…коли у теперішню глупу ніч українство не буде себе нічим заявляти ясним і голосним, то ніхто не піде за ним, коли настане ранок. А він таки настане неодмінно.
Михайло Драгоманов, український публіцист, історик, філософ, економіст, літературознавець, громадський діяч

Сирійська партія Обами і Путіна

Лідери США і РФ закликали негайно припинити всі форми насильства
20 червня, 2012 - 00:00
ФОТО РЕЙТЕР

Перша зустріч президентів США та Росії напередодні саміту G20 у Лос-Кабосі після обрання Володимира Путіна на третій термін, як і передбачала більшість експертів, була складною і напруженою. Підтвердженням цього є їхнє двогодинне спілкувалися за зачиненими дверима. А також те, що під час прес-конференції обидва лідери були досить скуті, майже не дивилися один одному в очі, і на їхніх обличчях не було помітно посмішок.

І справді, теми, що їх обговорювали президенти, були складними й болісними. Це ситуація в Сирії, ядерна програма Ірану, ПРО в Європі та заміна поправки Джексона — Веніка «Законом Магнітського». Більше того, мас-медіа порушували питання з приводу того, чи буде Обамі простіше впоратися з Путіним, який ослаблений протестами всередині країни, чи, навпаки, російський лідер спробує затвердити свій підмочений авторитет за рахунок закордону?

Як відомо, між двома країнами існують розбіжності щодо вирішення сирійської кризи. Росія та Китай двічі заблокували запропонований США проект резолюції ООН з критикою Сирії. Крім того, ці обидві країни стверджують, що усунення уряду від влади з використанням зовнішнього тиску є неприпустимим.

Під час прес-конференції Обама зауважив, що у відносинах США та Росії зберігаються розбіжності, але, за його словами, вони з Путіним можуть знайти конструктивні способи впоратися з будь-якими двосторонніми суперечностями. Він повідомив, що пан Путін пообіцяв працювати з «іншими міжнародними організаціями, включаючи Організацію Об’єднаних Націй, Кофі Аннаном та всіма зацікавленими сторонами», щоб спробувати знайти вихід із сирійської кризи. Зі свого боку, Путін сказав, що дві країни знайшли «багато спільних точок» щодо ситуації в Сирії.

«Для того щоб зупинити кровопролиття в Сирії, ми закликаємо до негайного припинення всіх форм насильства. Ми єдині в переконанні, що сирійський народ повинен мати можливість самостійно і демократично обирати своє майбутнє», — йдеться у спільній заяві, що на шести сторінках, обох лідерів.

Водночас, ні Обама, ні Путін, не назвали по імені сирійського президента Башара Асада і не стали говорити про необхідність його відходу. На відміну від своїх попередніх виступів, Обама закликав до «політичного процесу», який поклав би край насильству в Сирії, проте так і не сказав, що для цього Асад повинен піти.

Оглядачі звернули увагу на повідомлення, що два російські кораблі-амфібії збираються відпливти до Сирії аби захистити російських громадян і за необхідності забрати обладнання з військово-морської бази в Тартусі. Якщо ця інформація підтвердиться, то, на думку аналітиків, це свідчить про те, що росіяни вживають необхідних заходів на випадок колапсу сирійського режиму.

Президенти США і Росії також попередили Іран, щоб він у повній мірі дотримувався своїх міжнародних зобов’язань щодо своєї ядерної програми, закликаючи до «мінімізації цивільного використання високозбагаченого урану». Зрозуміло, що не обійшлося без запитання щодо системи протиракетної оборони, яку США планують розгорнути в Європі. Обама і Путін заявили, що будуть працювати аби вирішити цю суперечку.

Поки незрозуміло, чи ставив Путін в Мексиці питання про «Закон Магнітського», а якщо так, то що саме відповів йому Обама. Як відомо, він не підтримує цей захід. На думку оглядачів, Обамі буде практично неможливо накласти вето на такий знаковий правозахисний закон, якщо його буде ухвалено на Капітолійському пагорбі.

У разі обрання республіканця Мітта Ромні, який нещодавно назвав Росію головним геополітичним супротивником, питання про вето навряд чи виникне взагалі. До речі, кандидат від республіканської партії на президентських перегонах заявив телеканалу Fox News під час зустрічі Обами та Путіна, що «здійснювана президентом політика» перезавантаження «зазнала повного провалу». «Президент не продемонстрував світові силу і рішучість. Ми повинні дати Росії чітко зрозуміти, що її поведінка в Сирії є серйозною загрозою для національних інтересів Америки і для вільних народів усього світу», — підкреслив Ромні.

Від Білого дому очікувати подібних різкостей зараз не доводиться. Як відзначають американські спостерігачі, останнє, що потрібно Обамі напередодні виборів, — це публічний конфлікт із Росією. З другого боку, як зауважує портал Politico, «найменший натяк на те, що він недостатньо твердий, загрожує політичним ризиком».

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: