Минуле не зникає. Героїчно пролита кров не зникає. Вона трансформується в нову форму духовної енергії, породжує людину, яка має його виспівати. Минуле воскресає і розцвітає в генієві.
Євген Сверстюк, український письменник, доктор філософії, президент Українського пен-клубу

Фермер залишає село

Тому що влада не вирiшує його проблем
31 серпня, 2005 - 00:00

Нещодавно областю прокотилася хвиля мітингів і пікетів, організованих асоціацією фермерів Донеччини. Але, як зазначив голова асоціації Григорій Дем’яненко, однією з основних проблем сучасних сіл Донбасу є, мабуть, самі селяни. У селах Донбасу майже не залишилося молоді. Працюють лише старi. Особливо страждають від безлюддя прикордонні села, мешканці яких виїжджають на заробітки до Росії.

Причини цих проблем різноманітні. Але більше за все селяни скаржаться на несправедливість цінової політики уряду. Ціни на зерно цього року впали і стали нижчими за торішні. Більше того, одночасно з цим подорожчали пально- мастильні матеріали. Говорить Олександр Балабанов, голова ТОВ «Червона Україна» (Старобешівський район): «Сьогодні 1 літр пального коштує 10 кілограмів зерна, а якщо йдеться про 95-й бензин, то і 12—15 кілограмів! Як може селянин вижити? Завтра й ці ціни піднімуться! А попереду в нас збирання соняшнику. І ціна підвищується спеціально, щоб людина не змогла його зібрати: вона йтиме на будь-які умови, щоб лише почати збирання».

Просто грабують селян умови кредитування. Як розповів Дем’яненко, у багатьох фермерів навіть немає заставного майна, під яке можна було б отримати кредит. Загалом, якщо судити за словами фермерів Донеччини, багато хто з них сьогодні бідніший, ніж був, і стикаються вони з набагато серйознiшими, аніж раніше, труднощами. У результаті в Донецькій області поступово зменшується кількість фермерських господарств. Багато колишніх фермерів, знаючи, що в селі їх уже нічого не чекає, розпродують свої землі та майно і виїжджають працювати в міста. За словами О. Балабанова, в регіоні різко скоротилося виробництво м’яса (на 10,6%), невисокий і показник виробництва молока. У деяких селах стадо нараховує одиниці...

Природно, що при такому рівні виробництва занепадає і соціальна сфера. В області газифіковано лише 15% сіл. Майже немає автобусного сполучення між селами та райцентрами. Селяни вже просто забули, коли в їхніх населених пунктах востаннє ремонтувалися дороги, школи, дитячі садки. Не вирішено питання розвитку освіти, культури, охорони здоров’я. Дуже високий рівень смертності. Лютує туберкульоз. 20% померлих селян — люди працездатного віку. Фахівці в один голос твердять, що сьогодні на Донеччині немає жодного району з позитивним приростом населення, а скорочення населення своєю чергою позначається і на безпосередній роботі агропромислового комплексу.

Асоціація фермерів пропонує місцевій владі декілька шляхів вирішення проблем села. Передусім фермери ратують за єдиний земельний податок, про який уже давно говорив Президент. Вони вимагають уваги до своїх господарств, хотіли б мати стимули для вирощування тих чи інших культур. А головне — вони потребують інфраструктури в обслуговуючих підприємствах, за допомогою яких вони могли б виходити на ринок. І в цьому область іде їм назустріч. Адже, на загальну думку, створення кооперативної системи на сьогодні є вельми прибутковою справою. Ці та інші питання обговорюватимуться на регіональних зборах фермерів.

Григорій Дем’яненко нещодавно надіслав телеграму прем’єр-міністрові Юлії Тимошенко, в якій виклав проблеми фермерства. Прем’єр відповіла, що готова зустрітися. Але якщо зрушень не буде, фермери збираються знову протестувати — доти, доки їхній голос не буде почуто.

Ганна ХРИПУНКОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: