Коли важиться доля нації, історія не відрізняє поміж нейтральними боягузів.
В'ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, теоретик українського консерватизму

Олiмпiада в Рiо: російська уринотерапія

Міністр молоді та спорту України: «Ми очікували від Міжнародного олімпійського комітету більш жорсткої та принципової позиції»
25 липня, 2016 - 19:29
МАЛЮНОК ВІКТОРА БОГОРАДА

Попри очікування багатьох оглядачів, Міжнародний олімпійський комітет усе таки дозволив окремим російським легкоатлетам брати участь в Олімпіаді у Ріо-де-Жанейро у Бразилії. Про це повідомив його президент Томас Бах, якого німецьке видання Bild одразу назвало «пуделем Путіна». Втім, слід додати, що МОК підтримав рішення Міжнародної федерації легкої атлетики заборонити участь в Олімпійських іграх легкоатлетам із Росії загалом, при цьому допустивши, що окремі атлети все ж таки матимуть змогу виступити під російським прапором у разі, якщо МФЛА підтвердить що вони ніколи не вживали допінг.

Нагадаємо, допінговий скандал із російськими спортсменами розпочався з публікації у The New York Times інтерв’ю екс-директора Московської антидопінгової лабораторії Григорія Родченкова. Після таємничої смерті двох його колег — керівників Російського антидопінгового агентства В’ячеслава Синєва та Микити Камаєва — він втік до США і розповів про масові фальсифікації тестів сечі на допінг, у яких він особисто брав участь, за сприяння вищих органів влади, насамперед ФСБ. Він повністю описав схему цього процесу, надав деталі та докази цього.

Фактично його слова підтвердив юрист Річард Макларен у доповіді для WADA. «Російська антидопінгова лабораторія виробила унікальну методологію заміни зразків допінг-тестів, яка дозволяла російським спортсменам, що вживали допінг, брати участь в зимовій Олімпіаді у Сочі. Міністр спорту Росії безпосередньо направляв та контролював маніпуляції з результатами допінг-аналізів атлетів», — цитує Макларена Euronews. В звіті йдеться про фальсифікацію 643 допінг-проб з 2012-го по 2015 рік.

«WADA (Всесвітнє антидопінгове агентство. — Ред.) розчароване, що МОК не зважив на рекомендації її виконкому, що базуються на результатах розслідування Макларена... Доповідь Макларена безперечно довела існування в Росії підконтрольної уряду допінгової програми, яка ставить під питання принципи «чистого» спорту, зафіксовані у світовому антидопінговому кодексі», — заявив президент WADA Крейг Ріді.

Британська преса також негативно відреагувала на рішення МОКу. «Ганьба Томасу Баху — беззубому голові МОК, у якого настільки тісні відносини з Володимиром Путіним, і ганьба безхребетним членам правління МОК», — пише оглядач Daily Mail Мет Лоутон. — Ганьба Росії, чиї накачані допінгом спортсмени приїдуть тепер в Ріо змагатися за золоті, срібні та бронзові медалі».

«МОК упустив найкращу можливість продемонструвати, що шахрайство з допінгом у спорті неприпустимо», — йдеться у Times. -Саме тому Ігри в Ріо будуть «з душком» — вони будуть смердіти обманом. А наступним Іграм буде складно позбутися цього запаху».

Здавалося б, карикатурна ситуація: сили служби безпеки великої держави були кинуті на те, щоб розкривати захищені пляшечки для допінг-тестів і фальсифікувати сечу. Проте, з іншого боку, ця ситуація демонструє страхаючі масштаби проникнення спецслужб у всі сфери російського буття.

Росія, репутація якої знищена після анексії Криму, агресії на Донбасі та взагалі непередбачуваних дій Кремля на міжнародній арені, могла бути жорстко покарана і понести суттєві іміджеві втрати завдяки дискваліфікації легкоатлетичної збірної. Оскільки, як відомо, в цій напівтоталітарній державі спорт (той, що показують по телебаченню) виведено в культ, а будь-які міжнародні змагання (чи то Євробачення, чи то Олімпійські ігри) російська пропаганда перетворює на черговий «Сталінград».

Тож над всією російською олімпійською збірною легкоатлетів нависла загроза повної дискваліфікації. Але покарати Росію за підлість та цинізм, в тому числі на спортивному поприщі, завадили 15 «справедливих» членів МОКу. Ще більше українське суспільство обурила інформація про те, що за дозвіл російським спортсменам брати участь в Олімпіаді проголосував представник України Сергій Бубка. Про це розповів ЗМІ віце-президент Федерації спортивної боротьби Георгій Брюсов. «Сергій Бубка на нашому боці», — заявив російський спортивний чиновник.

З чим пов’язана така компромісна позиція колишнього спортсмена Бубки відносно систематичних, високоорганізованих порушень спортивних правил і норм російськими спортсменами та чиновниками? (Можна вже навіть не згадувати про розв’язану Росією війну проти України). Оскільки навіть 6-разовий олімпійський чемпіон, ямайський спринтер Усейн Болт засудив вживання допінгу та підтримав санкції проти російських спортсменів.

На запит «Дня» у прес-службі НОКу повідомили, що Сергій Бубка наразі перебуває у Ріо і не може прокоментувати ситуацію.

«ПРИКРИЙ ДОСВІД ДЛЯ ВСЬОГО СПОРТИВНОГО СВІТУ»

Iгор ЖДАНОВ, міністр молоді та спорту України:

— Я розчарований рішенням Міжнародного Олімпійського комітету щодо невідсторонення збірної Росії від Олімпіади у Ріо.

Згідно рішення МОК, долю участі спортсменів вирішуватимуть міжнародні федерації з окремих видів спорту. Вони в найближчий час мають розглянути матеріали щодо кожного спортсмена, впевнитися в тому, що вони чисті від вживання заборонених препаратів.

Нагадаю, що 18 липня відбулась доповідь незалежної комісії ВАДА під керівництвом Річарда Макларена щодо зловживань допінгом і приховування відвертих порушень під час підготовки спортсменів у Російській Федерації, починаючи з 2011 року.

Таке відверте та нахабне маніпулювання під керівництвом міністерства та спецслужб — прикрий та болісний досвід для всього спортивного світу. Російська Федерація знехтувала основними принципами Олімпійської Хартії та Всесвітнього антидопінгового кодексу. Щодо обох документів, які є основними у міжнародному спорті, — це злочин.

Матеріали, які були надані Комісією, щодо підмін проб, те що сталося перед та після Олімпіади в Сочі, на інших міжнародних змаганнях — свідчать що організатори цих фальсифікацій, мабуть, були абсолютно впевнені у своїй недосяжності та неможливості покарання.

Чесно кажучи, ми очікували від МОК більш жорсткої та принципової позиції, враховуючи результати роботи комісії, рекомендацій ВАДА та рішення Спортивного арбітражного суду по російським легкоатлетам.

Тепер слідкуватимемо за рішеннями окремих федерацій — сподіваюсь, вони будуть більш принциповими, ніж МОК.

«СИСТЕМАТИЧНИЙ ОБМАН У СПОРТІ ОБУРЮЄ НАВІТЬ ТУ ЧАСТИНУ ГРОМАДСЬКОСТІ, ЯКА НЕ ЗАЦІКАВЛЕНА В ПОЛІТИЦІ»

Ролан ФРОЙДЕНШТАЙН, заступник директора Центру Мартенса, Брюссель:

Більшість європейців дивляться на це рішення дуже критично. МОК не виглядає добре. Але шкоди іміджу Росії було завдано. Систематичний обман у спорті, освячений урядом і за підтримки ФСБ, обурює навіть ту частину громадськості, яка не зацікавлена в політиці. Тому навіть якщо російські спортсмени братимуть участь в змаганнях у Бразилії, то це буде величезною власною метою Путіна!

P.S.: Коли верстався номер, НОК оприлюднив офіційну заяву свого голови Сергія Бубки. «Моя позиція залишається незмінно жорсткою та принциповою щодо порушників антидопінгових правил, хоч хто б це був, чиновник чи спортсмен», — зазначив Бубка, проте чітко не відповів, чи голосував він за повне відсторонення збірної Росії з легкоатлетики.

Дмитро КРИВЦУН, «День»
Газета: 
Рубрика: