Коли важиться доля нації, історія не відрізняє поміж нейтральними боягузів.
В'ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, теоретик українського консерватизму

«Незважаючи на обстріли – люди згуртовані...»

У Запоріжжі представили книжку про Авдіївку
26 вересня, 2018 - 18:52
ФОТО AVDEEVKA.CITY

Її назва «Авдіївка. Шлях до перемоги». Вона розповідає про те, що кожна людина, сім’я, група людей зробили для свого міста, країни, коли почалася війна. Книжка є збіркою історій про те, як хтось відкрив громадську організацію для допомоги військовим, хтось побудував пам’ятник, а хтось допомагав біженцям.

«Ми поставили завдання написати книжку про жителів Донбасу, які наближають перемогу України. Спочатку ми хотіли взяти історії людей із різних міст області, але потім вирішили розповісти їх детально на прикладі мого рідного міста Авдіївки. У нас вийшло щось, схоже на документалістику, — про реальні події, але не сухою мовою, а в художньому форматі. Автори приїжджали до нас і жили простим авдіївським життям, якщо можна так сказати: спілкувалися з людьми, їздили до хлопців на позиції, інколи в інші міста, де живуть люди з Авдіївки. Навіть я почала писати, і до книги увійшли мої розповіді. В майбутньому ми хочемо написати про інше місто або створити книгу пам’яті. У нас є великий меморіал біля промзони з іменами загиблих солдатів, можна вписати в книгу історію кожного з них», — розповіла «Дню» директор фонду «Зорі Надії» і співавтор книги Аліна КОСОВСЬКА.

У створенні брали участь п’ять авторів з усієї країни (журналісти і письменники), які вже мали справу з темою війни на Донбасі. Перед ними не ставилися конкретні завдання, тому книжка вийшла різноплановою. Наприклад, Сергій Деркач описував побут, Віталій Кудін — робив психологічні портрети солдатів, Євгенія Подобна й Аліса Сисоєва — займалися репортажами.

«Не можна сказати, що Авдіївка — це мирне місто. Мешканці досі перебувають там у напрузі, але мене порадувало, що, незважаючи на обстріли — люди згуртовані. Мені запам’яталась історія місцевого жителя, який працює таксистом. Він переживав усі найстрашніші події в місті, нікуди не виїжджаючи з нього, не кидаючи сім’ю і дім. Увесь цей час вів щоденник. На жаль, він не зміг прийти на інтерв’ю, але залишив його мені. Коли я читала щоденник, зрозуміла, що сам він просто не зміг би мені це розповісти. Відчуття, ніби ти проживаєш ці події разом із ним: перечікуєш у підвалі обстріли, їдеш допомагати волонтерам... Сподіваюся, я змогла передати цю атмосферу», — поділилася співавтор книжки із Запоріжжя Аліса СИСОЄВА.

Гроші на створення були зібрані пожертвуваннями. Всі кошти, отримані від продажу 200 надрукованих примірників, також підуть на благодійність. Після Запоріжжя книжка «Авдіївка. Шлях до перемоги» буде представлена в інших містах, де проживають її інші автори.

Презентація завершилася показом короткометражного документального фільму «На краю МИРУ. Авдіївка», створеного запорізьким телеканалом.

 

Євген ТЕРЕЩЕНКО, Запоріжжя
Газета: 
Рубрика: