували реактиви та медикаменти. Ці гроші могли покрити потребу в препаратах на місяць. Напередодні останнього Нового року Жан Рош відвідав лікарню і побачив, що потреба в такій допомозі значно більша. Тому благодійники вирішили зробити щось глобальніше, і от виникла ідея з виставкою. «Дитина з онкологією перебуває в стресі. Але в її картинах є надія на одужання», — стверджує президент Lions Club Kiev Ecology.

Сам Жан Рош займається благодійністю понад 40 років. Почалося все з участі у телемарафоні для збору коштів на боротьбу з міопатією. Завдяки цьому телемарафону, що тривав тиждень, зібрали понад десять мільйонів євро. 

«БЕЗ ЦИХ РЕАКТИВІВ У ЛІКАРНІ — ЯК БЕЗ РУК»

 «Багато безбашенних людей долучились до нашої ініціативи. Сенс цього проекту — показати вміння дітей радіти життю у скрутний момент хвороби, — підкреслює Геннадій ЦЯУК, один із організаторів арт-проекту, учасник другого сезону кулінарного шоу «МастерШеф». — Усі картини дітей можна купити. 30 березня буде концерт, на якому ми  урочисто віддамо зібрані гроші лікарю».

Паралельно проходить «тихий аукціон» робіт українських художників. Більша частина отриманих від їх продажу коштів теж піде дітям.

Гроші збирають на реактиви для гематологічного аналізатора. «Дитина в онкологічному відділенні постійно здає багато аналізів. Особливо важливо стежити за кількістю бластів у кістковому мозку. Аналізи здають буквально щодня — лікар дивиться, що треба корегувати. Тож без цих реактивів у лікарні — як без рук», — пояснює Катерина.

Втім, арт-проект важливий для дітей не лише збором коштів на їх лікування. «Ця виставка дає дітям зрозуміти, що вони не викреслені життя, — акцентує Катерина Сапожкова. — Буває, коли дитина в масці, лисенька виходить погуляти, від неї шарахаються. У лікарні лежать діти з сіл, і коли вони приїздять додому, трапляється, ніхто не хоче приходити до них у гості, бо думають, що рак заразний. А тут дитина — художник, усі дивляться її виставку, її картини купують. Це неймовірна мотивація для здорового життя!» Між іншим, організатори настільки загорілися проектом, що хочуть влаштовувати такі виставки регулярно.

Арт-проект «Найголовнішого очима не побачиш...» триває у Будинку митрополита до 31 березня. А 30 березня організатори виставки запрошують усіх на концерт класичної музики «Зірке одне лиш серце...», що пройде у галереї «Хлібня» на території «Софії Київської». Усі кошти від продажу квитків теж підуть на допомогу дітям.

Марія ПРОКОПЕНКО, фоторепродукції Артема СЛІПАЧУКА, «День»
Газета: 
Рубрика: