Ані багатство, ані влада, ані могутність і сила не окупить глупоти й не заступить мудрости; без мудрости сила чи значення буде в найліпшім разі робити враження якогось фізичного рідкісного явища, а лише мудрість буде імпонуючим духовним людським явищем.
Андрей Шептицький, предстоятель Української Греко-Католицької Церкви, Митрополит Галицький та Архієпископ Львівський

«Лукашенко вміє талановито грати»

Як Мінськ намагається домогтися знижки на російський газ
21 вересня, 2016 - 19:46
ФОТО REUTERS

Позавчора президент Білорусі Олександр Лукашенко звинуватив Росію в порушеннях домовленостей у рамках інтеграційних проектів і тиску з приводу зменшення поставок російської нафти через суперечки Мінська та Москви про ціну на газ. Крім того, на зустрічі з держсекретарем Союзної держави Григорієм Рапотою він також заявив про те, що при поставках до Росії блокуються також деякі білоруські товари, особливо продукти харчування. «Далі так продовжуватися не може. Порушується все, про що домовилися. Те, що я сказав, не означає, що ми згортатимемо інтеграційні проекти, але свою участь у цих проектах ми оптимізуватимемо», — зауважив Лукашенко.

Слід зазначити, що газова суперечка між Білоруссю та Росією триває з початку 2016 року. Мінськ наполягає на зміні формули розрахунку ціни на газ, зниженні вартості з 132 до 73 доларів за тисячу кубометрів і з січня 2016 року недоплачує за російські поставки. За перше півріччя борг Білорусі виріс до 270 млн доларів. Для стимулювання погашення заборгованості Москва заявила про скорочення на 5 млн тонн постачань нафти на білоруські НПЗ у третьому і четвертому кварталах. Замість 23 млн тонн Білорусь до кінця року отримає лише 18 млн тонн. У минулому червні віце-прем’єр РФ Аркадій Дворкович заявив, що Росія не збільшить поставки нафти до Білорусі, поки не буде погашена недоплата за газ.

«День» звернувся до білоруського політолога Валерія КАРБАЛЕВИЧА з проханням прокоментувати виниклу ситуацію та спрогнозувати, чим завершиться суперечка між Мінськом і Москвою про ціну на газ.

— Практично весь цей час, коли триває суперечка між урядом Росії та Білорусі, Лукашенко мовчав і ніяк це не коментував. Він розумів ситуацію в Росії, що Путін сьогодні дуже популярний, що апеляція до російської громадської думки не спрацює і він програє в цьому конфлікті.

І тут, на відкритті паралімпіади в Ріо-де-Жанейро, стався скандал, коли білоруський чиновник проніс російський прапор. Це був хороший дипломатичний хід. Лукашенко розраховував, що одним ударом він вирішить усі проблеми. Тому прес-секретар президента Білорусі повідомив, що цей акт був здійснений з відома президента, щоб ні у кого не виникло жодних сумнівів.

Цю подію дуже радісно зустріли в Росії. На всіх форумах писали: «Браво, молодець Білорусь». Цю ситуацію коментували прес-секретар президента Росії Пєсков і офіційний представник російського МЗС Захарова. Лукашенко відчув, що вся Росія аплодує Білорусі, і він розраховував цю ситуацію використати максимально.

Лукашенко весь час мовчав, а тут заговорив. Спочатку 11 вересня на виборчій дільниці, куди пішов голосувати, він сказав: «Ми про все домовилися, я вже послав телеграму Путіну». Через кілька днів білоруський президент приймає віце-прем’єра Семашко і доручає йому протягом двох днів вирішити питання з приводу газового конфлікту. Нічого не вийшло. Лукашенко спробував зустрітися з Путіним в Бішкеку на саміті СНД. Той не прийняв його, і тоді президент Білорусі вирішив піти на скандал і став апелювати до російської громадської думки.

Причому він спробував натиснути на найголовніший російський «мозоль» — інтеграційне об’єднання. Лукашенко пригрозив, що передивлятимемося, оптимізуватимемо участь Білорусі у цих об’єднаннях. Це такий шантаж, спроба вивести проблему з кулуарних перемов в публічну сферу, політичну площину. Враховуючи те, що громадська думка в Росії після скандалу на паралімпійських іграх була на користь Білорусі, він спробував таким чином натиснути на Путіна. Це Лукашенко використовує завжди, коли тільки відчуває, як можна зіграти на імперських комплексах Росії. І зараз він відкрито пішов на скандал, постукав кулаком по столу.

У попередніх подібних конфліктах це давало ефект. Наскільки виправданим буде розрахунок у даній ситуації, сказати складно. В будь-якому разі я б не сказав, що Лукашенко зробив нераціональний хід.

Скоріше Лукашенко не отримає на 100% те, що хоче Білорусь, зменшивши ціни вдвічі. Думаю, що він отримає якусь знижку, інакше б Росія не вступала в перемови. Інакше кажучи, зараз йдеться про те, наскільки готова поступитися Росія.

З другого боку, Лукашенко намагається отримати знижку на газ ціною національного приниження, я маю на увазі скандал на паралімпіаді.

На структурні реформи білоруська сторона не готова, йде лише на якісь косметичні кроки під впливом зовнішніх кредиторів, які дають дешеві кредити на реформи. Наприклад, на перемовах Мінська з МВФ йдеться про реформи, а білоруська сторона їх не хоче. Оскільки будь-які реформи руйнують соціальну модель, яка є в Білорусі. А руйнування цієї моделі — це загроза владі, оскільки ця модель оптимальна для утримання влади. Тому білоруська сторона всіляко чинить опір реформам і, відповідно, модернізації країни.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: