Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Крижана» нічия Обами й Путіна

Між США і РФ посилюються суперечності щодо розв’язання сирійського конфлікту
19 червня, 2013 - 10:40
17 ЧЕРВНЯ 2013. ЛОХ-ЕРН. ПІВНІЧНА ІРЛАНДІЯ. ПРЕЗИДЕНТИ США ТА РОСІЇ БАРАК ОБАМА І ВОЛОДИМИР ПУТІН РОЗІЙШЛИСЯ В ДУМКАХ ЩОДО СИРІЇ / ФОТО РЕЙТЕР

Усім відомо, що в США і Росії різні погляди на те, що відбувається в Сирії, де два роки триває громадянська війна. Але особливо гостро ці суперечності виявилися під час зустрічі між головою Білого дому Бараком Обамою та господарем Кремля Володимиром Путіним на полях саміту «Групи вісьмох» у Північній Ірландії.

Обидва президенти вступили у відкриті суперечки із сирійського питання, які перенеслися і на спільну прес-конференцію.

Це дало привід журналістам Reuters і The Los Angeles Times охарактеризувати цю зустріч епітетом «крижана». Тим часом репортери Bloomberg зазначили, що такий розкол на глобальних самітах, тим паче визнаний публічно, — нечасте явище.

Як зазначила The Wall Street Journal, суперечки американської і російської сторони і далі посилюються: Москва підтримує режим президента Сирії Башара Асада постачаннями важких озброєнь, а Вашингтон наказав ЦРУ озброювати опонентів сирійського президента, — зазначає видання. Під час прес-конференції за підсумками переговорів президенти США і Росії, — продовжує видання, — «воліли похмуро дивитися перед себе і докладали всіх зусиль, аби уникнути відкритої полеміки».

Хоча американський і російський лідер підтримали проведення мирної конференції в Женеві, проте водночас вони не продемонстрували ознак прогресу, необхідного для закінчення війни в Сирії, — пише The Los Angeles Times.

Британська The Guardian приєдналася до думки американських ЗМІ, зазначивши, що обмін думками Путіна й Обами виявився досить «прохолодним». Як вважає видання, перспектива досягнення згоди Москви і Вашингтона щодо того, як закінчити війну в Сирії, видається віддаленою.

Як заявив репортерам у понеділок увечері заступник радника національної безпеки з інформаційного забезпечення Бен Родс, головні суперечності виникли щодо подальшої долі Асада. Сполучені Штати вважають, що за будь-якої розстановки сил у Сирії з початком перехідного періоду Асад має залишити владу. Росія на це не згодна.

За повідомленнями ЗМІ, США, Британія і Франція розглядають можливість надання військової допомоги поміркованій сирійській опозиції. Проте Путіну вельми не до вподоби така перспектива, і він заявив, що постачатиме зброю режимові Ассада.

На прес-конференції лідери США і Росії намагалися зняти напругу жартами. Зокрема, Обама сказав: «Ми поговорили про те, що президент Путін дедалі кращих успіхів досягає в дзюдо, а я, щодо баскетболу, стаю дедалі слабшим». На що Путін відреагував реплікою: «Президент хоче мене розслабити своєю заявою про те, що він стає слабшим». Це дало Газета.ру привід використати спортивну термінологію і написати, що зустріч в Лох-Ерні скінчилася бойовою нічиєю.

На жаль, перспектива розв’язання сирійського конфлікту від цього лише дедалі більше віддаляється. 

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: