Українознавство виховує свідомих громадян і патріотів України

Якщо українська молодь буде активно покидати свою країну, не відчуваючи відповідальності за неї та любові до своєї землі, то Україна може перестати існувати. З цією думкою «залізного генерала» Валерія Залужного, висловленою нещодавно і зверненою до молоді країни, важко не погодитись.
Одним із завдань, яке сьогодні стоїть перед українознавством, як, зрештою, і всією українською соціогуманітаристикою, є формування національної ідентичності молодого покоління українців, виховання патріотично налаштованих громадян, здатних у майбутньому взяти на себе відповідальність за Україну.

Саме на це, зокрема, спрямована діяльність Науково-дослідного інституту українознавства Київського національного університету імені Тараса Шевченка (НДІУ КНУТШ). Яскравим прикладом практичного втілення означеної мети є проведення цьогоріч, як і вісімнадцять років поспіль, Міжнародного конкурсу
з українознавства для учнів 8–11 класів закладів загальної середньої освіти.

Конкурс було започатковано у далекому 2007 році. Понад 6 тисяч науково-пошукових робіт з українознавчої проблематики було створено та представлено на цих 18 міжнародних конкурсах учнями старших класів України та зарубіжжя. Рекордною кількістю переможців конкурсу – 409 – ознаменувався 2025 рік. Найактивнішими були школярі з Івано-Франківщини, Чернівецької, Волинської, Донецької, Полтавської, Київської, Харківської та Львівської областей. На конкурс надійшли роботи фактично з усіх регіонів України та низки країн зарубіжжя. Особливо вражає той факт, що свої перші дослідницькі проєкти надіслали школярі середніх шкіл Покровська, Енергодару, Чорнобаївки.

На нагородження переможців «ХУІІІ Міжнародного конкурсу з українознавства для учнів 8–11 класів загальноосвітніх навчальних закладів» до Києва завітало 110 школярів 8-11 класів. Приймав школярів-інтелектуалів 28 березня 2025 року Київський національний університет імені Тараса Шевченка, де у врочистій обстановці дітям вручали грамоти та книги-подарунки ректор університету Володимир Бугров, директор НДІУ КНУТШ професор Роман Додонов, народна артистка України, професорка Академії мистецтв імені Павла Чубинського Валентина Коротя-Ковальська. Величезну науково-організаторську роботу по забезпеченню успішного проведення конкурсу багато років поспіль очолює завідувачка відділу НДІ українознавства Олена Газізова. Науковці інституту беруть активну участь у забезпеченні справедливого оцінювання наукових пошукувань школярів та проведенні нагородження найдостойніших молодих авторів-українознавців.

А роботи, представлені на конкурс, справді заслуговують на увагу! Серед них є чимало таких, які осмислюють реальну ситуацію у воюючій Україні, висвітлюють героїзм українських воїнів, присвячені вшануванню подвигу і пам’яті полеглих захисників Батьківщини. Чимало робіт школярів базуються на прикладах із власного життя і життя земляків. Варто погодитись із позицією організаторів конкурсу: «У часи, коли наша країна виборює свою незалежність і свободу, надзвичайно важливо пам’ятати, хто ми є, звідки наше коріння, і як нам будувати майбутнє. Цей конкурс – це не лише перевірка знань, а й можливість висловити свою любов до рідної землі, глибше зануритися в українську спадщину та показати, що українська нація – це потужне джерело науки, та духовності!»

Про важливість інтелектуальних пошукувань з українознавчої тематики та перспективи кращих конкурсантів стати студентами головного вузу України йшлося у привітальному слові ректора КНУ імені Тараса Шевченка Володимира Бугрова до учасників заходу. Голова журі конкурсу Роман Додонов розповів про найперспективніші напрямки діяльності Науково-дослідного інституту українознавства та можливе майбутнє конкурсів для школярів, наголосивши на цінності представлених робіт молодих дослідників. Із вітальним словом до молоді та учасників заходу звернувся Роман Новосад – переможець конкурсу з українознавства для учнів 2016 року, випускник КНУ імені Тараса Шевченка, головний спеціаліст-юрисконсульт Департаменту культури та туризму Київської обласної державної адміністрації.

Теплу атмосферу в залі створили виступи народного артиста України кобзаря, бандуриста, лірника, очільника гурту «Хорея Козацька», дослідника-музикознавця, нині військовослужбовця 241-ї бригади територіальної оборони Києва Тараса Компаніченка та відомої дослідниці української пісенної спадщини, авторки унікального видання «Пісенний світ українознавства» Валентини Короті-Ковальської. Сьогодні і пісня воює з рашистськими окупантами!

Головний лейтмотив усіх виступів-звертань до конкурсантів-переможців можна виразити словами великого Тараса Шевченка: «Свою Україну любіть. Любіть її…во врем’я люте»! Дослідницькі проєкти з українознавчої проблематики, безумовно, також сприятимуть вихованню справжніх патріотів України, розкриватимуть перед молодими допитливими людьми правду про славну долю їхньої Батьківщини, працюватимуть на її майбутнє.

Нагородження переможців «ХУІІІ Міжнародного конкурсу з українознавства для учнів 8–11 класів загальноосвітніх навчальних закладів» пройшло у щирій, душевній обстановці. У заключному слові подяку юним авторам наукових пошукувань та їхнім керівникам за високий рівень наукових розвідок та активну громадянську позицію висловила заступниця голови журі конкурсу Олена Газізова. Зацікавлення учасників викликала екскурсія по лінгвістичному музею КНУ імені Тараса Шевченка, проведена співробітником музею Віталієм Радчуком. Проведення заходу та екскурсію по Київському університетові організувала начальниця відділу по роботі зі студентами Олена Козловська. Окрім того для призерів конкурсу була організована екскурсія по Києву, відвідування Національного заповідника «Софія Київська», ознайомлення з масштабним мультимедійним виставковим проєктом «На сторожі Святої Софії» в Музеї історії міста Києва та екскурсія «Місцями Революції Гідності. Хроніка подій».

Ірина Грабовська
Author
Ірина ГрабовськаРубрика
День України