Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Історії роботи на війні

У столиці представили фотовиставку про російські злочини проти медіа в Україні
24 червня, 2022 - 17:23

Вчора, 23 червня, у Києві в Парку імені Тараса Шевченка відкрили експозицію The War Is Not Over Yet («Війна не закінчена»), мета якої – розповісти про журналістів, завдяки яким світ знає про війну росії проти України. У показі просто неба – матеріали про медійників, котрі від початку повномасштабного вторгнення агресора загинули, отримали поранення, опинились під обстрілами, потрапили у полон або зазнали переслідувань.

Організатори показу – Український ПЕН, Інститут масової інформації, Центр прав людини ZMINA, Національний музей Революції Гідності, Львівський медіафорум, Премія імені Георгія Ґонґадзе за сприяння Шевченківської районної (Київ) державної адміністрації та Київського міського центру народної творчості та культурологічних досліджень.

«Саме журналісти звертають увагу міжнародної спільноти на події в Україні і нагадують усім: війна ще не закінчилася», – зазначають у Львівському медіафорумі, який поінформував «День» про виставку The War Is Not Over Yet. І додають, що у ній зафіксовані російські злочини проти медіа від 24 лютого 2022 року.

Йдеться у повідомленні Львівського медіафоруму й про те, що провели церемонію відкриття The War Is Not Over Yet Юрій Макаров та Ольга Сніцарчук. Відкривали виставку медійники, які представляли загиблих колег або розповідали власні історії роботи на війні.

2

Кореспондентка телеканалу “Україна 24” Анастасія Блищик говорила про нареченого – журналіста й військовослужбовця Олександра Махова, який 4 травня загинув на Харківщині. Сашко багато років працював на телеканалах "Україна" та "Україна 24" на посаді військового кореспондента і висвітлював війну на сході України. Потрапив у зону бойових дій спершу як журналіст, а 2015-го добровільно став до лав ЗСУ. Вів подкаст "Воєнкор", проводив тренінги для військових кореспондентів. У жовтні 202-го почав працювати на телеканалі "Дом". Повернувся на фронт як військовослужбовець у перший день повномасштабного російського вторгнення. Мав позивний "Журналіст". У квітні йому виповнилося 36 років.

Про специфіку роботи під час війни говорив і кореспондент Радіо «Свобода» Марʼян Кушнір, який працює у Харківській та Донецькій областях. 11 березня був контужений під час російського ракетного удару в Баришівці, що на Київщині.

Головний редактор онлайн-видання “Українська правда” Севгіль Мусаєва розповіла про одногрупника – американського журналіста Брента Рено, який загинув 13 березня в Ірпені, коли разом із колегою знімав евакуацію місцевих мешканців. Після перетину блокпосту машину з журналістами розстріляли росіяни. Брент Рено був смертельно поранений у шию. Його колега вижив.

Згадували на відкритті виставки The War Is Not Over Yet й про Макса Левіна – історію колеги розповіли фотограф Олексій Фурман та режисер Петро Цимбал. 13 березня Левін разом з військовим Олексієм Чернишовим, колишнім фотографом, вирушив на автівці до села Гута Межигірська – відзняти наслідки російського вторгнення. Вони вийшли з машини і пішли в бік села Мощун, після чого перестали виходити на зв’язок. 1 квітня тіла обох знайшла поліція. Згідно з розслідуванням організації «Репортери без кордонів», чоловіків могли стратити російські військові. Цьогоріч журі Премії імені Георгія Ґонґадзе присудило Максу Левіну спеціальну відзнаку "За визначний внесок у розвиток української фотографії, відданість професії і відвагу".

4

Фотовиставка The War Is Not Over Yet триватиме у Парку Шевченка до 6 липня, отже оглянути її встигнуть всі охочі. Опісля її представлять у Боярці – рідному місті журналіста і фотокора Макса Левіна.

У Львівському медіафорумі з посиланням на Інститут масової інформації також розповідають, що на момент підготовки виставки (21 червня) було відомо про 33-х загиблих українських та закордонних журналістів. Восьмеро загинули під час виконання професійних обов'язків, двадцять п’ять – як учасники бойових дій або внаслідок російських обстрілів чи катувань. Ще тринадцять отримали поранення і щонайменше п'ятнадцять вважаються такими, що зникли безвісти. А загалом від 24 лютого, від початку повномасштабного вторгнення, росія скоїла понад 300 злочинів проти журналістів та медіа в Україні.

Тетяна КОЗИРЄВА, «День»

Фото Lviv Media Forum

Рубрика: