Уподібнюйся пальмі: чим міцніше її стискає скеля, тим швидше і прекрасніше здіймається вона догори
Григорій Сковорода — український філософ-містик, богослов, поет, педагог

Спостереження астрономів-волонтерів сколихнуло світ

Уперше наука всерйоз розглядає гіпотезу про існування позаземної цивілізації. Що про це думають українські дослідники?
19 жовтня, 2015 - 19:20
ФОТО REUTERS

Дивна поведінка зірки KIC 8462852, розташованої у сузір’ї Лебедя, дозволила американським астрономам висунути гіпотезу про наявність позаземної цивілізації. Періодично це небесне світило закривають якісь дивні утворення, причому схема цих затемнень не вкладається в звичайні, знайомі астрономам. Аномалію виявила команда астронома Єльського університету Табети Бояджан. Спочатку вони думали, що це пов’язано з поламкою телескопа Kepler, який протягом останніх років спостерігав за цією зіркою, однак згодом цю версію відкинули. Між тим, астрофізики виявили, що навколо KIC 8462852 кружляє масивне скупчення речовини (космічного пилу), яка, можливо, і блокує світло. Проте інший американський астроном Філ Плейт у статті на slate.com спростував цю теорію. На його думку, космічний пил може бути тільки біля новоутвореної, молодої зірки, а KIC 8462852 – не є такою. Натомість, за словами відомого астрофізика з Пенсільванського університету Джейсона Райта, невідоме утворення навколо цієї зірки можна пояснити тим, що хтось побудував навколо неї штучний об’єкт великих розмірів, який частково і перекриває світло. Ця конструкція, за словами Райта, дозволяє використовувати зірку як джерело енергії. І це може бути свідченням існування позаземних цивілізацій.

Ідею використання зірок як потенційних носіїв енергії висловив американський фізик британського походження Фрімен Дайсон ще в 1960-х роках. Він, власне, й розробив проект, який отримав назву Сфера Дайсона. Згідно з ним, високорозвинена цивілізація може побудувати тонку сферичну оболонку навколо зірки і брати енергію з неї.

На думку професора Київського національного університету ім. Т.Шевченка та директора Київського планетарію Клима Чурюмова, якщо підтвердиться гіпотеза про сферу Дайсона, то це стане колосальним відкриттям і прямим підтвердженням присутності інших цивілізацій. Що стосується земної науки, то ми ще не досягли того цивілізаційного рівня, щоб мати можливість побудувати щось схоже. Але в майбутньому, наголошує науковець, людство зможе використовувати енергію зірок, хоча на даному етапі це і виглядає малоймовірним.

КОМЕНТАР

Юрій КОСТЮЧЕНКО, науковець, фахівець у галузі супутникових спостережень, геоінформатики і статистики, експерт з питань безпеки і ризиків, провідний науковий співробітник Наукового центру аерокосмічних досліджень НАН України:

– Криві яскравості подвійної зірки KIC 8462852, які визначила команда Planet Hunters за даними спостережень космічної обсерваторії Kepler, виглядають насправді дивно. Періоди і амплітуда зміни яскравості не є характерними для подвійних зірок. Власне, є багато пояснень, чому подвійні зірки поводяться «дивно», але всі вони стосуються, як правило, молодих зірок, до яких KIC 8462852 не належить. Зокрема, спектральний аналіз не підтвердив наявності внутрішніх процесів, які могли б бути відповідальними за нетипову зміну яскравості, інфрачервоні спостереження не підтвердили наявності навколо зірки «хмари» протозіркової речовини, яка б закривала випромінювання. Також поруч не спостерігається зони активного народження зірок. В таких умовах цілком логічною виглядає поява версії про наявність навколо KIC 8462852 «сфери Дайсона» – штучної мегаструктури – витвору позаземного розуму, яка збирає енергію для потреб іншої цивілізації. Втім, аргумент «позаземного розуму» є сенс застосовувати лише у випадку, коли всі інші можливості пояснення було ретельно розглянуто і ґрунтовно виключено. В даному випадку (як і в усіх, що ми спостерігали досі) це не так.

 Всесвіт є дуже різноманітним у проявах законів, що ним керують, тому різноманіття природних феноменів є фактично необмеженим. Так чи інакше, досі нам ще не доводилося застосовувати версію «позаземного розуму» для пояснення феномену, якій ми спостерігали. Достатньо було сукупності природних явищ. Зокрема, у випадку KIC 8462852 найкращим на сьогодні поясненням є вплив на варіації яскравості хмари комет та їхніх уламків, яка потрапила на орбіту KIC 8462852 після проходження поруч іншої зірки, під її гравітаційним впливом. Так, це явище дуже рідкісне і має короткотерміновий (за масштабами Всесвіту, кілька десятків тисяч років – дуже малий проміжок часу) характер, але це – найкраще природне пояснення, яке існує на сьогодні. Якщо обирати між неймовірним (тим, що трапляється виключно рідкісно) і неможливим (тим, що суперечить нашим уявленням про навколишній світ), ми маємо обирати неймовірне. Тому що воно природне, а тому можливе. Неможливу версію ми застосуємо, коли всі можливі пояснення буде відкинуто. Отже, чи є феномен подвійної зірки KIC 8462852 доказом існування позаземних цивілізацій? Найімовірніше – ні. Ми маємо справу з дуже рідкісним, але природним феноменом. Так чи інакше, сам факт такого розголосу в медіа астрономічного відкриття і фахової дискусії є вже позитивним, бо підвищую інтерес суспільства до науки, пробуджує цікавість людей до таємниць Всесвіту. А в цьому випадку ми маємо справу саме з такою таємницею.

Більше того, пожвавлення цієї дискусії дозволяє порушити кілька важливих для нас проблем. Зокрема, проблему забезпечення людства енергією. По-перше, слід пам'ятати, що всі види енергії, які ми зараз споживаємо, так чи інакше є трансформованою енергією Сонця – нашої найближчої зірки. Тому звернутися до «першоджерела» в разі потреби – логічний крок. По-друге, наші потреби в енергії постійно зростають. Станом на 2012-2015 людство споживало в середньому 7-8 ТераВат енергії. За прогнозами експертів, до 2100 року потреба в енергії зросте до рівня близько 20-21 ТераВат. При такому зростанні потреб, забезпечити себе за рахунок всіх відомих традиційних, «зелених» та атомних джерел енергії ми не зможемо. Отже, логічною виглядає ідея, що саме тут нам доведеться вийти в космос і брати енергію безпосередньо від Сонця. Наприклад, обговорюються проекти встановлення сонячних батарей на поверхні Місяця та подальшого передавання енергії на землю за допомогою мікрохвильових засобів. Обговорюються ідеї використання енергії сонячного вітру за допомогою орбітальних станцій, а також збирання сонячної енергії великими дзеркалами, розташованими на орбіті Землі. І, звичайно, побудова конструкції навколо Сонця – своєрідної оболонки чи набору оболонок, які б збирали енергію для потреб людства, також не обійдений увагою. Всі ці проекти стосуються галузі так званої астроінженерної діяльності. Поки що в нас не вистачає технологій для реалізації такого роду задумів, але й неможливими їх називати вже не варто. Ця діяльність стосується всього людства і потребує загальнолюдського внеску. Тому, вочевидь, здобутки наших вчених та наших інженерів зможуть бути використані в разі реалізації таких проектів, як вони були використані в інших глобальних наукових і технологічних проектах. Проблема наявності безпечної і доступної енергії – глобальна проблема, і вирішувати її доведеться всьому глобальному людству разом. Або всім разом опинитися в темряві і світі примітивних технологій.

Клим ЧУРЮМОВ, професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка, директор Київського планетарію, член-кореспондент Національної академії наук України:

- Гіпотези, які пропонуються щодо якихось розумних конструкцій на орбіті цієї зірки, мають на увазі сферу Дайсона. Наша цивілізація не може побудувати такого, оскільки ми ще не досягли такого рівня прогресу.

Існують трильйони зірок і екзопланет. Там є цивілізації, але рівень їхнього розвитку абсолютно різний - враховуючи вік зірок. Більш старі цивілізації - найрозвиненіші. Вони якраз і в змозі побудувати таку сферу. Щоб людям її побудувати, треба розпорошити Юпітер і на орбіті Землі зробити таку оболонку, щоб сонячна енергія могла б повністю використовуватися. Технологічно для нашої цивілізації це поки що неможливо.

Звичайно, така гіпотеза має право на існування. Зірка KIC 8462852, яка міститься в сузір'ї Лебедя якраз старіша, ніж Сонце. Це свідчить про те, що там, можливо, існувала, а можливо, й існує ще (адже світло від цієї зірки доходить до нас тільки через 1500 років) більш стародавня цивілізація, яка могла багато чого досягти, що людство поки не усвідомило. Однак потрібно ще підтвердження даних про затемнення та зміну блиску цієї зірки.

З часом, можливо, ще якийсь механізм зможе це пояснити. Доки є тільки припущення, що це - сфера Дайсона. Якби це підтвердилося, то це було б колосальним відкриттям і прямим підтвердженням присутності інших цивілізацій. Хоча і без цього можна сказати, що інші цивілізації, безперечно, існують на достатньо великій кількості екзопланет, подібних нашій Землі, в нашій та інших галактиках. Це був би прямий аргумент на користь їхнього існування. По-моєму, ніхто не сумнівається в цьому. Але як виявити їх існування? Якби сфера Дайсона підтвердилася, то ми б точно знали, що там є високорозвинена цивілізація.

Зв'язатися з нею по радіо виглядає малоймовірним, але можливим. Ця зірка перебуває на відстані 1,5 тис. світлових років, значить, представники іншої цивілізації вже давно там існують і послали нам такий сигнал. До нас він ще не дійшов: треба цілеспрямовано прослуховувати цю область. Однак більш упевнено сказати, що це сфера Дайсона, можна буде при наявності більшої інформації.

Тільки більш розвинені цивілізації можуть щось придумати, щоб зв'язатися з менш розвиненими, як наша. Ми освоїли вже Космос, дослідили всю Сонячну систему, але більш розвинена цивілізація вже пройшла цей етап, тому вже може будувати такі грандіозні споруди, як сфера Дайсона.

Щодо перспектив Землі брати енергію від зірок і Сонця. Поки що ми використовуємо частки відсотка сонячної енергії , що отрапляє на Землю. Якби вдалося використати хоча б 1 % цієї енергії (що еквівалентно трильйону тонн умовного палива з теплотою згорання 7000 ккал/кг на рік), то це б розв’язало багато проблем на багато століть уперед, що стало б видатним досягненням - корисні копалини, поки вони не закінчилися, ще довго могли б підтримувати комфортне існування людства. Сфера Дайсона припускає 100% використання сонячної енергії. Це еквівалентно 100 трильйонам умовного палива на рік. Цього б вистачало надовго і на всі потреби людей.

Також нам треба думати і про використання корисних копалин від астероїдів, ядер комет і планет. Треба вдосконалювати сонячні батареї та приймачі і винаходити нові сонячні прилади, щоб не витрачати вугілля, нафту, газ та інші цінні ресурси.

В Україні теж є перспективи щодо розвитку цієї сфери. Хоча у нас поки й немає таких технологій, але рано чи пізно Україна увійде до Європейського Союзу і його технології будуть доступні й українцям. Тоді Україна і буде забезпечена сонячною енергією.

Звичайно, використання енергії зірок поки що є малоймовірним - вони перебувають дуже далеко. Ми можемо використовувати тільки від них фотони і космічні промені для наукових цілей. Зараз же всьому світу потрібні інновації, які б дозволили використовувати більш ефективно енергію Сонця. Україна теж іде цим шляхом, про що говорять проведені у вересні та жовтні цього року конкурси Falling walls (фонд Кличка) у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка та Sikorsky challenge в Національному технічному університеті КПІ. У нас є деякі труднощі через агресивних сусідів, але з часом це мине і в Україні будуть ефективніше підтримуватися і розвиватися науки і ноухау, що призведе й до більш високого ККД використання енергії Сонця.

Ігор САМОКИШ, «День»
Газета: 
Рубрика: