Коли важиться доля нації, історія не відрізняє поміж нейтральними боягузів.
В'ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, теоретик українського консерватизму

Вісім законопроектів-клонів

Пацієнтські організації просять парламент проголосувати за документи їх авторства, які гарантують швидку та безкорупційну закупівлю ліків для хворих
3 березня, 2015 - 11:59

Недовго раділи громадські організації, коли спільно з Міністерством охорони здоров’я розробили та зареєстрували у парламенті два законопроекти (№№2150, 2151) про закупівлю ліків для хворих через міжнародні організації — ВООЗ та ЮНІСЕФ. Ідеться про придбання медикаментів напряму, без посередників, за нижчими цінами, швидшими темпами та з вчасною доставкою до пацієнтів. Однак у той же день на сайті Верховної Ради з’явились ще шість альтернативних законопроектів — на ту ж тему, але трохи іншого змісту. Авторами є депутати, що мають власні фармацевтичні компанії. У БФ «Пацієнти України», експерти якого брали активну участь у розробці законодавчих актів, вважають таку ситуацію небезпечною, бо така кількість проектів з одного того ж питання блокує і процес голосування, і передачу функції закупівлі від МОЗ до міжнародних структур. До речі, загальна сума, на яку планується передати закупівлі ліків, становить приблизно 1,1 мільярда гривень.

Якби громадську ідею депутати підтримали хоча б у березні, то вже влітку пацієнти були б із ліками. Якщо відкласти, повториться ситуація минулого року, коли деякі групи хворих лишились взагалі без медикаментів. У Центрі протидії корупції таке затягування часу вважають теж небезпідставним: це дасть можливість залишити всі корупційні схеми, які існують у Міністерстві охорони здоров’я під час проведення тендерів.

Від імені пацієнтських та антикорупційних організацій до голови Верховної Ради України Володимира Гройсмана надійшло відкрите звернення, у якому експерти пояснюють ситуацію та просять спікера «поставити в порядок денний сесії законопроекти 2150 і 2151 та не допустити зриву передачі закупівель ліків міжнародним організаціям. Від цього залежить життя сотень тисяч українських пацієнтів та дітей, а також закупівля вакцин, яка була провалена минулого року». Учора такі ж звернення отримали лідери депутатських фракцій та Президент України.

— Пацієнти готові виходити на акції, щоб домогтися голосування нашого пакету законопроектів. Аргументи авторів-депутатів нам відомі, вони не мають нічого спільного з конструктивом. Строк дії реєстрації та терміни постачання препаратів в альтернативних законопроектах обмежуються 2015 роком, що знову ж таки робить цей проект таким, що не може бути реалізований. Це просто затягування процесу, — коментує Ольга Стефанишина, виконавчий директор БФ «Пацієнти України». — Їхні законопроекти просто копіюють наші, якщо говорити про законопроект Загурія-Третякова, у розділі «Властивості файлу» написано ім’я нашого юриста. Вони просто його взяли, внесли деякі правки... Про суті, ці документи не мають жодного юридичного підґрунтя, але підривають законодавчу діяльність. Якщо наші законопроекти детально прописують, як їх впровадити, то в депутатських просто видалили перехідні положення, щоб взагалі вся схема закупівлі завалилася.

Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: 
Рубрика: