Наука – це корінь і насіння, і основа всякої користі як батьківщини, так і церкви
Феофан Прокопович, український богослов, письменник, поет, математик, філософ

Як зустріти грип захищеним

Експерти «обіцяють» три штами вірусу та вдвічі менше хворих, ніж у 2009 році
16 листопада, 2010 - 00:00
ГОЛОВНА ПОРАДА ЛІКАРІВ: ЗМІЦНЕННЯ ІМУНІТЕТУ, ЗА БАЖАННЯМ — ВАКЦИНАЦІЯ, І ГОЛОВНЕ — НЕ ПАНІКУВАТИ БЕЗ ПРИЧИН / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Нещодавно на вулицях Києва з’явилася соціальна реклама з інформацією, як уберегтися від грипу. Поради нескладні й відомі всім, зокрема такі, як «мити руки з милом теплою водою», «провітрювати приміщення», «пити багато води». Звичайно, така інформація — корисніша за рекламу якогось магазину чи партії. І хоча надворі — ніби весна, на деревах вже навіть розпускаються листочки, ніби й рано говорити про грип, але все ж попереду — зима. Готуватися треба заздалегідь.

Синоптики обіцяють ще тепло на тиждень — 11—17 градусів удень, а потім, із 18 листопада — «мінус» уночі, а вдень — 7—8 градусів тепла та невеликий дощ. Якраз такий температурний режим і така погода (мокро, похмуро), коли можна застудитися, підхопити вірус і злягти. Хто ще не укріпив імунітет, ще є час це зробити, а хто має бажання вакцинуватися від грипу — теж є час. За даними директора Інституту епідеміології та інфекційних хвороб Віктора Марієвського, початок епідемії грипу в Україні очікується в кінці листопада. Але про цей прогноз він говорив ще кілька тижнів тому — мабуть, тоді ще ніхто не прогнозував такого теплого листопада. Тому, мабуть, час спалаху епідемії (якщо вона, звичайно, буде), відсувається.

«Наприкінці листопада — початку грудня ми можемо отримати підвищення епідеміологічного порогу та початок епідемії грипу, як це було багато років поспіль. За прогнозами наших фахівців, які збігаються з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, на цей рік ми очікуємо грип H3N2, H1N1 (штам 2009 року — той, який викликав минулого року пандемію), і грип В, який активізується зазвичай в кінці епідемічного підйому», — сказав Віктор Марієвський на засіданні Комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я.

Фахівці наголошують: аби уникнути самого захворювання, паніки в суспільстві, такої, яка була торік, та би штучно свою поведінкою не сприяти тому, що недобросовісні фармацевти підніматимуть ціни на противірусні та інші препарати, які користуються попитом в смог розповсюдження грипу, найкраще — щепитися.

Так, за інформацією Віктора Марієвського, до складу протигрипозної вакцини, яка на сьогодні зареєстрована в Україну, включені три штами грипу і вакцина буде захищати від усіх вірусів. Підтримують цю думку у Дитячому фонді ООН (ЮНІСЕФ). Там заявляють, що підеміологічна ситуація в 2010 році краща, ніж у 2009-му, оскільки в Україні вже є вакцина від грипу. Педіатр-інфекціоніст Марія Булавінова вважає ефективними всі різновиди вакцин, представлених на ринку України різними виробниками. «На даний момент вакцина вже є в країні, нею можна вакцинуватися. Для того, щоб виробився імунітет, потрібно два тижні, як мінімум, а краще трошки більше. Тому люди, які хочуть захиститися від трьох штамів грипу, повинні вакцинуватися вже зараз», — зазначила вона.

Експерти нагадують, що до групи ризику належать насамперед вагітні жінки, серед яких торік зафіксували високу смертність (загалом померло від грипу понад 1200 українців). Саме тому фахівці радять жінкам, які незабаром стануть матерями, щепитися, на якому терміні вагітності вони б не перебували. Що стосується укріплення імунітету, від стану якого залежать як і шанси захворіти, так і ситуація з пербігом хвороби, то на цю тему 4 листопада в газеті «День» вийшло інтерв’ю з головним клінічним імунологом України, професором Валентиною Чоп’як (шляхи підвишенні опірності організму в міжсезоння).

Що стосується сьогоднішнього дня і розповсюдження захворюваності в Україні на грип та ГРЗ, то, за даними МОЗ, всі ці показники знаходяться нижче епідемічних порогів по всій території країни. В державі існує список 10 контрольних міст, у яких багато років проводяться спостереження рівня захворюваності на грип та ГРВІ. Це Вінниця, Дніпропетровськ, Донецьк, Запоріжжя, Харків, Київ, Львів, Одеса, Чернігів, Сімферополь.

Приблизно така ж ситуація — низький поріг захворюваності — спостерігається у всій Європі. В Міністерстві охорони здоров’я говорять, що за даними щотижневого електронного бюлетеня ВООЗ, активність грипу в Європейському регіоні продовжує перебувати на низькому рівні, там «реєструються спорадичні випадки виявлення вірусів грипу A(H3N2), пандемічного грипу А(H1N1) та грипу В». Водночас у МОЗ зазначають, що впродовж наступних тижнів можливе незначне сезонне коливання показників захворюваності на гострі респіраторні інфекції як в окремих регіонах, так і в цілому по Україні.

Ще один гарний прогноз від Всесвітньої організації охорони здоров’я — що цього року на грип та ГВРЗ перехворіють приблизно удвічі менше українців, ніж торік (очікується 3,5 мільйони проти 7,7 мільйонів хворих 2009 року). Якщо такі очікування поєднати з прогнозами метеорологів та синоптиків, що цьогорічна зима буде теплою, то панікувати зовсім не потрібно. Тільки — здоровий глуз та здоровий спосіб життя.

КОМЕНТАР

Петро БАГРІЙ, президент Асоціації фармацевтичних виробників України:

— Усі фармацевтичні підприємства, що входять до складу Асоціації, навчені ситуацією, яка була минулого року. Тому наразі усі необхідні ліки — препарати для лікування грипу та гострих респіраторних захворювань готові у достатній кількості. Препарати є в достатній кількості на складах, тож на випадок епідемії ми підготовлені дуже добре. Була відповідна нарада в Міністерстві охорони здоров’я, були відповідні вказівки від уряду України щодо підготовки до епідемії грипу, тому нині всі необхідні заходи проведені. Дефіциту ліків у нас не буде. Цінова політика визначається відповідно до меморандуму, підписаного урядом і вітчизняними підприємствами. Вони взяли на себе зобов’язання не підвищувати ціни на лікарські засоби. Крім того, визначено перелік лікарських засобів, на які зафіксовані ціни на період епідемії, і вони мають бути в повному обсязі у кожній аптеці.

Оксана МИКОЛЮК, «День»
Газета: 
Рубрика: