Всі вчаться своєї рідної мови, а наша біда така, що треба вчитися її більше, ніж кому іншому.
Михайло Грушевський, український історик, політичний діяч

Валютної лихоманки поки не буде

22 вересня, 2005 - 00:00

Фондовий ринок на відсутність повноцінного уряду реагує погано.

Те, що кандидатура Юрія Єханурова не була підтримана парламентом, не позначиться, на думку банкірів, на валютному ринку.

Як вважає начальник казначейства Укргазбанку Андрій Пономарьов, готівковий ринок був «перегрітий» ще в період відставки уряду Тимошенко й нині його «поріг чутливості» збільшився. У результаті ж, готівковий ринок може відреагувати тільки незначним зростанням курсу — максимум на декілька копійок, до 5,1 грн./$1. При цьому банкір зазначив, що міжбанківський ринок взагалі не відреагує на це рішення парламенту.

Однак ситуація, в якій представники невеликого бізнесу, які бажають застрахувати себе від політичних і економічних ризиків, підвищать попит на готівкову валюту, банкірами не виключається. Адже, якщо в липні українці продали на $51,5 млн. більше валюти, ніж купили, то вже в серпні було куплено на $0,6 млн. більше.

При цьому в комерційних банках вважають, що ситуацію врятує Національний банк, у якого достатньо можливостей для збереження стабільності на валютному ринку, в разі виникнення в осінні місяці тенденції перевищення попиту над пропозицією. «Утримати ситуацію можна. У Нацбанку є для цього всі інструменти, зокрема курс його валютної інтервенції. Єдине, чого хотілося б, це щоб офіційний курс був ближчим до ринкового», — сказав директор департаменту казначейських операцій банку «Фінанси і Кредит» Андрій Войтенко. Аналогічного погляду дотримується й начальник управління дилінгових операцій банку «Мрія» Володимир Безродний, який схвалив намір НБУ утримувати курс до кінця поточного року на рівні 5,05 грн. за 1 долар: «Нас чекають тяжкі півроку до виборів, і повинна бути якась стабільність… Чим ближче до виборів, тим більше буде політичних моментів, які негативно впливатимуть на ринок у той чи інший бік».

Погляд Нацбанку на непроходження кандидатури Єханурова на посаду прем’єра теж не вирізняється песимізмом. Як сказав «Дню» керівник групи радників глави Нацбанку Валерій Литвицький, цю подію не можна недооцінювати, але й не можна приділяти їй надмірної уваги, оскільки це все-таки не вибори президента й не вибори парламенту. Тому значних коливань обмінного курсу та курсу валют на міжбанку не буде. За словами експерта, «Нацбанк уже досить загартований» всіма політичними потрясіннями останнього часу, й вони вже не зможуть вплинути значною мірою на індикатори фінансової стабільності та міжбанківського валютного ринку.

Однак те, що зволікання з формуванням уряду може позначитися на валютному ринку в перспективі, експерт не виключає. Причому удар буде завдано з боку головної фіскальної складової майбутнього господарського року — бюджету, на ухвалення якого, безперечно, негативно вплине невизначеність з урядом. А це, у свою чергу, позначиться й на валютному, й на фондовому ринку.

Щодо останнього, вже зараз його оператори прогнозують негативну реакцію ринку на відмову Верховної Ради від кандидатури Єханурова. На їхню думку, курси багатьох акцій і ліквідність ринку можуть знизитися. «Гадаю, що рішення (голосування у ВР стосовно Єханурова. — Ред. ) посилить нестабільність в країні та політиці, й ринок буде нижче в короткострокий період», — заявив генеральний директор ТОВ «Конкорд Капітал» Ігор Мазепа. За його словами, одразу після голосування деякі місцеві оператори почали агресивно продавати акції, й ціни на деякі з них впали, хоча операцій за ними поки не фіксуються. Особливо це позначилося на флагмані вітчизняної промисловості — гірничометалургійному комплексі. Як зауважив Мазепа, курси купівлі цінних паперів низки підприємств металургії, коксохімії та гірничометалургійного комплексу можуть знизитися на 15-20%. Однак, на думку фахівця, в середній і довгостроковій перспективі ситуація поліпшиться, оскільки істотний потенційний попит на українські акції, особливо в машинобудуванні, зберігається.

Проте, як зазначав Литвицький, економіка потребує позитивних сигналів. Особливо тепер, коли стався безпрецедентний факт уповільнення зростання. І активність інвесторів і операторів, як валютного, так і фондового ринків залежить, передусім, від їхніх оцінок політичних ризиків. Тому, якщо формування уряду затягуватиметься, бюджетний процес загостриться та все це посилиться негативним висловлюванням політиків, валютний і фондовий ринок не зможуть залишитися осторонь, і тоді криза перестане бути далекою перспективою.

Наталя ГУЗЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: