Волі українського народу до самостійного життя не знищать ні ворожі тюрми, ні заслання, бо Україна є нездобутнім бастіоном героїв і борців
Євген Коновалець, український військово-політичний діяч, організатор ОУН

Коротко / ПЛАНЕТА

16 серпня, 2011 - 00:00

Музей європейських в’язнів ГУЛАГу он-лайн

У Інтернеті з’явився віртуальний музей європейських в’язнів ГУЛАГу, створений міжнародною командою дослідників за ініціативою історика Марти Кравері й під керівництвом директора Центру дослідження російського, кавказького і центральноєвропейського світу Алена Блума. Як зазначає Le Figaro, досі вважається, що жертвами ГУЛАГу були лише жителі СРСР. А мета проекту — розповісти про те, що з 1939 до 1953 року близько мільйона європейців, які мешкали на анексованих Радянським Союзом територіях на початку Другої світової війни або потрапили до радянської сфери впливу після війни, було відправлено до таборів або спецпоселень у Сибіру та Середній Азії як класових ворогів. «Парадоксально, але багато в’язнів єврейського походження пізніше зрозуміли, що ГУЛАГ урятував їх від смерті в нацистських таборах», — наводить газета слова Марти Кравері. Звільнення, які почалися після смерті Сталіна, здійснювалися в кілька етапів, і розтягнулися на багато років. Дехто не зміг знайти собі місця на Батьківщині й вважав за краще повернутися в ті місця, де відбував ув’язнення. Але всі вони несуть у собі відбиток багаторічного вигнання і страждань. У віртуальному музеї зібрано свідчення в’язнів ГУЛАГу, які вижили. Ознайомитися з документальними даними можна на сайті музею —http://museum.gulagmemories.eu.

Японія пообіцяла ніколи більше не воювати

Вчора японський уряд поклявся більше ніколи не воювати і висловив співчуття родинам усіх потерпілих у Другій світовій війні. «У час війни ми заподіяли величезних збитків і страждань людям із багатьох країн, у першу чергу — в Азії. Я глибоко розкаююся за це та співчуваю тим, хто постраждав, та їхнім родинам. Наша країна сьогодні знову присягає ніколи більше не воювати, присягається докласти всіх зусиль до зміцнення миру в усьому світі», — заявив прем’єр-міністр Японії Наото Канн учора під час урочистого заходу в Токіо, присвяченому 66-річчю з дня капітуляції Японії в Другій світовій війні. На церемонії в Токіо зібралося близько 6 тис. осіб, включаючи керівників палат парламенту та депутатів, родичів загиблих. Серед них був імператор Японії Акіхіто з дружиною (на світлині), який помолився за померлих японців. Подібні вшанування жертв Другої світової війни пройшли по всій території країни. Нагадаємо, що в списках загиблих у Японії значиться близько 3,1 млн. осіб, включаючи приблизно 800 тис. мирних жителів, які стали жертвами американських бомбардувань міст країни й атомних ударів по Хіросімі та Нагасакі.

Суд над Мубараком: прибічники і противники колишнього президента закидали одне одного камінням

Сотні прибічників і противників колишнього президента Єгипту Хосні Мубарака зібралися в будівлі Академії поліції Каїра, де вчора почалося друге засідання суду у справі колишнього єгипетського лідера і його синів Аля й Гамаля. Хосні Мубарака було доставлено до будівлі суду військовим вертольотом. У залі засідань колишнього президента помістили за грати, як і в перший день суду — 3 серпня. Попри вжиті заходи безпеки, владі не вдалося уникнути зіткнень між протиборчими сторонами. Бійку спровокували противники колишнього президента, які атакували його прибічників, котрі перебувають на окремій обгородженій території. Унаслідок зіткнень, під час яких демонстранти закидали один одного камінням, серйозне поранення дістала одна людина, у неї — травма голови. Працівникам поліції вдалося загасити конфлікт. Нагадаємо, що Мубарака звинувачують у розстрілі демонстрантів під час масових народних протестів проти його режиму. У разі, якщо це звинувачення доведуть, колишньому єгипетському лідерові може загрожувати страта. Його синів звинувачують у корупції. Вони можуть провести у в’язниці до 25 років. Під час першого судового засідання Мубарак і його сини відкинули висунуті проти них звинувачення. Зазначимо, що, за даними соціологів, більшість єгиптян висловлюється за засудження колишнього президента до страти.

Сирійські війська ввели танки в місто Хула

Щонайменше 25 осіб загинуло й десятки осіб поранено в результаті танкового та артилерійського обстрілу кораблями в порту сирійського міста Латакія. Про це повідомив сирійський Центр захисту прав людини. Окрім того, за відомостями цієї організації, танки урядових військ увійшли до міста Хула в провінції Хомс на заході країни. Сили безпеки перекрили дороги до Хули та проводять воєнні рейди і арешти. Тим часом державна агенція повідомила, що війська переслідують «людей, озброєних кулеметами, гранатами і бомбами, які тероризують жителів міського району аль-Рамель». Учора президент країни Башар Асад також призначив нового губернатора до провінції Алеппо на півночі країни. Раніше Асад змінив губернаторів у провінціях Хомс, Хама, Дараа, де проходили найбільш кровопролитні народні виступи.

Газета: 
Рубрика: