Зброю витягають грішники, натягують лука свого, щоб перестріляти жебраків та вбогих, заколоти правих серцем. Зброя їхня ввійде в серце їхнє і луки їхні поламаються.
Володимир Мономах, великий князь київський (1113–1125), державний і політичний діяч

З екстремізмом борються... «лінгвісти»

Адвокат Андрій Сабінін — про те, що відбувається у «кримських справах» проти українців
14 грудня, 2016 - 12:13
ВЕРЕСНЯ 2014 РОКУ, КИЇВ. ПІКЕТ НА ПІДТРИМКУ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАРОДУ БІЛЯ ПОСОЛЬСТВА РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ. НА ДУМКУ АНДРІЯ САБІНІНА, УКРАЇНЦЯМ, ЯКИМ У КРИМУ «ШИЮТЬ» КРИМІНАЛЬНІ СПРАВИ, МОЖУТЬ ДОПОМОГТИ АКЦІЇ, СПРЯМОВАНІ НА ПРИВЕРНЕННЯ УВАГИ СТРУКТУР МІНІСТЕРСТВА ЗАКОРДОННИХ СПРАВ РФ / ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

«Фактично дев’ять місяців люди сидять у СІЗО за відсутності слідчих дій за їхньою участю», — розповідає Андрій Сабінін про групу кримчан, яким «влада» анексованого півострова інкримінує статтю 205.5 Кримінального кодексу РФ «Організація діяльності терористичної організації і участь у діяльності такої організації». Йдеться про участь в ісламській партії «Хізб ут-Тахрір», забороненій у Росії і дозволеній практично в усьому світі. Обвинувачувані — Енвер Бекіров, Муслім Алієв, Вадим Сірук, Арсен Джеппаров, Рефат Алімов та Емір-Усеїн Куку, якого й захищає Сабінін. На цьому тижні він приїхав до Києва і розповів журналістам про подробиці справ проти українців, з якими працює.

«ВСЕ НАДОВГО»

«Так, щось відбувається, справа розслідується, але шість місяців чекають результатів лінгвістичної та релігієзнавчої експертиз, а люди просто сидять у СІЗО, — продовжує адвокат. — Хоч скільки заявляємо — відпустіть їх до суду під домашній арешт, з документа в документ кочує твердження слідчого, що члени цього буцімто осередку «Хізб ут-Тахрір», чи конкретно Емір-Усеїн Куку, можуть сховатися на території України, тому що тут вони вважаються політв’язнями».

Нещодавно Еміру-Усеїну Куку знову продовжили термін утримання під вартою — до 8 лютого 2017 року. Також намагаються сфабрикувати документи, що дають змогу визнати Куку батьком, який неналежним чином виконує обов’язки батька, — це у той час, коли він перебуває у СІЗО. «Усе це надовго. Найімовірніше, судовий розгляд у цій справі не розпочнеться раніше весни-літа», — резюмує Андрій Сабінін.

Зараз обвинувачувані у справі перебувають у психіатричній лікарні Сімферополя. Туди за рішенням слідчого їх відправили на примусовий психіатричний огляд, який ті відмовилися проходити добровільно. По-перше, із солідарності із заступником голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеровим, якого обвинувачують в сепаратизмі і теж відправляли на примусову експертизу. По-друге, у хлопців склалося враження, що психіатри працюють на оперативників і намагаються з’ясувати в них подробиці справи.

«Відверто кажучи, не варто чекати жахів у вигляді сироватки правди. Але через перебування на стаціонарі Куку з іншими не змогли бути присутніми на судових засіданнях щодо продовження арешту, людям не дали змоги висловитися», — коментує адвокат. І неоптимістично додає, що, найімовірніше, такі справи ще будуть.

«ФАКТИЧНО ЦЕ ПРОТОКОЛЮВАННЯ РОЗУМОВОЇ ПРАЦІ»

Андрій Сабінін також захищає журналіста Миколу Семену, якого обвинувачують за статтею 280.1 КК РФ через буцімто заклики до порушення територіальної цілісності. Нагадаємо, 7 грудня слідчий ФСБ вручив Миколі Семені обвинувальний акт, розслідування справи закінчено (більше про ситуацію — в матеріалі «Справа Семени»: очікуване обвинувачення» в №225-226 «Дня» за 9-10 грудня). Сабінін передбачає, що до Нового року чи середини січня справа потрапить до суду для основного розгляду.

«Буквально кілька днів тому ми почали знайомитися зі справою, в якій шість томів. Половина матеріалів — оперативна зйомка того, що відбувається на екрані комп’ютера. Чоловік щось пише, а його постійно протоколюють. Навіть коли я з ним листуюся, напевно, всі бачать, — відзначає Андрій Сабінін. — Фактично, це протоколювання розумової праці».

Важливу роль у справі відіграла лінгвістична експертиза. «Зараз у нас з екстремізмом борються лінгвісти, і це дуже велика російська проблема, — зізнається Сабінін. — Будь-який екстремізм у нас зараз проходить через експертів з лінгвістичною спеціалізацією, які встановлюють у висловах, текстах наявність словесних виразів, які слідством чи судом можуть бути кваліфіковані як такі, що закликають до чогось. У «справі Семени» експерт з одним роком стажу, невідомою вищою освітою, використовує методики ФСБ і словник Ожегова і встановлює, що є заклики до порушення територіальної цілісності РФ — все, до суду піде лише це».

За словами адвоката, ФСБ відмовляло захисту у всіх клопотаннях, не знайомило з жодними матеріалами до закінчення слідства. «Попереду буде схоже ставлення суду, який у всьому відмовить, — констатує Андрій Сабінін. — Очевидно, суд піде на поводі у ФСБ і ухвалить обвинувальний вирок. Ми до цього готові, до цього готовий Семена, але це відкриває шлях до Європейського суду з прав людини. Те, що не влаштовує нормальних чесних російських адвокатів, перетікає до Криму. Система переїхала і пустила коріння в Криму».

«НЕ ДО ВСІХ УКРАЇНЦІВ ПРОЯВЛЯЮТЬ ВЕЛИКУ УВАГУ»

Сабінін акцентує на важливості публічності у справах проти українців у Криму — вона допоможе домогтися хоча б якоїсь справедливості. «Російським судам, звичайно, все одно, але пильна увага преси, по-перше, привертає увагу громадянського суспільства. По-друге, може вести до проведення якихось акцій солідарності. До того ж трапляються судді, які стежать за пресою, інтернетом і не хочуть осоромитися», — пояснює захисник.

Міжнародний інтерес до тієї ж «справи Семени» може дати можливість торгу на етапі оголошення вироку, а в майбутньому — допоможе Миколі швидше потрапити в Україну. На думку адвоката, можуть допомогти акції, спрямовані на привернення уваги російських структур Міністерства закордонних справ.

«Велика проблема України — не до всіх українських громадян виявляють велику увагу, — роздумує Андрій Сабінін. — Якби про ситуацію з Миколою Семеною говорили на високому рівні тут, напевно, інакше дивилися б на справу там».

Марія ПРОКОПЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: