Хто пожертвував свободою заради безпеки, не заслуговує ні на свободу, ні на безпеку.
Бенджамін Франклін, американський учений-фізик, державний діяч, дипломат і публіцист.

Зерно не випускають

Стримування експорту може обернутися падінням закупівельних цін на 400 гривень за тонну
3 серпня, 2010 - 00:00
ФОТО АНДРІЯ НЕСТЕРЕНКА

В країні назрівають проблеми з експортом зерна. Наприкінці минулого тижня Українська агарна конфедерація (УАК) повідомила, що Державна митна служба України (ДМСУ) фактично припинила митне оформлення та відвантаження суден із зерном у портах. Факт затримки зернового експорту підтвердив «Дню» вчора й міністр аграрної політики України Микола Присяжнюк. Учасники ж ринку прогнозують, що офіційне обмеження зернового експорту може «опустити» внутрішні ціни на 400 гривень за тонну пшениці.

Нагадаємо, що за прогнозами Міністерства аграрної політики, в 2010 році Україна розраховує зібрати 42,1 мільйона тонн зернових. Із них заплановано експортувати 16 мільйонів тонн. Причому експорт пшениці очікується на рівні 6,7 мільйона тонн, кукурудзи — 5 мільйонів тонн, ячменю — 3,7 мільйона тонн і 0,5 мільйона тонн інших культур.

Як розповів «Дню» Присяжнюк, у Міністерстві не розуміють причин затримки зернового експорту. «Тому вже звернулися до митниці за відповідними роз’ясненнями. Експорт має сьогодні відбуватися у вільному режимі», — додав міністр.

Натомість у повідомленні УАК деталізується, що судна з зерном простоюють, бо «зразки зерна (для перевірки їхньої якості. — Авт.), як це вимагає Держмитслужба, не відбираються, а місцеві інститути судмедекспертиз, на які чомусь покладено проведення аналізів, не знають, як це робити, і не мають для цього матеріально-технічної бази». За інформацією УАК, митне оформлення припинилося з 23 по 27 липня, а 29 липня знову поновилися затримки. «Збитки зерноторговельних компаній від цього «заходу» лише через простій суден складають декілька сотень тисяч доларів. Дезорганізована їхня закупівельна діяльність», — говориться в повідомленні конфедерації. В УАК пояснюють, що Держмитслужба мотивує свої дії необхідністю проведення контрольних заходів щодо боротьби з контрабандою.

«День» звернувся з проханням до прес-служби ДМСУ прокоментувати ситуацію. Однак на момент здачі номера офіційної відповіді не надійшло. Тим часом джерело «Дня» у відомстві повідомило, що зараз митниця розпочала посилено контролювати експортні операції з зерном. Якщо раніше контроль за якістю зернового експорту проводився тільки щодо окремих операцій, то зараз взято курс на перевірку всіх, повідомив співрозмовник видання. За словами джерела «Дня», такий крок спрямований на запобігання відшкодування «дутого» ПДВ. «Якість зерна безпосередньо впливає на митну вартість і достовірність декларування, які служать основою для повернення зернотрейдерам ПДВ. Самостійно митник не може оцінити сорт і заявлену якість зерна. Тому митниця повинна вдаватися до послуг експертів, щоб таким чином запобігти відшкодуванню «дутого» ПДВ», — пояснив співрозмовник видання.

Дещо інше пояснення стосовно затримки експорту дають експерти. Голова Аграрного союзу України Геннадій Новіков розповів «Дню», що внутрішня закупівельна ціна на пшеницю першого класу становить 1600—1700 гривень за тонну, другого — 1500—1600 гривень, третього — 1400—1500 гривень. «Але декому хочеться купувати зерно у виробника дешевше, тому й лякають сьогодні, що треба заборонити експорт, бо люди не їстимуть гарного хліба в Україні, — говорить він. — Нагнітається психоз, щоб спонукати уряд увести офіційну заборону на експорт».

На думку ж керівника аналітичного департаменту консалтингового агентства ААА Марії Колесник, збій експорту виник через невтішні прогнози щодо збору продовольчої пшениці. За її словами, у влади існують певні побоювання з цього приводу, тому сьогодні «намагаються, напевно, залишити всередині країни все зерно». «Але треба прозоро це робити. Якщо ви хочете обмежити експорт продовольчого зерна, то потрібно вводити квоти на його експорт, проводити тендер на отримання цих квот. Але при цьому жодним чином не обмежувати експорт фуражного зерна», — говорить експерт.

Натомість учасник ринку, який побажав лишитися невідомим, пояснив: у стримуванні експорту зацікавлені ще зернотрейдери. «Вони чекають повернення ПДВ, а тим часом їхні заробітки через підняттям внутрішніх цін на зерно зменшуються. Тому відтермінування імпорту їм також вигідно», — розповів він «Дню».

Проте в одному експерти одностайні: якщо експорт зупиниться, то внутрішня ціна впаде. «Коли пролунали перші дзвіночки з митниці, одразу ж вартість тонни зерна зменшилася на 50 гривень», — говорить Колесник. За словами Новікова, у разі затримки зернового експорту на кілька місяців товаровиробники напередодні посівної будуть змушені продавати зерно за внутрішніми цінами, які в середньому знизяться на 400 гривень за тонну.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: