Прапор має силу тоді, коли його несуть.
Євген Сверстюк, український літературний критик, есеїст, поет, мислитель, філософ, політв'язень радянського режиму

«Я не вірю, що покарають винних. Але...»

Чергова пожежа в київській пам’ятці. Як зупинити злочинні схеми?
23 січня, 2018 - 10:31

У вихідні палав будинок на вулиці Богдана Хмельницького, 12-14. Горіли два верхніх поверхи, ніхто не постраждав. Цей історичний будинок, над яким знущаються, як можуть, у лютому 2016-го поховав під собою двох робочих, які руйнували його стіни. Тоді міська влада обіцяла обстежити всі історичні пам’ятки столиці, але видимих результатів немає. От будинок напроти, колишній готель «Кане», де 1918 року жив майбутній гетьман Павло Скоропадський, теж горів торік у червні. А в грудні минулого року майже синхронно загорілися два історичних будинки на Подолі — на Межигірській, 33/19 та на Волоській, 5/14. Коли ж влада буде спроможна взяти пам’ятки під свій захист, не факт, що це приведе до чогось хорошого. Яскравий приклад — садиба Мурашка на Малій Житомирській, 12А та 14А. Невідомо, чи переживе вона зиму, бо там тече дах, підтоплені підвали, а місто ніяк не наважиться на термінові протиаварійні роботи.

«Я НЕ ВІРЮ, ЩО ПОКАРАЮТЬ ВИННИХ»

Серед причин пожежі на Хмельницького, 12-14 рятувальники розглядають навмисний підпал або необережне поводження з вогнем бездомних. Із офіційних органів одними з перших відреагували в Міністерстві культури. Відомство висловило «глибоку стурбованість» щодо ситуації. «Ця будівля є пам’яткою архітектури місцевого значення № 635-КВ... Міністерство культури звертається до київського міського голови як керівника місцевого органу охорони культурної спадщини із закликом здійснити обстеження всіх пам’яток на території Києва та вжити належних заходів задля їхнього збереження. Зокрема, застосувати визначені чинним законодавством заходи впливу до тих власників (користувачів), які допускають неналежне утримання пам’яток, що несе загрозу їхнього знищення», — йдеться в заяві. У міністерстві сподіваються, що найближчим часом власники або користувачі пам’ятки на Хмельницького, 12-14 отримають припис, а київська влада звернеться з позовом до суду про викуп пам’ятки.

Екс-депутатка Київради та громадська діячка Олена Терещенко (Єскіна) називає цю заяву піаром і додає, що через Мінкультури з охоронного реєстру виключили чимало пам’яток. Сама Олена 23 січня разом з іншими активістами збирається пікетувати прокуратуру Шевченківського району Києва з вимогою розслідувати кримінальну справу щодо будинку, порушену кілька років тому за статтею 298 Кримінального кодексу «Нищення, руйнування чи псування пам’яток історії або культури».

Депутатка Київради Ольга Балицька на своїй офіційній сторінці у «Фейсбуці» пише: «Горить історичний будинок... Нищиться наша історія... Наша пам’ять... Нищиться варварами без роду, без племені. Тим, кому чхати на все, окрім копійки в кармані. Тим, хто не має культури, честі та гідності! Я не вірю, що покарають винних, хоча не варто бути Шерлоком Холмсом — моя восьмирічна дочка назве бенефіціарів підпалу... Але я впевнена й зроблю разом із вами так, щоб вони не отримали внаслідок підпалу жаданого результату: жодної багатоповерхівки! Жодної «невеличкої надбудови» та «незначного збільшення параметрів». Міська влада має сказати чітке «ні» маніпуляціям! Будівля має бути в найкоротші терміни відновлена в її історичному вигляді! Цілком і повністю, й за рахунок власника! Адже навіть кострубате українське пам’яткоохоронне законодавство покладає обов’язок збереження пам’яток саме на власника»

Ольга Балицька пообіцяла ініціювати звернення щодо позбавлення права власності тих, хто неналежно утримує пам’ятки. Також депутатка Київради зауважила, що назріли зміни до пам’яткоохоронного законодавства, про що пообіцяла розповісти незабаром.

«2015 РОКУ ХОДИЛА ТУДИ, ЯК НА РОБОТУ»

«Будинок на Хмельницького, 12-14 був відчужений за типовою схемою, — нагадує «історію хвороби» Олена Терещенко (Єскіна). — 2013 року там створили фіктивне ОСББ. Фіктивне, бо будинок відселили 2004 року, а ОСББ, створене його жителями до відселення, не ліквідували. Керівником нового ОСББ стала Ірина Бойко. 2015 року якимось чином вона безплатно отримує на баланс свого ОСББ цей будинок із комунальною власністю. Правоохоронні органи досі цього не розслідували, хоча я подавала відповідні заяви. Після вона розпочала трощення будинку й водночас подала клопотання щодо передачі їй землі під ним. Без землі вона не мала права робити жодної перебудови за проектом, який є в наявності, — а йдеться про багатоповерхівку з підземним паркінгом. До речі, сусідній будинок на Хмельницького, 10 палав кілька разів, востаннє —  2015 року. Гадаю, для реалізації того самого задуму».

Навіть реставрація будинку на Хмельницького, 12-14 має відбуватися за узгодженою з владою документацією. «Натомість Ірина Бойко найняла робітників, які трощили там стіни, — продовжує Олена Терещенко (Єскіна). — 2015 року ходила туди з колегами, як на роботу. Ми відловлювали працівників, які руйнували стіни, викликали поліцію, здавали їх правоохоронцям, викликали Управління охорони культурної спадщини, яке складало акти. Все-таки 2015 року правоохоронні органи відкрили кримінальне провадження за статтею 298 ККУ, але справу не розслідували».

Після трагічного обвалу будинку прокуратура міста Києва оголосила про підозру виконробу. Сама Ірина Бойко, за словами Олени, спочатку пояснювала, що проводить реставрацію будинку, а потім стала заперечувати, що робила щось на території пам’ятки, заявила, що невідомі їй фірми займались там ремонтами. Поліція та прокуратура відмовилися оголошувати їй підозру.

ГРОШІ Є, АЛЕ НЕ НА ПАМ’ЯТКИ

Під час своєї депутатської каденції Олена Терещенко (Єскіна) входила до складу робочої групи, яка провела інвентаризацію історичних будівель столиці. Міському голові Києва Віталію Кличку передали список будинків, що були протиправно відчужені, доводились власниками до руйнування та які необхідно забрати до комунальної власності. Ефект нульовий.

Щодо грудневих підпалів на Подолі Олена каже, що направила запити до правоохоронних органів, відповіді ще не отримала. Але на адекватність слідства активістка не розраховує, бо ще влітку 2017-го разом із однодумцями зупиняла фізичне нищення фасаду будинку на Межигірській, 33/19. Поліція та слідчо-оперативна група довго не хотіли виїжджати на виклик захисників Києва, потім ситуацію ніхто не розслідував.

«У Києві гроші є, й багато, бюджет перевиконується Але культурна спадщина не є пріоритетом як на державному, так і на міському рівнях. Тому в реставрацію історичних будівель кошти не вкладають, — констатує Олена Терещенко (Єскіна). — Поки не буде політичної волі, поки наша культурна спадщина не стане пріоритетом для держави, нічого не зміниться. Лише суспільний резонанс може примусити негідників виконувати свої обов’язки. Проблема має системний характер, і доки ми не змінимо цю систему, доти не зможемо жити в нормальній європейській країні з верховенством права».

Марія ПРОКОПЕНКО, «День». ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»
Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments