Надмірна спрага влади призвела до падіння ангелів; надмірна спрага знання призводить до падіння людини; але милосердя не може бути надмірним і не заподіє шкоди ні ангелу, ні людині.
Френсіс Бекон, англійський політик, державний діяч, вчений, філософ і есеїст

Хто, чому і скільки?

Опалювальний сезон розпочався, але багато українців усе ще не знають, які рахунки за тепло та «світло» їм доведеться оплачувати
28 листопада, 2018 - 18:37
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

В Україні стрімко зростають тарифи на комунальні послуги, то ж усе актуальнішим для українців стає питання «як оформити субсидію». Та й опaлювaльний сезон зaвжди пpиносить із собою бaгaто сюpпpизів, і, зaзвичaй, не особливо пpиємних, нaпpиклaд – збільшення ціни нa гaз.

Цьогоріч на українців чекають певні нововведення в розрахунках субсидії. Тепер обмежень, через які субсидія не може бути призначена, стало більше. Тож «День» вирішив зібрати усю інформацію, яку потрібно знати про цю послугу. Адже, якщо заздалегідь не знати процедуру отримання пільг, то оформлення документів може забрати багато часу. Та й ймовірність імовірність отримати відмову – висока.

Отож від 1 жовтня 2018 року при розрахунку житлової субсидії НЕ враховуються до сукупного доходу сплачені аліменти та спеціальна бюджетна дотація за вирощування молодняка великої рогатої худоби.

Якщо ви (або член вашого домогосподарства) не маєте доходів, бо перебуває у складних життєвих обставинах через хворобу, або в складі вашого домогосподарства є працездатні алко- чи наркозалежні (за наявності довідки від лікаря), онкохворі (за наявності висновку ЛКК), – субсидію може призначити Комісія з питань призначення житлових субсидій.

Зміни торкнулись і обов'язкового платежу: - з 1 жовтня 2018 року якщо вартість фактично спожитої послуги менша за обсяг обов’язкового платежу, ви можете сплачувати лише вартість фактично спожитої послуги.

Якщо з вини роботодавця у вас є заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску (ЄСВ) – ви маєте право на субсидію.

Вам не доведеться платити ЄСВ для отримання субсидії, якщо ви  безробітна людина в сільській місцевості, райцентрі, селищі міського типу. Комісія з питань призначення житлових субсидій може прийняти позитивне для вас рішення. Тому просіть про розгляд вашої ситуації на Комісії. Якщо ви;  безробітна людина в місті і перебуваєте на обліку в центрі зайнятості; працюєте за кордоном і сплачуєте там ЄСВ, що підтверджується документально, –. Ттоді в Україні домогосподарство, де ви зареєстровані, має змогу отримати субсидію на загальних умовах.

Натомість, якщо ви за рік здійснили великі покупки, або ж оплатили послуги, сума яких перевищує 50 тисяч гривень, отримали права власності на нерухомість, чи транспортні засоби, то у субсидії вам відмовлять. Йдеться не лише про купівлю-продаж, а й про отримання в спадщину, дар тощо. Товари довгострокового вжитку та будівельні матеріали, отримані в подарунок чи спадщину протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії, також негативно вплинуть на рішення органу, що призначає субсидії.

Вказані умови поширюються не лише на заявника, а й на всіх членів родини зі складу домогосподарства, яке звертається за призначенням субсидії.

Також не отримають субсидію ті, хто проживає в квартирах, де опалювальна площаею – понад 120 квадратних метрів (та вдля приватних будинківах з площею – більше 200 квадратних метрів). Якщо такі домогосподарства дійсно перебувають у скрутному матеріальному становищі, це повинна засвідчити Комісія з призначення субсидії.

Ще одна категорія, яка втрачає право на одержання субсидій, – сім'ї, до складу яких входять працездатні особи, які не працювали чи одержали доходів менше, ніж мінімальна заробітна плата, не сплачували єдиний соціальний внесок і перебували за кордоном понад 60 днів. На думку Мінсоцполітики, такі правки мають стимулювати українців працювати в Україні та декларувати всі доходи.

Відповідні зміни депутати внесли в Постанову КМУ №329.

Ще до старту опалювального сезону журналістка полтавського місцевого порталу «Полтава 365» Ольга СТЕНЬКО провела міні-журналістське розслідування і на прикладі звичайної полтавської родини показала як нараховуються субсидії. Забгаючи наперед можемо сказати, що цифри, які отримала журналістка відрізнялися від зазначених в платівках – на користь держави. 

Тож герої Стенько - пані Тетяна з чоловіком – звичайні пенсіонери, проживають у двокімнатній квартирі площею 49,2 квадратних метрів у полтавській багатоповерхівці. Їхній сукупний дохід ледь перевищує три тисячі гривень. Давно навчившись на всьому економити, вони акуратно споживають комунальні блага, тож по деяким рахункам мають постійну переплату. Але що з нею робити, жінка не знає і боїться, що її просто "спишуть".

«Сума житлової субсидії, яка не використана домогосподарством внаслідок економії, зараховується управителем, об’єднанням, виконавцем комунальної послуги на наступні розрахункові періоди протягом сезону, в якому призначено житлову субсидію, як оплата таких послуг та/або витрат на управління багатоквартирним будинком», - цитує журналіст  письмову відповідь Департаменту соцзахисту Полтавської ОДА.

На сайті Департаменту соціального захисту ОДА є інформація, що ще минулого року на Полтавщині почали монетизацію субсидій, а саме – виплатили невикористані суми субсидій вже 83 тисячам родин на загальну суму 51 мільйон гривень. Нинішнього вересня виплати поновилися, але точні дані про кількість родин та обсяги коштів будуть оприлюднені, вочевидь, за кілька місяців.

Також пані Тетяна, за словами Стенкько, не розуміла принцип обчислення обов'язкового щомісячного платежу за житлово-комунальні послуги: нібито все ясно, але її подруга, теж пенсіонерка, сплачує щомісяця майже на сто гривень більше. Тому жінці було цікаво, чи можна самотужки визначити розмір субсидії.

За роз'ясненнями щодо принципів розрахунків субсидії журналіст  звернулася до заступника директора Департаменту соціального захисту населення Полтавської ОДА, начальника управління соціального захисту населення Світлани Матуйзо. І отримала наступну відповідь:

«розмір обов’язкової частки плати за житлово-комунальні послуги для отримувачів субсидії визначається в наступному порядку:

1) обчислюється середньомісячний сукупний дохід домогосподарства;

2) середньомісячний сукупний дохід ділиться на кількість членів домогосподарства, і таким чином визначається середньомісячний дохід на одну особу;

3) дохід на одну особу ділиться на розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць;

4) отриманий результат ділиться на 2, а потім множиться на 15%, і таким чином визначається відсоток обов’язкової плати за житлово-комунальні послуги;

5) визначення розміру житлової субсидії як різниці між місячним розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або місячним розміром внеску/платежу об’єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів житлово-комунального обслуговування і обов’язковою часткою плати за житлово-комунальні послуги та/або витрат на управління багатоквартирним будинком».

Нагадаємо, з 1 липня 2018 року в Україні на 77 гривень підвищили прожитковий мінімум, тож тепер він становить 1777 гривень.

Тож, 1. Пенсія Тетяни Сергіївни та її чоловіка складає 1560 та 1532 гривні відповідно, тож сукупний дохід домогосподарства дорівнює 3092 гривні.

2. 3092:2=1546 гривень – середньомісячний дохід на одну особу.

3. 1546:1777=0,870. Оскільки розмір субсидії у нашому випадку розраховувався наприкінці червня, коли прожитковий мінімум дорівнював 1700 гривень, то коефіцієнт для пані Тетяни вийшов дещо інший: 0,909.

4. 0,870:2х0,15=0,0652504, тобто частка оплати за житлово-комунальні послуги має складати 6,525 відсотка від доходів домогосподарства. До липня цей відсоток становив 6,818 (0,909:2х0,15=0,068175).

Отже, 3092х0,06525= 201,75 гривні. Стільки з липня мала би щомісяця сплачувати пані Тетяна за спожиті її родиною комунальні послуги (за старого прожиткового мінімуму це було 3092х0,068175=210,80 грн). Як бачимо, з підвищенням прожиткового мінімуму має зменшитися частка обов'язкового платежу для тих осіб, чиї доходи не зросли.

Сюди входить щомісячний мінімальний обов'язковий платіж за соціальні норми споживання на двох осіб (дані з реальної платіжки цієї родини на неопалювальний період травень-вересень 2018 року):

 — гаряча вода: 3,2 кубометри – 65,93 грн (субсидія – 169,62 грн);

 — холодна вода: 4,8 кубометрів – 15,01 грн (субсидія – 38,62 грн);

 — водовідведення: 8 кубометрів – 22 грн (субсидія 56,62 грн);

 — електроенергія: 100 кВт – 25,19 грн (субсидія – 64,81 грн);

 — природний газ (без лічильника, лише газова плита) – 12,85 грн. (субсидія 33,07 грн);

 — квартплата ЖЕО №2 – 74,77 грн (субсидія 192,37 грн).

Утім, загальна сума, яку сплачує подружжя, за словами Стенько,  складає наразі 215,75 грн (субсидія 555,11 грн).

Саме стільки обов'язкових платежів домогосподарству нарахували у відділі субсидій, про що свідчить відповідний документ. Сама пенсіонерка не розуміє, звідки взялася така сума, але каже, що з'ясовувати не піде.

«У мене немає здоров'я ходити по всім інстанціям та відсиджувати черги таких самих, як я, щоб дізнатися, що та чому. Якщо вже мені нарахували, значить, у них є на те причини», –  пояснює пенсіонерка.

Залишається вірити, що в управлінні самі побачать помилку і на родину чекає перерахунок і зайві 42,16 гривні будуть повернуті. Адже переплата на рік складе як мінімум 168 гривень.

МАЛЮНОК ВІКТОРА БОГОРАДА

Але таких як пані Тетяна в Україні – мільйони. Кожен, хто отримує субсидію, хоче бути певен, що не сплачує зайві кошти через чиюсь помилку чи злий умисел. Тут у нагоді стане інструмент, покликаний допомогти самостійно розрахувати суму субсидії: калькулятор субсидії. Новий онлайн-сервіс СУБСИДІЯ.УКР має на меті створення прозорого алгоритму, який розраховує саму субсидію та платіжки з урахуванням субсидії.

«Ми прагнемо зробити систему максимально зручною для користувачів. Для цього будемо інтегруватися з сервісами, які нададуть частину важливих даних. Ідеться, насамперед, про BankID, актуальні тарифи, дані споживання послуг від комунальних підприємств тощо, – пояснює засновник проекту СУБСИДІЯ.УКР Владислав ЛЄСНОЙ. Проект реалізовується за підтримки ГО "ДІКСІ ГРУП" у рамках проекту "Ініціатива з протидії корупції та підвищення фінансової прозорості в енергетичному секторі в Україні (Прозора енергетика)".

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: