...Незгода у власних лавах є смертельнішою за ворожі мечі, а внутрішні розбіжності відчиняють двері іноземним загарбникам.
Карл Густав Еміль Маннергейм, державний та військовий діяч Фінляндії, президент Фінляндії

Від бактерій до китів

Українські полярники розповіли про свої найновіші дослідження Антарктиди
3 травня, 2018 - 09:54
ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

Зимівники 22 Української антарктичної експедиції та учасники сезонних робіт нинішнього антарктичного літа, які нещодавно повернулися з Шостого континенту, привезли багато цікавих новин. Полярники продовжують традиції, закладені ще британцями — попередніми власниками антарктичної станції «Академік Вернадський». Головний напрям — вивчення земної магнітосфери на різних рівнях. Водночас нині усе більше завдань пов’язані з біосферою. Крайня експедиція спостерігала за пінгвінами та іншими представниками фауни, занурювалася під воду, щоб взяти зразки ґрунтів і вивчити підводний світ. Тривають дослідження рослинного світу — мохоподібних, лишайників, грибів, водоростей і навіть кількох судинних рослин.

Інший важливий напрям — метеорологія. Українські вчені на краю землі не просто відстежують зміни погоди, а виконують роль вартових клімату, адже саме тут найшвидше проявляють себе погодні тенденції майбутнього. Дослідники вперше взяли з собою дрон, щоб зафільмувати життя станції. У майбутньому хочуть закупити для постійної роботи апарат, пристосований до тамтешньої погоди. Також цього разу на станції зимував професійний фотограф. З його робіт створять 3D-тур станцією.

«Антарктика виступає полігоном, де ми демонструємо світові технології і показуємо, що ми прогресуємо, незважаючи на труднощі, — зазначила міністр освіти і науки Лілія ГРИНЕВИЧ. — Минулого року на дослідження виділяли 49 мільйонів гривень, цього року — 70 мільйонів. Різницю інвестуємо у вдосконалення інфраструктури станції. Важливо, щоб база була привабливою як для наших чи міжнародних експедицій, так і для туристів».

 

Дар’я ТРАПЕЗНІКОВА, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ