Наші батьки були на півслові обірваним поколінням. Весь цей огром несказаного і набріханого зверху, накопичившись за століття, тепер криком кричить. Країні потрібні письменники для психологічної санації.
Оксана Забужко, українська письменниця, поетеса, есеїстка

Українські дизайнери та меценати — Місту

Киян посадять на лавки в стилі fashion
25 лютого, 2011 - 00:00
ОЛЕКСІЯ ЗАЛЕВСЬКОГО / ПАРКОВА СКУЛЬПТУРА НАЗАРА БІЛИКА «СОН»АВТОРСЬКІ ЛАВКИ КОСТЯНТИНА СКРЕКУТСЬКОГО,АНДРЕ ТАНА,ЛІЛІЇ ПУСТОВІТ,

Ініціатором і організатором затії упорядкувати київські зелені простори став Олександр Соколовський, співзасновник Українського тижня моди. Тепер, завдяки зусиллям автора проекту та команди Ukrainian Fashion Week, у парках Києва будуть встановлені роботи відомих українських скульпторів і авторські лавки, ескізи яких розробили найкращі вітчизняні дизайнери.

— Подібні парки вже існують у багатьох країнах Європи та США, — розповідає Олександр СОКОЛОВСЬКИЙ. — Я бував у багатьох європейських містах і бачив дуже цікаві інсталяції, скульптури, розставлені як у міському, так і в парковому просторах. Тоді я зрозумів, що не можна чекати, що хтось колись прийде й зробить подібне в нас, напевне багато хто ставив собі запитання: «Чому у нас такого немає? Чому ніхто не створить, не профінансує?» Треба просто брати й робити! Тим паче, що в нас є потенціал. Адже подібні ідеї виникали в багатьох. Але я вважаю, що будь-яка ідея нічого не варта, якщо вона не буде втілена в життя. Тому наше завдання — реалізувати цей проект, дати перший позитивний приклад для інших українських міст. Я думаю, що пізніше до такого роду проектів залучаться ентузіасти, яких хвилює проблема створення більш комфортних умов для киян і людей, що приїжджають до Києва.

Проект буде здійснено за рахунок меценатського фінансування, без залучення бюджетних коштів. Попередній перегляд творінь Kiev Fashion Park відбувається зараз у рамках Великого скульптурного салону в Мистецькому арсеналі. 12 березня там же відбудеться добродійний аукціон, на якому роботи проекту Kiev Fashion Park будуть запропоновані до продажу. Потім арт-об’єкти подарують місту та встановлять у затверджених місцях у парках Києва. На спеціальних прикріплених до об’єктів табличках міститиметься інформація про авторів і меценатів. До того ж, кошти, що залишаться після покриття собівартості реалізації проекту, будуть спрямовані UFW на добродійну діяльність.

Скульптор Костянтин Скретуцький, відомий киянам багатьма своїми вуличними роботами («Їжачок у тумані», «Літаюча корова», лавки-звірятка), в рамках проекту потішить черговою цікавою лавкою, цього разу у вигляді кавуна. «Ідея Kiev Fashion Park подобається мені своєю, можливо, безаналоговістю для наших українських реалій: творчі люди виставляють свої роботи на аукціон, заможні люди купують ці роботи та встановлюють не в себе на дачі, а в місті, яке дало їм можливість заробити їхні статки. Виходить своєрідна вдячність території за те, що людина тут влаштувалася, живе, розвивається. А в Києві дуже багато громадських місць, не облаштованих належним чином», — говорить Костянтин Скретуцький.

Своїм розумінням завдань проекту поділився ще один його учасник — скульптор Назар Білик, який запропонував композицію під назвою «Дощ»: «На мій погляд, концепція парку не полягає в тому, щоб донести одну певну ідею, швидше Kiev Fashion Park — це спроба зібрати різноманітні й цікаві думки українських скульпторів і дизайнерів, створити місце, де сусідами стануть вельми різнопланові об’єкти. Кожна скульптура Kiev Fashion Park — привід поміркувати в руслі вигаданого автором сюжету. Прикрасити своїми роботами місто — почесно для кожного скульптора».

Усі ескізи та готові роботи узгоджувалися та затверджувалися оргкомітетом, до складу якого крім Олександра Соколовського увійшли головний архітектор столиці Сергій Целовальник, начальник Головного управління культури та мистецтв КМДА Світлана Зоріна, директор Національного музейного комплексу Мистецький арсенал Наталія Заболотна, відомий мистецтвознавець Олександр Соловйов...

«Що стосується критеріїв відбору: у нас не було жодних оглядів-конкурсів. Були консультації з авторитетними мистецтвознавцями, дуже цікаве спілкування, занурення у дану тематику. Ті автори, чиї ескізи справили найбільше враження, стали учасниками першого етапу Kiev Fashion Park, який буде реалізовано наприкінці травня 2011 року на Пейзажній алеї», — підкреслив Олександр Соколовський.

Проект благоустрою столичних парків підтримала Київська міська державна адміністрація. З місцевою владою вже узгоджені місця реалізації Kiev Fashion Park — це Пейзажна алея, Володимирська гірка та Парк ім. Т. Г. Шевченка. «Ми вели переговори щодо реалізації цього проекту близько трьох років. Сьогодні київські чиновники йдуть нам назустріч, бо дійсно зацікавлені в тому, щоб Київ ставав кращим», — говорить Соколовський.

Задумка UFW, безумовно, добра й заслуговує на всілякі похвали. Але тут, як то кажуть, треба не «передати куті меду». Оскільки ми є свідками тих спотворюючих змін, яких зазнає столиця. Що думають про це учасники проекту Kiev Fashion Park?

«Будь-яка ініціатива щодо зміни обличчя Києва, особливо це стосується історичних районів, має бути сім, навіть двадцять разів обдумана: де що ставити, що змінювати, щоб нові ідеї все-таки органічно впліталися в історичну канву міста. Часто можемо спостерігати, як користолюбці зазіхають на знакові об’єкти в знакових місцях, що викликає обурення не лише професіоналів, а й простих киян.

До речі, з міською скульптурою також існує небезпека. Самі по собі роботи можуть бути гарними, бездоганними, цікавими, але дуже багато залежить від концепції розташування, наскільки вдало вони доповнюватимуть місце своєї локації. Ця серйозна відповідальність лягає на плечі організаторів, архітекторів — усіх тих, хто визначає, де розміщуватиметься скульптура. Інколи непрофесійність зробленої речі, пам’ятника або скульптури можна виправдати й поліпшити хорошим контекстом їх розташування. А от просто бездарно кинута десь у місті робота майже обов’язково програє, навіть якщо це геніальний твір. Коли ж перше накладається на друге, то це, напевно, найгірше, що може бути», — розмірковує Назар Білик.

Костянтин Скретуцький впевнений, що хоч якось поліпшити ситуацію можна й за допомогою малого: «Звісно, мені не подобається забудова в історичній частині Києва, безглузді висотні будівлі-стекла. Свою думку я, так чи інакше, висловлюю, але, на жаль, не можу один зупинити весь цей процес спотворення нашого міста. Тому прагну добре робити хоча б те, що реально можу зробити я сам. Збереження історії Києва та створення нових невеликих соціальних об’єктів-скульптур, що залучають туристів, — це мені страшенно подобається і я всіма руками за такий розвиток зовнішнього вигляду столиці».

Дизайнер Лілія Літковська: «Європейський шлях — відновлення історії міста та збереження її всіма силами — вимагає як мінімум вкладення грошей, але це, на жаль, не наш метод. У нас головним є бажання швидше й більше загарбати собі. Прикладів безліч. Історичні будівлі, пам’ятки архітектури доводяться до стану «аварійних» і зносяться без проблем, забудовуються сквери, скрізь зростають проекти з бетону. Адже в нас навіть висотні будинки зводять на місцях, що загрожують зсувами, й, за великим рахунком, усім байдуже до протестів архітекторів і громадськості».

Звичайно, Kiev Fashion Park не перетворить одразу наше місто на казкове. Але учасники цієї затії мислять правильно. А якщо люди, котрі мислять правильно, роблять правильні проекти, то, можливо, ще не все втрачено...

Анастасія САМОШИНА. Фото надані UkrainianFashionWeek
Газета: 
Рубрика: