Ніхто так не шанує нашої свободи як Бог. Але ми не маємо відваги бути вільними. Бо бути вільними – це бути відповідальними.
Любомир Гузар, український релігійний діяч, патріарх-предстоятель Української Греко-Католицької Церкви (2001—2011)

Коротко / ПЛАНЕТА

5 липня, 2005 - 00:00

Керченське питання вирішуватимуть президенти?

Перший заступник міністра закордонних справ України Антон Бутейко вважає, що для врегулювання питання розмежування Азовського і Чорного морів та Керченської протоки в ході переговорів між Києвом і Москвою необхідно задіяти всі інструменти, в тому числі й зустріч президентів двох країн. «Ми просунулися в питанні розмежування Азовського моря дуже далеко, і тут є хороший прогрес. Я думаю, що не буде якихось проблем і з розмежуванням чорноморських акваторій», — сказав він. Водночас, за словами А. Бутейка, «заковичка — в Керченській протоці». Відповідаючи на запитання, чи не буде Росія, як і раніше, для досягнення результату на переговорах використовувати тиск, зокрема економічний, А. Бутейко заявив: «Я думаю, що будь-який тиск — це позавчорашній день. Ми зараз розуміємо, що найоптимальніший варіант — це досягнення домовленостей через домовленості, а не через тиск», повідомляє Інтерфакс-Україна.

Назарбаєв-3

Президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв, якому 6 липня виповнюється 65, заявив про свою готовність балотуватися на новий термін. В інтерв’ю телеканалові «Росія» він зазначив, що нова Конституція країни дозволяє йому висунути свою кандидатуру ще раз, оскільки минулі президентські терміни з її прийняттям йому не зараховуються. Відповідно до Конституції Казахстану, термін президентських повноважень — сім років, одна людина має право займати президентський пост не більше двох разів підряд. У квітні 1990 року Нурсултан Назарбаєв був обраний Верховною Радою Казахстану на пост президента КазРСР. Після розпаду Союзу РСР відбулося його обрання першим президентом незалежної Республіки Казахстан у ході всенародного голосування 1 грудня 1991 року. У квітні 1995 року президентські повноваження Назарбаєва було продовжено до 2000 року в ході всенародного референдуму. Однак згодом він ініціював дострокові президентські вибори і 10 січня 1999 року був обраний главою держави на другий термін.

Москва ігнорує «Фрідом Хауз»

У Москві не вважають за доцільне звертати увагу на такі «твори», як доповідь «Фрідом Хауз». Про це говориться в коментарі департаменту інформації та преси МЗС РФ щодо доповіді американської неурядової організації «Фрідом Хауз» про розвиток демократії в колишніх соціалістичних країнах. «Нам відомий зміст цього документа. Нехай він залишається на совісті його авторів. Звертати увагу на подібного роду опуси не вважаємо за доцільне», — підкреслюється в коментарі МЗС РФ. Американська організація «Фрідом Хауз» («Дім свободи») оприлюднила чергову доповідь щодо розвитку демократії в колишніх соціалістичних країнах, у тому числі й у Росії. Відповідно до звіту, 2004 року в Росії стався найбільш помітний приклад відкату від демократії на всьому пострадянському просторі, повідомляє РІА «Новости».

Австралійський Робін Гуд

В Австралії національним надбанням було оголошене місце, де переховувався перед стратою знаменитий «Робін Гуд» XIX сторіччя Нед Келлі. За словами міністра культури Єна Кемпбелла, цей крок є визнанням тієї ролі, яку Нед Келлі зіграв у історії країни. «Нед Келлі став частиною історії Австралії — як одна із найбільш відомих історичних особистостей, так і як міфологічний персонаж», — сказав міністр. Нед Келлі — суперечлива постать. Деякі австралійці вважають його місцевим «Робін Гудом», інші — просто злочинцем. Його було схоплено та страчено після того, як він убив трьох поліцейських у штаті Вікторія. Свого часу мати Келлі було звинувачено в спробі вбивства поліцейського й кинуто за грати. Після цього Келлі організував банду, до якої також входив його молодший брат, і почав грабувати банки та захоплювати цілі поселення. Два роки Келлі переховувався від правосуддя. 28 липня 1880 року в містечку Гленрован банду оточили поліцейські. У Келлі було випущено 20 куль, але він залишився живим, оскільки носив захисний шолом і обладунки. Розбійника було повішено 11 листопада того ж року. Про Келлі і його банду в Австралії 2003 року було знято фільм «Банда Келлі», повідомляє Бі-Бі-Сі.

В Іраку викрали посла Єгипту

В Іраку викрадено п’ятдесятирічного посла Єгипту Іхаба Шаріфа. Можливою причиною викрадення вважають підвищення рівня дипломатичних відносин між Багдадом та Каїром. Єгипет — єдина арабська країна, яка відправила до Іраку свого дипломатичного представника після приходу до країни міжнародних коаліційних сил на чолі зі США. Увечері, 2 липня посол вийшов за газетами, однак його перестріли семеро озброєних людей, які, назвавши Шаріфа «американським шпигуном», силоміць посадили дипломата до автомобіля. Влада Єгипту звернулась до викрадачів з проханням звільнити посла, наголосивши, що він «арабський патріот, який заслуговує на гарне ставлення». Іхаб Шаріф — другий викрадений єгипетський посол після Мохамеда Кубта, якого захопили у заручники в червні минулого року. Його було звільнено після заяви офіційного Каїра не направляти до Іраку своїх військових.

Приборкання норовливих

У містечку Сабуцедо, що у північно-західному регіоні Іспанії Галіція, розпочалося національне свято «Rapa Das Bestas» («Відловлювання тварин»), походження якого сягає іще бронзового віку, коли іспанці приручали домашніх тварин. Зазвичай воно проводиться у перший тиждень липня. Протягом віків іспанці ревно оберігають секрет так званого «оточення». Тільки випадкові подорожуючі можуть побачити справжнє видовище — біг на шаленій швидкості групи диких коней у галіційській сьєррі. Для туристів сьогодні у різних містах у спеціалізованих загонах проводиться лише театралізоване видовище, далекий відголосок «Rapa Das Bestas». Агаррадори — чоловіки і жінки — вступають у боротьбу з уже упійманою дикою твариною, яка триває доти, доки вона не стане контрольованою людиною настільки, щоб її могли заклеймити та підрізати її гриву.

Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ