Погляд зсередини свого національного «Я» — це єдиний шлях, яким можна вискочити з провінційності.
Юрій Липа, громадський діяч, письменник, поет, публіцист, автор української геополітичної концепції

Давос-2019. 22 січня. Концентрат

Країни з передовими технологіями матимуть значні переваги й у геополітиці
23 січня, 2019 - 17:57
ФОТО РЕЙТЕР

Відкривала день сесія з питань охорони здоров’я.

Наступним питанням був геополітичний порядок денний.

У 2018 році ключових конфліктів було уникнуто в гарячих точках на території Азії, Близького Сходу тощо. Але наразі небезпечними є також питання американсько-китайських відносин, Росії та її відносин зі Сходом, no-dealBrexit тощо.

Слово, що найяскравіше окреслює геополітику сьогодення — непевність.

Дуже активно обговорювалась суперечлива політика Дональда Трампа. Його назвали загрозою номер один для Японії з загрожуючими тарифами. Йшлося про його агресивну політику щодо Китаю. Його антипатія до багатостороннього глобального миру підриває відносини між країнами. Для нього двосторонні відносини є вигіднішими, адже за таких умов він повністю контролює ситуацію.

«НИЗЬКОВУГЛЕЦЕВА ЕНЕРГЕТИКА — ЦЕ НАШЕ МАЙБУТНЄ»

Наступну сесію було присвячено питанням енергетики!!!

Досить вдалим є перехід до зеленої енергетики. Згадувався той факт, що до 2050 року планується 50% перехід на сонячну та вітрову енергію.

Низьковуглецева енергетика — це наше майбутнє, й воно вже дуже стрімко наближується, але має наближатися швидше.

В рамках обговорень було відзначено, що 2018 рік був «роком електрифікації». Виконавчий директор IEA повідомив, що попит на електрику зростає швидше, аніж можна уявити. Це пояснюється зростанням доходів, особливо в країнах, що розвиваються.

Драйвер номер один щодо попиту на енергію може здивувати багатьох, але це кондиціонери! Особливо активно ними користуються в Індії, Китаї та АСЕАН, тому вони й є основними споживачами енергії в світі.

Директор IEA також додав, що ми й надалі потребуватимемо нафту, чисте вугілля, газ та, звісно, ВДЕ, але електрика — майбутнє енергетики.

ФОТО РЕЙТЕР

►2018 рік був «роком електрифікації». Виконавчий директор IEA повідомив, що попит на електрику зростає швидше, аніж можна уявити. Це пояснюється зростанням доходів, особливо в країнах, що розвиваються.

►Драйвер номер один щодо попиту на енергію може здивувати багатьох, але це кондиціонери! Особливо активно ними користуються в Індії, Китаї та АСЕАН, тому вони й є основними споживачами енергії в світі.

►Директор IEA також додав, що ми й надалі потребуватимемо нафту, чисте вугілля, газ та, звісно, ВДЕ, але електрика — майбутнє енергетики.

Профільний китайський міністр повідомив, що наприкінці 2018 року вже всі мешканці Китаю мали доступ до електрики, й це є величезним досягненням для другої економіки в світі. Він також додав, що в них є панівною низьковуглецева «зелена» стратегія. До 2020 року не викопна низьковуглецева енергія та природний газ складатимуть відповідно 15% та 10% первинної енергії. У 2030 році ці цифри становитимуть 20% та 15%. Вони також планують скоротити викиди СО2 на 60 — 65 %, порівняно з 2005 роком. До 2035 року чиста енергетика стане основним сектором енергетики Китаю.

«НАФТА ТА ГАЗ БУДУТЬ З НАМИ ЩЕ ДОВГО»?

...Хоч який сценарій ми обрали. Єдине, що нам потрібно — навчитися використовувати їх раціонально. Багато компаній рухаються у вірному напрямі й обирають водневу енергетику, уловлювання та збереження вуглецю та скорочення обсягів викидів метану.

Близький Схід ще тривалий час лишатиметься основним експортером нафти. США також виробляє багато нафти, але її переважно спрямована на внутрішнє споживання.

Що стосується електромобілів? Тут Директор IEA повідомив добрі новини: наразі їх 5 млн в усьому світі! Половина в Китаї.

Але при цьому важливо усвідомлювати інше: сукупний світовий попит на нафту зросте найближчим часом на 1,3 млн барелів на день, а економія від використання такої кількості електромобілів складатиме лише 50 тис. барелів. На дорогах лишається 1 млрд звичайних автомобілів, але не ці автомобілісти спричиняють зростання попиту на нафту. Це вантажоперевезення та повітряні подорожі, а мешканці Азії тільки починають активно подорожувати літаком.

Навіть якщо на дорогах буде 300 млн електромобілів, зменшення викидів СО2 становитиме лише 1%.

Наступними важливими темами, що обговорювалися, були освітня революція, питання створення таборів для біженців та інші нагальні соціальні теми.

«ЗРОСТАННЯ КИТАЮ УПОВІЛЬНИТЬСЯ, АЛЕ НЕ КРИТИЧНО»

Наступною надзвичайно важливою темою було питання глобальних фінансових ризиків.

Рівні корпоративного та державного боргу наразі перевищують докризові показники. Під час сесії обговорюватимуться шляхи уникнення помилок минулого.

Наразі світовий борг значно перевищує докризовий та складає 225% глобального ВВП! Він складає 247 трильйонів доларів США, з яких 63 трильйони — запозичення центральних урядів.

У сесії брали участь: Axel Weber, голова UBS; Jin Keyu, професор LondonSchoolofEconomics; Ray Dalio, засновник інвестиційної компанії ‘BridgewaterAssociates’; Fang Xinghai, заступник голови Китайської регуляторної комісії з цінних паперів.

Fang Xinghai розпочав з того, що повідомив, що зростання Китаю уповільниться, але не критично — воно складатиме 6%, що не є дуже повільним. Він також сказав, що експорті показники є сумними, здебільшого через торговельні війни.

Ray Dalio відзначив, що стабільно важливим показником є рівень зростання продуктивності. Якщо говорити в цілому, то усі зазнають уповільнення зростання, й чи впорається з цим монетарна політика. Наступного року уповільнення та думки щодо обраної політики, розмови про 70% податок на дохід, наприклад, відіграватимуть важливішу роль.

Його також лякає те, що існують обмеження на ефективність монетарної політики, що наразі є найбільш дієвим інструментом.

Представник Китаю висловив свою думку про те, що їхня економіка має, в першу чергу, бути відкритою, великою та конкурентоспроможною.

Axel Weber додав, що його банк інвестує в Китай, але урядовці бояться її відкривати через страх міжнародної конкуренції.

Впродовж останніх 40 років Китай не зазнавав значної фінансової кризи. Як їм це вдалось? Вони мають спадний підхід щодо управління фінансовими ризиками. Центральний уряд постійно на зв’язку з фінансовим сектором. Якщо ризики зростають, уряд тоді долучається до справи. Якщо є коливання, то ми одразу намагаємось утримати ризики так, аби вони не нашкодили цілій системі.

Dalio розповів про те, що існує реальна проблема щодо боргів США, які вони мають продати решті світу протягом наступних кількох років. Хто купить цей обсяг боргу? Це проблема... Нормальною еволюцією стане глобалізація.

Не менш важливими питаннями для обговорення в цьому контексті є кліматичні зміни та «no-deal» Брекзіт.

«ПРИЧИНАМИ НЕРОЗВ’ЯЗАНИХ КОНФЛІКТІВ ЗАЗВИЧАЙ Є ПОЛІТИЧНИЙ МАРГІНАЛІЗМ, ЕКОНОМІЧНА ІЗОЛЯЦІЯ»

Наступна сесія була присвячена сучасній історії глобалізації.

У майбутньому це явище й надалі збільшуватиме свої масштаби. Але глобалізація має бути більш людиноцентристською. Адже на сьогодні можна казати про певну боротьбу між людьми та роботами. Також вона має бути сталою.

Протягом наступної сесії обговорювали тему миру та примирень у мультиполярному світі.

Для інформації наведена цифра, що з 2011 року з Сирії втекли 5,6 млн мешканців!

Своїм досвідом та думками поділилися Афганістан та Алжир.

Причинами нерозв’язаних конфліктів зазвичай є політичний маргіналізм, економічна ізоляція.

Далі обговорювалось майбутнє Сирії, де триває громадянська війна. Виходом експерти вважають світську державу та різноманітні суспільства.

ПЛАСТИК. «ONE WAY»

Наступна панель була присвячена проблемі забруднення від пластику.

Для інформації наведена цифра в 8 млн метричних тонн пластикового сміття, яке щорічно потрапляє в наші природні простори!

Обговорювалось питання відмови від пластику. Але йшлося про те, що ефективніше буде не нав’язувати певну політику, а переконати людей у необхідності таких заходів, аби вони самостійно могли приймати рішення. Першочерговими є саме поведінкові зміни. Як приклад навели цифру в 50%: саме така кількість людей викидає пластикові пляшки в інші неправильні контейнери.

Але якщо відмовитись від пластику наразі нереально, то варто хоч обирати той пластик, що вироблений з біоматеріалів.

Обговорювалось також питання введення податку на пластик.

Усі погодилися з тим, що прийшов час знайти альтернативу і йому.

Наступним питанням було обговорення китайської концепції «Одного поясу та одного шляху» (Belt&Road initiative). Дана ініціатива передбачає залучення $1,5 трлн китайських інвестицій у інфраструктуру Південно-Східної Азії , Південної Азії та Центральної Азії на наступне десятиліття. Остаточне завершення стратегії з досягненням усіх поставлених цілей планується на 2049 рік.

Президент Азербайджану висловив свою думку про те, що інвестиції в інфраструктуру — дуже розумна стратегія, що свого часу надала можливість його державі стати транспортним хабом.

Наступною темою було майбутнє сучасних технологій та питання їхнього контролю.

Йшлося про те, що країни з передовими технологіями матимуть значні переваги й в геополітиці.

У цьому контексті також обговорювалась проблема можливого безробіття в майбутньому через поширення сучасних технологій та тотальну автоматизацію.

«ЖОДНА МІЖНАРОДНА УСТАНОВА НЕ МОЖЕ КРАЩЕ ЗАХИСТИТИ НАРОД, АНІЖ ЛІДЕРИ ДЕРЖАВИ»

В онлайн-режимі через шатдаун до учасників Форуму звернувся Майк Помпео.

Під час його промови прозвучали тези про те, що жодна міжнародна установа не може краще захистити народ, аніж лідери держави. Міцні кордони — шлях до сильної країни. Президент Трамп усвідомлює, що економічна безпека — запорука національної безпеки. Й тому було розірвано торговельні угоди, що суперечать американським інтересам.

Завдяки нашій політиці, рівень ВВП стабільно зростає, зарплатня зростає, скорочується кількість безробітних, зокрема, жінок.

Він також зауважив загрози, що постають перед США. Це й ядерна програма ПН Кореї, й державоцентристська економічна модель Китаю.

Але вони роблять усе, аби нівелювати ці загрози. Що ж до Північної Кореї то довелось вдатись до певного тиску, аби вмовити їх сісти за стіл переговорів. У цьому питанні колосальну роботу проробила ООН. Вони також намагаються збалансувати відносини з Китаєм та іншими державами.

США відкриті до співпраці з Форумом задля вирішення нагальних спільних проблем.

Обговорювалось також питання кліматичних змін.

Температури зростають. Останні 5 років були найтеплішими.

80% усієї енергії нашої планети виробляється з викопних видів палива, але гарною новиною є те, що це можна змінити.

Олександр ДОМБРОВСЬКИЙ, народний депутат України
Газета: 
Рубрика: