Народ, який вірить, що якась суміжна країна або імперія здобуде йому державу, ніколи не зможе стати на власні ноги і буде завжди паралітиком. А його політичні групи будуть задніми колесами для чужих агентур.
Олег Ольжич - український поет, археолог і політичний діяч

«Україна – дуже горда країна з давньою історією»

Контр-адмірал Деніел У. ДВАЄР — про співпрацю українських та американських ВМС, а також про стримування Росії в Чорному морі
29 листопада, 2017 - 19:10
ФОТО ОЛЕКСАНДРА ГІМАНОВА

Днями в Києві відбулася Міжнародна конференція з морської безпеки, в якій узяв участь начальник штабу — заступник начальника штабу зі стратегії, політики і вимог, ВМС США в Європі та Африці / 6-й флот США, контр-адмірал Деніел У. ДВАЄР. Ексклюзивне інтерв’ю з контр-адміралом, який вперше приїхав в Україну, ми розпочали з його вражень про нашу країну: «Україна — дуже горда країна з давньою історією і народом, який хоче визначати власну долю, свій спосіб життя, державного управління, взаємодію з міжнародною спільнотою».

«ЧОРНЕ МОРЕ — ЦЕ ВІЛЬНИЙ МІЖНАРОДНИЙ ПРОСТІР, І ЖОДНА КРАЇНА НЕ МОЖЕ ВПЛИВАТИ НА ТОРГОВЕЛЬНИЙ ОБМІН»

— Пане Дваєр, яке у вас склалося враження про українські Військово-Морські сили, і чи контактували ви уже з командуванням ВМС України?

— У мене справді було кілька можливостей зустрітися з командувачем ВМС України, віце-адміралом Ігорем Воронченком та його персоналом. Нещодавно ми мали зустріч на регіональному морському симпозіумі у Венеції. Два місяці тому один з моїх командирів мав дискусії віч-на-віч з Воронченком. Фактично це була перша зустріч із вашим командуючим ВМС. Із залученням українських ВМС ми проводили спільні морські місії в Африці, а також разом з ними брали участь у спільних навчаннях, які щорічно проходять у Чорному морі і є дуже важливими. США й партнери по НАТО за межами Чорного моря зібралися разом, щоб тісно співпрацювати, досягати взаємосумісності, щоби посилити бойові спроможності, а також заохочувати ВМС інших країн, регіональних акторів, продемонструвати, що Чорне море — це вільний та відкритий міжнародний простір і що жодна країна не може впливати на торговельний обмін.

«НАС ДУЖЕ ПІДБАДЬОРЮЄ ТЕ, ЯК ВМС УКРАЇНИ ПРОДОВЖУЮТЬ РОЗВИВАТИ СВОЮ «МОРСЬКУ ДОКТРИНУ-2035»

— На вашу думку, як США можуть допомогти Україні відбудувати Військо-Морські сили?

— Країни самостійно повинні вдатися до перших кроків і продемонструвати, що вони віддані збільшенню власних спроможностей. І ми задоволені, що ВМС України мають бачення і продовжують розвивати свої командні та управлінські спроможності, переглядають свою внутрішню організацію, модернізують її, вдосконалюють структуру командування, а також почали розробляти морську стратегію. Нас дуже підбадьорює те, як ВМС України  продовжують розвивати свою «Морську доктрину-2035», у якій представлено бачення розвитку військового флоту на 20 років. Це перший крок. Ви повинні знати, чого хочете. Доктрина визначає курс, яким можна досягти цієї мети. З точки зору ВМС США, ми, звісно, заохочуємо це, допомагаємо українським ВМС розробити нову морську стратегію і продовжуємо надавати різного роду підтримку, щоби Україна досягла власних цілей.

Усім зрозуміло, що Україна не може одразу побудувати нові військові кораблі, а як щодо лізингу американських кораблів?

— Так, у нас є дуже дієвий офіс надання міжнародної військової допомоги. Ми беремо виведені з експлуатації військові кораблі, які ще мають запас експлуатації, і хочемо надати їх тим союзникам та партнерам, у яких є потреба в цьому, у яких існує брак можливостей і які хотіли би взяти у склад власних ВМС ці кораблі.

На сьогодні в США є декілька кораблів, які ми можемо запропонувати українським ВМС, щоб вони залагодили прогалини у військово-морських  спроможностях. І ми, в американських ВМС, сподіваємось, що можемо надати ці надлишкові кораблі українському урядові, щоб ВМС України використовували їх для самооборони.

А на якому етапі перебуває нині цей процес передачі, що має бути зроблено з українського боку, щоби отримати ці кораблі?

— Я не експерт у цих питаннях. Я знаю лише, що такий запит з боку українського уряду до американського щодо отримання таких кораблів було зроблено. Існують певні затрати, щоби привести кораблі в повну бойову готовність і передати урядові, який хоче придбати їх. Тому, вочевидь, міністерства оборони України та США мають ухвалити відповідне рішення, і процес має сягнути рівня, коли кораблі можуть бути передані вашій країні. Це цілком звична практика з будь-якими країнами НАТО і багатьма партнерами Альянсу, яким стали доступні кораблі за такою схемою. І порівняно з вартістю за будівництво нового корабля використання уживаних дає значну економію бюджету.

Наприклад, у регіоні Чорного моря декілька країн членів НАТО мають у складі Військово-морського флоту вживані американські кораблі. США будують дуже хороші фрегати, які є дуже ефективними. І дуже приємно бачити, що члени НАТО користаються перевагами такої програми, яка передбачає передачу за незначну плату списаних американських кораблів.

«ВМС МАЮТЬ РОЗГЛЯДАТИ ДОСТУПНІ ТЕХНОЛОГІЇ, ЯКІ НАДАВАТИМУТЬ ЇМ КОНКУРЕНТНІ ПЕРЕВАГИ»

— На панелі під назвою «Регіональні та глобальні соціально-політичні та економічні наслідки викликів безпеці в Чорноморському регіоні» гендиректор ДК «Укроборонпром» Роман Романов зазначив, що зараз для забезпечення безпеки, в тому числі морської, потрібно більше уваги приділяти безпілотним системам. А що ви думаєте з цього приводу?

— Думаю, що ВМС чи то України, чи то США мають розглядати доступні технології, які надаватимуть їм конкурентні переваги. Новітні технології дають нам певні переваги, і, на мою думку, все це повертає до того, яку морську стратегію розробляє Україна і чи вписуються нові можливості в цю стратегію. Знаючи професійну природу персоналу ВМС України і стратегічне бачення та огляд, я можу зробити висновок, що у вас розглядатимуть ці можливості й складуть власну оцінку того, що посилює спроможності українського військового флоту.

Можете сказати, яку роль відіграють американські ВМС у регіоні Чорного моря після незаконної анексії Росією Криму і триваючої російської агресії на сході України?

— США є членом НАТО, а Північноатлантичний альянс одразу назвав анексію Росією Криму незаконною і запровадив План дій у галузі готовності та Сили швидкого реагування, а також посилене морське патрулювання в Чорноморському регіоні. ВМС США, зокрема, збільшили патрулювання в Чорному морі. І ми продовжуємо працювати з нашими партнерами в регіоні Чорного моря, включаючи ВМС України, здійснюючи спільно патрулювання. Військово-морські сили країн-членів НАТО в регіоні збільшують свої спроможності, щоб гарантувати безпеку транспортування в міжнародних водах.

«ЗАВДАННЯ КРАЇН НАТО ПОЛЯГАЄ В ПОСИЛЕННІ ВІЙСЬКОВИХ СПРОМОЖНОСТЕЙ»

— 2008 року декілька американських військових кораблів зайшли в Чорне море, щоб підтримати Грузію і зупинити наступ російських військ на Тбілісі. Тож чи можна вважати кораблі ВМС США як свого роду стримування агресора?

— Ми завжди приходимо, якщо нас запрошують, і, зокрема, заходимо в Чорне море на запрошення ВМС чорноморських країн. Ми спільно виконуємо патрулювання, деякі — самостійно, а деякі — разом з флотами інших країн. Днями у Чорне море увійшов наш ракетний есмінець James Williams DDG95, щоби здійснювати операції разом з українським флотом. І лише 2017 року кораблі ВМС США провели сто днів у Чорному морі, і ми здійснюємо партнерство з іншими країнами цього регіону.

Якою, на вашу думку, може бути роль збройних сил США, щоби змусити Росію повернутись до норм міжнародного права і щоб вона відступила з України?

— Вважаю, що НАТО дуже швидко відреагувало на це, заявивши, що це агресивні, незаконні дії Росії і не можна дозволити, щоб так діяв агресор стосовно будь-якої країни. Ми не можемо спокійно спостерігати, щоб таке відбувалось. І думаю, НАТО продемонструвало і реагувало дуже швидко.

Завдання країн НАТО, в тому числі США, полягає зараз у посиленні військових спроможностей і тим самим демонстрації союзникам та партнерам, зокрема Україні, що вони матимуть нашу беззаперечну підтримку і не залишатимуться наодинці з агресором.

Микола СІРУК
Газета: 
Рубрика: