Зброю витягають грішники, натягують лука свого, щоб перестріляти жебраків та вбогих, заколоти правих серцем. Зброя їхня ввійде в серце їхнє і луки їхні поламаються.
Володимир Мономах, великий князь київський (1113–1125), державний і політичний діяч

Дiти країни Вернадського і Сікорського

У Києві старшокласники представили свої винаходи. Деякими з них зацікавилися навіть військові
29 жовтня, 2015 - 19:27

Вакуумний умивальник, 3D-сканер, пристрій для боротьби з ураганами, кондиціонер майбутнього, робот-дослідник для картографічної роботи — усе це винаходи школярів-учасників Малої академії наук. Їхні розробки представили під час VI Всеукраїнської науково-технічної виставки-конкурсу інноваційних проектів «Майбутнє України». Із тисячі отриманих робіт відібрано сотню найкращих. Протягом двох днів конкурсне журі має визначитися із переможцями. І вперше цього року найкращі винахідники отримають грошові гранти: п’ять, три та тисячу гривень.

Президент МАН Станіслав Довгий відзначає, що цього року дуже багато проектів стосувалося утеплення будинків та збереження енергії. У цьому руслі працювала і Руслана Делієва з Кіровоградщини. Її винахід — система освітлення та обігріву приміщень з економією енерговитрат. «Знаючи, що світлова енергія може перейти в теплову, зробили такий проект: збираємо з більшої площі світло, передаємо його по світловоду, за рахунок сонячного світла нагрівається нагрівник і передає це тепло воді», — пояснює Руслана.

Діти відчувають, чим живе суспільство, тому окрема тема — вироби, пов’язані з війною. Борис Шибка з Дніпропетровщини розробив прилад, що попереджає про перепони людей із вадами зору. Інфрачервоні датчики уловлюють сигнали про перешкоду і передають його голосовим повідомленням. Юнак наголошує, що у першу чергу думав, як допомогти краще орієнтуватися у просторі бійцям, що втратили на війні зір. Але найбільше вразив Богдан Рева (Суми) зі своїм квадрокоптером. На його основі школяр планує розробити вдосконалений апарат і передати військовим. «У наш гурток «приходив» пошкоджений безпілотний апарат, ми його два тижні реставрували. А потім військові запропонували зробити прототип з літального апарату, щоб вони могли знаходити місце перебування противника. Приблизно через місяць-два ми його відправимо бійцям», — пояснює школяр.    

Інна ЛИХОВИД, «День», фото Руслана КАНЮКИ, «День»
Газета: 
Рубрика: