Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Не допустити зростання тарифів

АМКУ виступив за те, аби ціни на газ визначали, відштовхуючись від цін українських газовидобувачів
14 вересня, 2017 - 12:00
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Антимонопольний комітет надіслав до уряду України листа (від 11 вересня), в якому, зокрема, пропонує Кабмінові розглянути можливість коригування методики визначення цін на газ для населення з тим, аби вони розраховувалися з урахуванням середньовиважених цін українських газовидобувачів. Окрім того, АМКУ просить прем’єр-міністра Володимира Гройсмана доручити Міненерговугілля якнайшвидше  виконати вимоги постанови Кабміну №187 і оприлюднити на своєму сайті інформацію про ціну природного газу, що його постачає НАК «Нафтогаз України» населенню і теплопостачальним організаціям у рамках спеціальних зобов’язань.

У відповідь на запит «Дня» прес-служба Міненерговугілля повідомила таке. Міненерговугілля вважає, що на сьогодні немає підстав для підвищення ціни на газ. Аналіз міністерства засвідчив, що з 01 жовтня 2017 року ціна газу мала становити 5815,49 гривень (без ПДВ), що на 17,6% більше, ніж поточна ціна. Але зростання заборгованості населення за спожитий природний газ становить  останнім часом 337% і сягнуло 25,8 мільярда, що підтверджує низьку платоспроможність споживачів. Про це ж свідчить зростання кількості субсидантів (60%). А чергове зростання ціни газу для населення, релігійних організацій та теплокомуненерго призведе як до відповідного пропорційного зростання витрат держбюджету на субсидії, так і до істотного збільшення кількості громадян, що одержують субсидії. Так, у результаті можливого підвищення ціни на газ у Тернопільській області кількість домогосподарств, що одержують субсидії, очікувано підвищиться з 89% до 96%.

Як зазначають у Міненерговугілля, Україна має технічну можливість покрити потреби в імпортному природному газі протягом 2-3 місяців у літній період, коли ціна на європейських майданчиках (хабах) найнижча. При цьому поточна ціна природного газу на рівні 4942 гривні, в якій торговельна надбавка (націнка) «Нафтогазу» становить 93 гривні чи 1,9% дає змогу цій компанії повною мірою виконувати покладені на неї спеціальні обов’язки, не призводячи до збитків і не вимагаючи додаткових дотацій і компенсацій бюджету.

З огляду на це Міненерговугілля розробило проект змін до постанови КМУ №187 від 22.03.2017 року, в яких пропонується... внести зміни до періоду, на основі якого здійснюється розрахунок значення ціни газу на рівні імпортного паритету. Відповідно до цих пропозицій ціна газу на період з 01.10.2017 по 01.04.2018 може становити 5223,06 гривні (без ПДВ). Це  лише на 5,6% більше, ніж поточна ціна. А оскільки такі зміни не перевищують 10% від поточної ціни, то відповідно до постанови Кабміну №187 для перегляду на опалювальний сезон 2017-2018 років немає підстав. Розроблений проект змін обговорено на урядовому комітеті з питань ПЕК, і він готовий для прийняття на черговому засіданні уряду України, підсумували у прес-службі.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: