Як крапля довбе камінь не дворазовим, а багаторазовим падінням, так і людина стає мудрою не від дворазового, а від багаторазового читання.
Джордано Бруно, італійський філософ епохи Відродження, поет, представник пантеїзму

Антиконституційний «коник» Саркозі

Чому французький президент іде на порушення фундаментальних принципів республіки
3 серпня, 2010 - 00:00
НІКОЛЯ САРКОЗІ ЗНОВ ОГОЛОШУЄ ВІЙНУ ЗЛОЧИНЦЯМ / ФОТО РЕЙТЕР

Пропозиція президента Франції Ніколя Саркозі позбавляти громадянства французів іноземного походження за посягання на життя поліцейських, спричинила шквал критики з боку лівої опозиції. Главу Французької держави звинувачують у «ксенофобії» та «популізмі», у «залицянні» до ультраправого електорату для підвищення популярності й порушенні фундаментальних принципів республіки.

Нагадаємо, що в ході суботнього візиту до Гренобля, де два тижні тому мали місце заворушення, Саркозі, який сам є сином вихідця з Угорщини, заявив про необхідність суворого контролю над припливом іммігрантів до країни. Він зазначив, що йдеться не лише про відправку на батьківщину «людей без документів» або про кращу охорону кордонів, а про реформування закону про громадянство.

«Французького громадянства повинні позбавлятися будь-які особи іноземного походження, які навмисно замахнулися на життя поліцейського, військового жандармерії чи будь-якої іншої особи, яка володіє державною владою. На французьке громадянство треба заслужити й довести, що ти його гідний», — заявив глава держави. Він також зажадав, аби було скасовано положення про автоматичне надання громадянства по досягненні 18 років тим, хто народився у Франції. Крім того, Саркозі пригрозив «недбайливим» батькам судовими переслідуваннями за поведінку їхніх дітей.

Слід зазначити, що вже наступного дня міністр внутрішніх справ Бріс Ортфе заявив про можливість позбавлення французького громадянства за деякі злочини. Ортфе запропонував включити до числа таких злочинів, зокрема, торгівлю людьми.

У міністерстві імміграції минулої суботи поспішили заявити, що необхідні кроки, які дають змогу позбавляти громадянства колишніх іммігрантів за злочини, буде зроблено урядом вже у вересні цього року. Анонімне джерело в міністерстві повідомило агенції Франс-прес, що міністр імміграції Ерік Бессон представив ще наприкінці травня на розгляд Раді міністрів проект закону, згідно з яким правила в’їзду іммігрантів до Франції стануть ще суворішими.

У заяві, яку поширив у неділю лідер соціалістів Мартін Обрі, опозиційна Соціалістична партія звинуватила президента і міністра внутрішніх справ у «ганебних і антиконституційних діях».

Депутат від партії соціалістів П’єр Московічі назвав заяви президента неприйнятними. «Пов’язувати злочинність з імміграцією — це підло. Погрожувати позбавленням громадянства французам іноземного походження за вчинення злочину — це відсилає нас до найтемніших сторінок нашої історії», — заявив депутат.

Інший депутат — соціаліст Жан-П’єр Брар упевнений, що президент перейшов у своїх словах за межу припустимого. «Щодня Саркозі оголошує війну: молоді, циганам, іноземцям, а тепер і французам певної категорії. Щодня президент сіє ненависть і порушує Конституцію», — заявив Жан-П’єр Брар.

У партії «зелених» вважають, що таким чином Ніколя Саркозі намагається приховати свій провал у справі боротьби зі злочинністю. «Зелені» нагадують, що з 2007 року кадровий склад поліційних дільниць скоротили на 10 тис. чоловік.

Колишня суперниця Саркозі на президентських виборах соціалістка Сеголен Руаяль звинуватила президента в «ксенофобії та популізмі». «Наша Республіка гниє, починаючи з верхівки», — заявила Руаяль.

Центрист Франсуа Байру вважає, що подібні заяви не зміцнять безпеки в країні. «Нам не потрібні щодня нові закони чи войовничі заяви, які ні до чого не призводять. Потрібно застосовувати закони, які вже є і які щодня порушуються», — переконаний Байру.

Характерно, що критика на адресу президента звучить із боку його однопартійців. Колишній депутат від президентської партії «Союз за народний рух» Ніколя Дюпон-Еньян розкритикував Саркозі за бажання посіяти ворожнечу між французами. Він зазначив, що у глави держави спостерігаються шизофренічні розбіжності між словами та діями.

Тим часом, керівник асоціації France Terre d’Asile П’єр Анрі вважає, що подібна ініціатива президента суперечить Конституції. Ця громадська організація займається проблемами іммігрантів і біженців, які прибувають до Франції.

Вчора це підтвердив професор права, фахівець із конституційного права Домінік Руссо. Він стверджує, що ці заходи не відповідають Конституції 1958 року, стаття 1 якої гарантує рівність між громадянами. Зокрема, нагадав він, у цій статті йдеться, що «Франція є неподільною, світською, соціальною, демократичною Республікою. Вона забезпечує рівність перед законом усіх громадян незалежно від походження, раси чи релігії. Вона поважає всі віросповідання».

На думку пана Руссо, президент зайшов дуже далеко. «Який француз сьогодні не має іноземного походження? Чи то батька, чи діда... Це дуже велике порушення фундаментальних принципів нашої республіки», — наголосив професор права в інтерв’ю RMC.

Слід нагадати, що відповідно до конституції виборцями є всі повнолітні французькі громадяни обох статей, які користуються громадянськими та політичними правами.

Спостерігачі також відзначають агресивність Саркозі, який відкрито ототожнив імміграцію та злочинність. Зокрема, вони звертають увагу на його агресивні вислови: «Війна, яку я вирішив розпочати проти вуличних поширювачів, проти злочинців, — це війна на багато років. Це національна війна». Як відомо, 2006 року Саркозі вже казав, звертаючись до молодих іммігрантів: «Франція — або ти її любиш, або ти її залишаєш».

Деякі аналітики доходять висновку, що заради підвищення свого рейтингу за 21 місяць до виборів Ніколя Саркозі знову вдається до улюбленої зброї, оскільки вважає, що лише тема безпеки може згуртувати правих виборців. Як відзначає La Republica, цього разу «президент зайшов далі, ніж звичайно: глава держави озвучив деякі теми й низку пропозицій, які фігурують у програмах Національного фронту Жан-Марі Ле Пена. «Жорстокість висловлювань президента здивувала лише почасти. Ось уже декілька тижнів безпека є улюбленим козирем Саркозі так само, як протягом п’яти років, що передували його приходові до Єлисейського палацу, коли він служив у Міністерстві внутрішніх справ», — зазначає видання.

Час покаже, чи спрацює цього разу улюблена зброя Саркозі. І ці вибори, мабуть, до того ж стануть перевіркою того, наскільки французи цінують свою конституцію та закріплені в ній права і свободи.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: