Кинути роботу для рідного краю і піти на роботу до його гнобителів… єсть справжньою цілковитою зрадою
Борис Грінченко - український лексикограф, письменник, педагог, громадсько-культурний діяч

До України прибула Хайдемарі

Перша українка, яка побувала у космосі
30 січня, 2007 - 00:00

Хайдемарі Стефанишин-Пайпер — перша астронавтка українського походження, яка побувала у відкритому космосі, й восьма за рахунком жінка, яка долала міжпланетні простори. До України її запросив бізнесмен і меценат Віктор Пінчук. 31 січня Хайдемарі разом із письменником Пауло Коельо візьме участь у нагородженні переможців стипендіатної програми фонду «Завтра.UA» (подробиці на стор. "СУСПIЛЬСТВО").

Зараз Хайдемарі 44 роки, і це її перший візит на історичну батьківщину батька, який народився на Львівщині. І хоч астронавтка прожила все життя у США, вона досить непогано володіє українською мовою. I пояснює це просто: батько багато розповідав про свою батьківщину. Та крім цього по суботах Хайді відвідувала українську школу, де вивчала українську та знайомилася із традиціями. Зараз астронавтка любить частувати сина й чоловіка українськими стравами — борщем і варениками. А коли у вересні минулого року Хайдемарі полетіла в космос, то взяла із собою жовто-синій прапор, а центр управління польотів США передавав для неї українські пісні, які, зізналася Хайді, дуже любить слухати.

Проте Хайдемарі не вважає себе українкою, говорить, що в ній уживаються кров батька, матері-німкені та дух Америки, де вона прожила все своє життя. Але це не заважає ій цікавитися Україною, хоч і заочно. Раніше, розповідає астронавтка, її сім’я не приїздила сюди, тому що за часів Радянського Союзу в емігрантів могли виникнути проблеми, а потім Хайдемарі займалася кар’єрою. І лише зараз у неї з’явилася можливість побачити батьківщину батька й поспілкуватися з обдарованою молоддю.

Протягом кількох днів, які астронавтка проведе в Україні, вона планує подивитися Київ, а також відвідати родичів у Львівській області. Як розповіла Хайдемарі, для них вона привезла сувеніри та сімейні фотографії. До речі, сімнадцятирічний син Хайді цього разу не зміг приїхати. «Він цього року закінчує вищу школу, — пояснила астронавтка, — а взагалі, він цікавиться Україною й чекає, що я привезу звідси багато фотографій».

Очевидно, що крім фотографій Хайдемарі привезе з України ще й яскраві спогади. Адже на Львівщині до візиту знаменитої родички готувалися більше місяця. Детальніше про це, а також про стипендіатну програму фонду «Завтра.UA» читайте у наступних номерах «Дня».

Тетяна КОЛЕСНИЧЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: