Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Камера... п’ять «зірок»

У столиці відкривається «європейське» СIЗО
10 липня, 2004 - 00:00

Уповноважений iз прав людини Ніна Карпачова і багато відомих правозахисників неодноразово звертали увагу органів внутрішніх справ на регулярні випадки порушення прав людини у виправних «застінках». Це й мізерні кошти, що виділяються державою на харчування ув’язнених, і тортури, і антисанітарія, і перенаселеність: на одного обвинуваченого щонайбільше могло припадати 1,5—2 метра «житлоплощі» в «казенному будинку». Навіть у більш-менш благополучному Києві представникам Європейської комісії з прав людини довелося висловитися з приводу побаченого в СІЗО осудливо. Додайте колишню закритість для громадськості цих закладів: три або чотири роки тому Ніні Карпачовій, наприклад, довелося вистояти під проливним дощем під стінами слідчого ізолятора у Києві кілька годин. Омбудсмана таки пустили, а ось пресу — ні...

Учора ж двері були відкриті і для Уповноваженого, і для преси: в столиці після оновлення відкрився СІЗО, умови утримання в якому відповідають європейським стандартам.

Усе тут пахне новизною і свіжою фарбою. Збільшено навіть розмір вікон, завдяки чому у арештантів нині в камерах більше сонячного світла. Зате зменшили кількість самих «утриманців», за рахунок чого збільшилася «корисна площа» на людину. Щоправда, відзначають високопоставлені міліціонери, Києву не завадить мати ще однин СІЗО... У наявності — три прогулянкові дворики, вельми домашнього вигляду душова, в усіх потенційних відвідувачів — повний комплект постільної білизни, в деяких камерах є і телевізор. Це одне з цілої серії новинок: у новому СІЗО з’явилися так звані «камери підвищеного комфорту», в яких за додаткову плату (кошторис поки що уточнюється) «утриманець» може розширити перелік наданих зручностей.

А ще тут є нова комп’ютерна програма. Автоматизована пошукова система «Atlas» дозволить потерпілому упізнавати кривдника не iз, скажімо, 150— 200 фотографій, а з 25—30: простіше і точніше стане шукати підозрюваних за зовнішніми прикметами, швидше друкуватиметься й роздаватиметься орієнтування на злочинця.

Ніна Іванівна задоволена: апарат Уповноваженого і МВС має «прогрес у відносинах». Однаково як міліція — «прорив у ставленні до преси», а персонал пенітенціарних закладів — «у ставленні до ув’язнених».

Загалом, процес, як кажуть, пішов. Нюанси — залишилися. Нині, наприклад, навіть у «єврокамерах» ув’язненому все так само виділятимуть «аж» 8 з копійками гривень на харчування: такий зараз стандарт по всій країні. А кримінально-виконавча система все так само «відчуває гострий дефіцит кваліфікованих працівників, обумовлений непрестижністю служби, невдоволенням рівнем соціального захисту і побутовими умовами, низькою зарплатою». Про останнє говориться в доповіді Уповноваженого за 2002 рік. Поки що важко говорити про кардинальні зміни.

Наталя МЕЛЬНИК, «День»
Газета: 
Рубрика: