«Нова глава» для Меркель і невідомість для Європи
Як рішення канцлера піти з політики вплине на Україну та Німеччину?Днями Ангела Меркель, яка майже 13 років обіймає посаду канцлера Німеччини та протягом 18 років є лідером партії «Християнсько-демократичний союз» («ХДС»), зробила резонансну заяву оголосивши, що поступово відходитиме від політики: більше не претендуватиме на посаду голови «ХДС» та не висуватиме свою кандидатуру на посаду глави уряду на наступних виборах до бундестагу 2021 року. Водночас вона наголосила, що до кінця своєї каденції залишиться канцлером Німеччини.
«На наступному з’їзді ХДС у грудні в Гамбургу я не претендуватиму більше на посаду голови Християнсько-Демократичної партії. По-друге, цей четвертий для мене легіслатурний період на посаді канцлери ФРН — останній. На виборах до бундестагу 2021 року я більше не виступатиму кандидаткою в канцлери. І також не претендуватиму на місце в бундестазі, а також — це просто для протоколу — не буду прагнути жодних інших посад», — цитує слова Меркель DW. Вона пояснила, що цим рішенням намагається зробити внесок, «що дозволить федеральному урядові нарешті сконцентрувати свої зусилля на доброму урядуванні». Вона також повідомила, що бачить «набагато більше можливостей, ніж ризиків» у своєму плані відмовитися від лідерства в партії «ХДС» і сказала, що прийшов час «почати нову главу».
ФОТО РЕЙТЕР
Ця заява спричинила не лише політичні хвилювання, а й падіння курсу євро щодо долара: вартість європейської валюти сягнула найнижчої за 10 тижнів позначки, повідомило інформагентство Reuters.
Варто зазначити, що на минулих виборах до бундестагу партія Меркель отримала 32,9% голосів, і тоді результат політсили знизився на 8,6% порівняно з 2017 роком. Крім того, знадобилося ще майже півроку на те, щоб сформувати нинішню коаліцію партій «Християнсько-демократичний союз»/»Християнсько-соціальний союз» та Соціал-демократичної партії» («СДП»). Ба більше, позиції канцлера нещодавно похитнули результати виборів до місцевих парламентів, на яких сестринські партії «ХДС»/»ХСС» хоч і перемогли, проте зазнали значних втрат порівняно з 2013 роком: у Баварії «ХСС» втратив підтримку 10,5% виборців, а «ХДС» у Гессені отримав на 11,3% голосів менше.
Президент Франції Еммануель Макрон похвалив Меркель за «надзвичайно гідне» рішення, повідомляє AFP. «Вона ніколи не забуває, що таке європейські цінності та керує країною з великою мужністю», — заявив французький президент.
Міністр закордонних справ Польщі Яцек Чапутович, коментуючи рішення Меркель, сказав, що Варшава визнає важливу роль канцлера в стабілізації ситуації в Європі впродовж останніх років, і додав, що Польща погоджується з німецькою політикою в питаннях, щодо ставлення до Росії, зокрема й необхідності збереження санкцій ЄС, передає Укрінформ.
Міністр внутрішніх справ і глава «ХСС» Горст Зеєгофер назвав «соромом» те, що Меркель планує піти з посади глави «ХДС», маючи наміри залишитися канцлером, втім, наголосив, що їхні відносини були позначені «взаємною повагою». Глава «Вільної демократичної партії» Крістіан Лінднер заявив, «пані Меркель йде не з тієї посади», додавши, що Німеччина потребує нового главу уряду. Лідер Соціал-Демократів Андреа Налес наголосила, що «це може мати позитивний ефект на нас і на нашу роботу разом», віддавши належне досягненням Меркель як главі «ХДС» протягом 18 років, передає The Washington Post.
«День» звернувся до експертів із проханням пояснити, що означає рішення Ангели Меркель, якими будуть його наслідки, зокрема, як воно позначиться на Україні, та розповісти про очікування від запланованого на 1 листопада візиту Ангели Меркель в Україну:
«БУДЬ-ЯКЕ ОСЛАБЛЕННЯ ПОЗИЦІЙ КАНЦЛЕРА МЕРКЕЛЬ ГРАЄ НЕ НА РУКУ УКРАЇНІ»
Альона ГЕТЬМАНЧУК, директор Центру «Нова Європа»:
— Заява канцлера Меркель про те, що вона не буде переобиратись на посаду голови партії «ХДС» на з’їзді в грудні, але хотіла б залишитися канцлером до кінця терміну, є новиною. Тим паче що вибори в землі Гессен у минулу неділю, хоч і закінчились великими втратами для «ХДС», але й не мали катастрофічних наслідків у вигляді втрати влади прем’єр-міністром землі, близьким союзником Меркель Фолькером Буф’є. Коаліція «ХДС» і «Зелених» й надалі збережеться на земельному рівні, хоча й за рахунок великого відсотку голосів, набраного саме «Зеленими».
Те, наскільки ефективно зможе урядувати Меркель без посади глави партії, чимало залежить від того, хто буде обраний на посаду нового партійного керівника і в яких відносинах пані канцлер перебуває з цим кандидатом. Одна, якщо буде обраний хтось на кшталт Аннегрет Крамп-Карренбауер, яку й сама Меркель бачила своєю наступницею (щоправда, після вже наступних виборів), а інше — якщо новим керівником стане неприхований опонент канцлера, міністр охорони здоров’я Єнс Шпан. У будь-якому разі, в Ангели Меркель є всі шанси залишатися на посаді канцлера до 2021 року, тобто наступних виборів.
Будь-яке ослаблення позицій канцлера Меркель грає не на руку Україні. Адже в українському випадку, коли ми говоримо Німеччина, то маємо на увазі передусім Меркель. У нинішнього канцлера є розуміння не лише важливості справи України, а й уже певна емоційна прив’язка до нашої країни. Допоки Меркель залишатиметься канцлером, доти українська влада (принаймні при нинішньому президентові), робитиме ставку на діалог саме з нею. Найгірше, що могло б статись із візитом — це його скасування, якби ситуація за результатами виборів у Гессені набула більш турбулентного характеру, з виходом Соціал-демократів із правлячої коаліції, наприклад. Що стосується порядку денного візиту, то він навряд чи здатен змінитись під впливом останньої заяви Меркель. Тим паче, жодних серйозних поступів під час візиту не очікувалось і до заяви.
«НАВРЯД ЧИ НІМЕЧЧИНА ВВІЙДЕ В ФАЗУ НЕСТАБІЛЬНОСТІ»
Андре ХАРТЕЛЬ, професор з німецьких та європейських студій, НАУКМА:
— Рішення Ангели Меркель означає, що просто зараз її канцлерство фактично ввійде в фінальну, дуже особливу фазу. Так як вона вирішила не брати знову участі у виборчих перегонах 2021 року (що в будь-якому разі очікувалося), «ХДС» віднині доведеться шукати нового лідера та потенційного спадкоємця-канцлера. Не є малоймовірним, що її оголошення спричинить персональні зміни в інших партіях (особливо «ХСС» і «СДП»), тому що загальне сприйняття полягає в тому, що ця ера в німецькій політиці завершується і починається нова. Навряд чи Німеччина ввійде в фазу нестабільності, інституції є сильними, і на федеральному рівні існує кілька владних конфігурацій без необхідності зближуватися з радикалами («Лівими» й «Альтернативою для Німеччини» («АдН»). Заява Меркель може мати й інший наслідок: залежно також від вибору наступним лідером «ХДС» загальної політики партії, «АдН» втрачає свого ворога (пам’ятаємо їхнє технічне гасло «Меркель має піти») та, ймовірно, побачить втрату протестного електорату, який зміцнив їхній підйом.
Щодо того, чому заява канцлера прозвучала саме зараз. Меркель ясно сказала, що хоче діяти для того, щоб забезпечити плавний перехідний період у партії та державі. Якщо б вона просто зараз також пішла з посади канцлера, урядова коаліція навряд чи була б стійкою і потрібні були б нові вибори. Це б не принесло користі «ХДС» і дуже ймовірно — забезпечило б додаткові голоси «Зеленим» і «АдН». Водночас жоден із імовірних наступників Меркель у «ХДС» не готовий прийняти естафету. Обидва найбільш вірогідних наступники — Аннегрет Крамп-Карренбауер (генсек партії) та Єнс Шпан (міністр охорони здоров’я) — досить молоді та, наприклад, не мають досвіду в міжнародній політиці. Наступні 2 — 3 роки необхідні для навчання того, хто очолить партію.
Що стосується впливу рішення Меркель на Україну, то тут немає критичних наслідків, і Меркель робитиме все, щоб пересвідчитися в безперервності (позиції. — Ред.) доки вона керуватиме. Також не думаю, що хтось із імовірних наступників може мати інакшу політичну лінію/преференції щодо Росії/України. Крім того, можна побачити, що з підйомом «Зелених» і паралельним падінням позицій «СДП» проросійські позиції в Німеччині загалом зростають слабкіше. Якщо б у нас були нові вибори зараз, ймовірною була би коаліція за участі «ХДС», «Зелених» і «Вільної демократичної партії» («ВДП»). Тут лише деякою мірою маргінальна «ВДП» має деякі проросійські нахили через її світогляд, орієнтований на економіку. Проте я очікую, що нинішня коаліція триватиме («СДП» зовсім не зацікавлена в перевиборах), але нині руки Меркель — більш вільні через її рішення піти та ймовірне зниження особистої критики в її адресу. Ми навіть можемо побачити деякі її ініціативи в міжнародній політиці з метою посилити своє місце в історії.
Щодо запланованого на 1 листопада візиту Меркель в Україну, то він має важливе символічне значення, адже німецькі канцлери до Меркель взагалі постійно уникали приїзду в Україну. Меркель буде дуже відкрита з Президентом Порошенком та українським урядом у плані європейських очікувань щодо реформ і чесних виборів наступного року.
Меркель обрала «правильний момент, щоб піти»
Як німецькі ЗМІ відреагували на доленосне рішення канцлера?
Петер САВІЦКІ, Німеччина:
Ангела Меркель — усе ще глава німецького уряду. Проте після того, як вона оголосила, що піде з посади глави своєї партії «ХДС» наприкінці грудня і не братиме участі в боротьбі за наступний термін, більшість німецьких медіа вже почали підбивати підсумки її перебування при владі.
Консервативна щоденна газета Frankfurter Allgemeine Zeitung похвалила рішення Меркель, назвавши її «дивовижним лідером», чий політичний стиль завжди базувався на «розважливості та відданості демократичним принципам».
Щотижневий журнал SPIEGEL стверджує, що прокладаючи шлях до свого відходу кількома кроками, Меркель ризикує, що буде змушена піти з посади швидше, ніж вона хотіла б. «Її робота як канцлера не стане простішою», — підсумувало розташоване в Гамбурзі видання центрально-лівого спрямування.
Газета Sachsische Zeitung, що базується в Дрездені, столиці Саксонії, нагадала своїм читачам про глибоко вкорінені почуття образи щодо Меркель у східному німецькому регіоні. Її оголошення про відхід від політики, як пише газета, «точно спростить життя її колегам, членам партії на сході, що стосується державних виборів наступного року».
А Suddeutsche Zeitung, лідируючий голос серед ліберально-спрямованих ЗМІ, вважає, що Меркель обрала «правильний момент, щоб піти». Крім того, автор статті констатував вплив на весь політичний спектр у Німеччині, заявивши, що «коли Меркель піде, іншим доведеться слідувати».