«Iнтелектуальні зерна від «Дня» – у вінницькі школи»
28 лютого в місті над Бугом — день нашого видання за участі Лариси ІвшиноїДедалі більше регіональних лідерів включається у процес насичення свого краю книгами з Бібліотеки газети «День». У вівторок вчителі вінницьких шкіл отримають книжки для своїх закладів, які в межах акції «Подаруй Бібліотеку «Дня» рідній школі» закупила міська влада. Директор департаменту у справах ЗМІ та зв’язків з громадськістю Вінницької міської ради Аліса МИСЛОВСЬКА каже, що спеціально замовляли книги, які були б цікаві не лише вчителям, а й учням. Вибрали видання «Ваші мертві вибрали мене...» американського вченого Джеймса Мейса, який першим дослідив історію великого Голоду і визначив його як геноцид українського народу, твори Михайла Драгоманова із «Бронебійної публіцистики» та екстракт «Україна Incognita. ТOP-25».
«Газета «День» має авторитет і власну позицію. Таких центральних видань небагато, можна на пальцях полічити. Особливо я ціную її за те, що з плином часу вона не змінила своєї позиції і продовжує у скрутні часи засівати зерна просвітництва у «нерозорений ґрунт», сіяти там, де може й не зійти, і не зупинятися на досягнутому, — каже Аліса Мисловська. — Ми теж вирішили «засіяти» інтелектуальні зерна від «Дня» у вінницькі школи. Ці книги вчать думати, аналізувати й зіставляти, тому міський голова Сергій Моргунов одразу підтримав цю акцію від Бібліотеки «Дня» — він сам історик за фахом і завжди наголошує на необхідності вивчення історії України і Вінниці зокрема. Обрали одні з найкращих книг Бібліотеки «Дня», які, переконана, мають бути в кожній шкільній бібліотеці. Ось, скажімо, «Україна Incognita». Це прискорений історично-краєзнавчий курс для школярів, причому розроблений провідними науковцями та журналістами. Гадаю, ми обрали гарний подарунок, який сподобається і вчительській, і учнівській спільнотам».
ЩОБ ФОРМУВАТИ ВЛАСНУ ДУМКУ
«Як історик вважаю, що історія не як предмет, не як наука, а як цілісне та об’єктивне сприйняття свого народу і його місця у світовій історії та світовому розвитку не може бути не затребуваною. Тому ці книги, які надійдуть у бібліотеки вінницьких шкіл, саме на часі, — каже директор департаменту освіти Вінницької міської ради, кандидат історичних наук Оксана ЯЦЕНКО. — Адже насправді сьогодні більшість учнів 11 класів не в змозі пояснити не лише сучасні події, які відбуваються на їхніх очах, а й ті, які були раніше — 50, 100, 1000 років тому. Мабуть, це тому, що шкільна історія для багатьох не цікава, відповідно — відсутній один із важливих мотивів навчання — інтерес. Навіть із підручників та довідників учні можуть отримати різний матеріал та діаметрально протилежну інформацію. Маю надію, що книги, які потраплять до шкільних бібліотек, стануть популярними насамперед серед старшокласників, адже вони навчають самостійно мислити, працювати з інформацією, захищатися від маніпуляцій, формувати власну думку на історичні події».
ЩОБ ЦІКАВО ВЧИТИ СТУДЕНТІВ ТА НАВЧАТИСЯ РАЗОМ
Насичена інтелектуальна дискусія на тему «Національний діалог» обіцяє бути і в Донецькому національному університеті імені Василя Стуса. Студенти, які востаннє зустрічалися з Ларисою Олексіївною ще в Донецьку, готують запитання про сучасні та історичні паралелі. На зустрічі у ДонНУ імені Стуса всі присутні матимуть нагоду ознайомитися з книжковими новинками редакції та особисто поспілкуватися з головним редактором Ларисою Івшиною, журналістський досвід якої дає змогу перетворювати звичний інформаційний простір на дискусійну платформу.
«Нинішню необхідність історично-просвітницьких публіцистичних проектів складно переоцінити. Проблеми ідентичності, особистого переживання історичного досвіду, небайдужість та емпатія — це все сьогодні творить те світоглядне поле, яке визначає сучасного українця. Газета «День» робить це не тільки суперфахово, а й системно (що велика рідкість) і дуже цікаво, сучасно, модерново, що має привабити молодь, якій творити майбутнє України, — зазначає завідувач кафедри журналістики ДонНУ ім. Василя Стуса Олена ТАРАНЕНКО. — Я маю на увазі і Бібліотеку газети «День», і інтерактивні проекти, і міжнародну фотовиставку, і конкурси, і спецпроекти, і багато чого, за що від нас щира подяка — і як читачів, і як громадян, і як викладачів. Бо на таких матеріалах легко й цікаво навчати студентів і навчатися разом».
Відвідають День «Дня» у Вінниці також постійні читачі видання. Кажуть, що це чудова нагода поспілкуватися з творцями газети наживо і почути їхню оцінку багатьох ситуацій та подій. «До «Дня» мене призвичаїв історичний факультет. Колишній керівник кафедри історії України ВДПУ Іван Романюк завжди читав цю газету, а свіжий номер лежав на його робочому столі. Уже тоді для нас, студентів-істориків, це було розуміння того, що ця газета — необхідність. Потім я відкрив для себе «Україна Іncognitа» — тепер це одна з моїх найулюбленіших мережевих закладок. Ще одна класна і популярна ініціатива — віртуальний музей, — розповідає голова ГО «Вінницького історичного товариства» Олександр ФЕДОРИШИН. — Якщо ж говорити про книги, то особисто для мене, як для історика, настільними виданнями Бібліотеки «Дня», якими я користуюся мало не щотижня, залишаються «Війни і мир...» та «Дві Русі». Вони настільки якісно й чітко розставляють акценти в українсько-російських та українсько-польських відносинах, що, аналізуючи сучасні події, стає зрозуміло — це своєрідне пророцтво, інформація надзвичайної ваги, що пояснює тактику, до якої вдавалися багато-багато разів. Тому вважаю прекрасною нагодою придбання книг «Дня» для всіх вінницьких шкіл»
ЩОБ ЗАВЖДИ БУТИ В КУРСІ ПОДІЙ
Не новина, що студенти кафедри журналістики Донецького національного університету імені Василя Стуса не просто активно читають й аналізують матеріали газети «День», а вчаться на них. Аліна Бурова навчається на першому курсі магістратури філологічного факультету. Каже, що студенти її спеціальності часто використовують журналістські матеріали «Дня» у своїх дослідницьких та випускових роботах.
«Раніше зазвичай користувалися сайтом, проте зараз кожен із нас може прийти на кафедру і погортати свіжий випуск газети, який щодня нам приносить листоноша. Це дуже зручно, бо ти завжди в курсі подій. Та й працювати завжди зручніше і приємніше з друкованою версією, аніж читати з екрана, — розповідає Аліна. — А ще ми дуже вдячні газеті «День» за унікальну можливість доступу до її бібліотеки, зокрема серії книжок «Підривна література» та «Бронебійна публіцистика», під час вивчення історії української літературно-художньої критики, історії публіцистики та інших дисциплін нашої спеціальності».
Тож, шановні вінничани, запам’ятовуйте час і місце, щоб не пропустити. Відкритий діалог з Ларисою Івшиною розпочнеться об 11.30 у коворкінг-центрі ДонНУ (вул. 600-річчя, 21, к. 108). О 14.30 у залі засідань Вінницької міської ради відбудеться представлення та передавання книг Бібліотеки «Дня» міським школам. Після цього головний редактор «Дня» стане гостем програми «На часі» на вінницькому міському телеканалі «ВІТА».