Ми з вами дивимося на те, як у нашій Україні народжується громадянське суспільство. Українці вже не бояться і мають відвагу виявляти ініціативу
Левко Лук’яненко, український дисидент, громадський діяч

Смітити в лісі стане дорожче

Верховна Рада ухвалила законопроект щодо захисту природних середовищ існування рідкісних тварин і рослин
8 лютого, 2017 - 11:46
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Парламентарі ухвалили у другому читанні законопроект №2604 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо виконання Конвенції 1979 року про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі)». Не все пройшло гладко: спочатку документ не отримав достатньої кількості голосів, за кілька хвилин депутати підтримали його повернення на розгляд і врешті ухвалили 248 голосами. Показово, що цей законопроект Верховна Рада одержала ще у квітні 2015 року.

Мета документа — захист від знищення середовища перебування і зростання тварин і рослин, занесених до Червоної книги України. Закон передбачає, зокрема, збільшення штрафів за засмічення лісів відходами. Тепер для громадян вони мають складати від 25 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів замість п’яти-десяти, для посадових осіб — 50—100 неоподатковуваних мінімумів замість 10—20. Також збільшаться штрафи за порушення вимог пожежної безпеки у лісах і введення в експлуатацію виробничих об’єктів без обладнання, що запобігає шкідливому впливу на ліси.

«Гадаю, ухвалення цього законопроекту — приємна новина. Імплементація будь-якої конвенції дає додаткові інструменти для захисту рідкісних видів тварин і рослин, — коментує Наталія ВИШНЕВСЬКА, координатор зоозахисного напрямку Національного екологічного центру України. — Але імплементація зазначеної Конвенції має відбуватися разом зі змінами у деяких законодавчих актах, щоб інструменти її впровадження були практичними, а не декларативними».

Просування всіх законів, пов’язаних з захистом довкілля, в Україні відбувається довго, непросто і зусиллями депутатів-одинаків, зазначає Наталія Вишневська.

«Зараз подано багато законопроектів з посилення відповідальності за жорстоке поводження з тваринами, але практично всі вони відхилені через недоліки у змісті, — продовжує зоозахисниця. — Зараз у Верховній Раді лежить важливий законопроект №5283 про заборону використання тварин у пересувних цирках. Ініціатором такої заборони є громадська організація UAnimals. Її представники наполегливо просувають ці зміни, законопроект пройшов парламентський комітет з питань екологічної політики, є погодження від Інституту зоології імені Шмальгаузена НАН України, Міністерства екології та природних ресурсів. Єдине, законопроект трохи гальмує Міністерство культури. Мені здається, міністр культури Євген Нищук просто не хоче конфліктної ситуації з циркачами з тваринами, бо там зашкарубла радянська спільнота. Можливо, міністру не вистачає сміливості. Але в будь-якому разі такі зміни треба починати».

Марія ПРОКОПЕНКО, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ