Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Неадекватна відповідь

276 кілометрів «стіни» на кордоні з РФ облаштовано. «А навіщо?» — запитує народний депутат
16 серпня, 2017 - 18:55
ФОТО З САЙТА MYKHARKOV.INFO

Розтрачання державних коштів для нашого суспільства не новина. Але такої масштабної справи у сфері захисту кордонів країни ще не було. Наприкінці минулого тижня топ-новиною стало затримання і вручення детективами НАБУ підозр сімом особам, у рамках розслідування у відповідному кримінальному провадженні за так званим проектом «Стіна». Воно проводиться ще з березня 2016 року. За версією слідства, в результаті злочинних дій інтересам держави завдано збитків на понад 16 мільйонів гривень.

Соломенський районний суд Києва обрав запобіжний захід сімом фігурантам цього кримінального провадження. Усіх їх узято під варту з альтернативою застави, повідомила Спеціалізована антикорупційна прокуратура. Колишньому начальникові Першого окремого відділу капітального будівництва Державної прикордонної служби України потрібно внести 8,2 мільйона гривень застави, таку ж саму суму чекають у суді від директора-засновника ТОВ «Центрбуд «Витязь». Директорові ТОВ «АЗІ» встановлено заставу 3,6 мільйона гривень, начальникові Управління будівництва департаменту ресурсного забезпечення прикордонслужби —  3,2 мільйона, посередника взято під арешт з можливістю внесення застави 1,2 мільйона гривень. Старший офіцер Першого окремого відділу капітального будівництва прикордонслужби, а також колишній директор держпідприємства «Чернігівський облавтодор» мають викласти по 500 тисяч гривень.  Сума застав для всіх фігурантів справи наближається до 25,5 мільйона гривень.

Проте будівництво нікому не вдасться зупинити. За словами нещодавно призначеного голови Державної прикордонної служби України Петра ЦИГИКАЛА, проект облаштування українсько-російського державного кордону «Стіна» конче потрібен. «Ті загрози, які на сьогодні є, потребують реагування. Це інтелектуальний кордон з Російською Федерацією, я вважаю, що він дуже потрібен», — сказав генерал в ефірі одного з телеканалів. Проект «Стіна» включає комплекс інженерних споруд, протитанкові рови, паркан огороджувальний, роз’яснив він і додав, що таке облаштування кордону з РФ перешкоджатиме нелегальній міграції, контрабандній діяльності, проникненню диверсійно-розвідувальних груп.

Цигикал поінформував, що сьогодні вже обладнано 276 кілометрів кордону з Росією. «Якщо порівняти ті затримання, які є взагалі на російському кордоні і на цій ділянці, то можна сказати, що це десь 100 до 1», — аргументував він. При цьому головний прикордонник країни не поспішає здавати підлеглих: «Наші офіцери, яких зараз затримано, думаю, їхню провину доведе або не доведе суд. Ми не можемо зараз сказати, що безпосередньо ці посадові особи. Їх на сьогодні затримано. Тривають слідчі дії».

Реальні чи можливі розкрадання не знімають питання про темпи будівництва цього стратегічного об’єкта, які не назвеш ударними. «Стан фінансування проекту становить трохи більш ніж 15% від потрібного, — розповідав  на іншому телеканалі спікер Держприкордонслужби Олег СЛОБОДЯН. — За 2015—2016 роки мали надати понад два мільярди гривень, а надали 600 мільйонів. На 2017 рік бюджетом було передбачено 200 мільйонів, а нещодавно ухвалено рішення про надання ще 300 мільйонів, але це поки що не реалізовано на практиці».

Якщо фінансування здійснюватиметься на належному рівні, наголошує Слободян, то 2017 року прикордонвідомство планує завершити повністю облаштування кордону з РФ у Харківській області й активно просунутися на північній ділянці в Луганській області, де проект почав реалізовуватися торік. За словами Слободяна, реалізації проекту заважає також політична складова. «Постійно ставиться під сумнів актуальність цього проекту, — каже він, — це тема номер один практично на всіх телеканалах, і складно реалізовувати проект під таким серйозним інформаційним тиском».

Офіцер звернув увагу, що аналогічні проекти зараз реалізують Литва, Латвія, Естонія, Польща, Фінляндія та Норвегія і зазначив, що вартість одного кілометра створення «інтелектуального кордону» в рамках проекту «Стіна» становить близько 2 мільйонів гривень, що, на його думку, є цілком адекватною сумою.

Директор Агенції соціальних комунікацій Сергій БЕЛАШКО ніби розвиває думку Слободяна про політичну складову арешту прикордонних топ-менеджерів. Він не відкидаж, що затримання підозрюваних у розтрачанні коштів, наданих на облаштування українсько-російського державного кордону, пов’язано зі спробами тиску на керівництво партії «Народний фронт».

«Я гадаю, що може статися дуже швидка і жорстка зачистка українського політичного поля від «Народного фронту». «Проект «Стіна» є одним із знакових проектів «Народного фронту», на якому будувалася передвиборча кампанія цього політичного проекту, на цьому проекті також будувалися корупційні схеми за участю вищих посадових осіб України і здебільшого представників «Народного фронту», — сказав він журналістам.

«Такі проекти спочатку мають у собі величезну корупційну складову, і люди, які ініціювали такий проект, і люди, які його затверджували, все це чудово розуміли». «Жодним воєнним чинником така «Стіна» бути не може», — додав експерт і припустив, що у цій справі можливі нові затримання. Директор НАБУ Артем СИТНИК також не відкидає такої можливості: «Розслідування триває... Появи нових підозрюваних не відкидатиму», — сказав він на прес-конференції, зазначивши, що затримання, що відбулися, — «не остаточна крапка».

Не видно поки що крапки і в будівництві. Після Харківської області воно має зробити крок на Луганщину. Тим часом багато експертів стверджують, що створення оборонних споруд на кордоні з РФ слід було б розпочинати з Чернігівщини, від якої до столиці України, як мовиться, рукою подати.

А народний депутат, колишній командир полку особливого призначення МВС «Азов» Андрій БІЛЕЦЬКИЙ взагалі не бачить потреби у фінансуванні такої марної, на його думку, споруди, як «Стіна». «Думаю, що в умовах практично прямої війни Росії проти України жодного практичного, а тим паче військового значення так звана стіна не має, — сказав він у коментарі «Дню». — 2014 року знищення української системи охорони кордону росіяни проводили здебільшого за допомогою засобів електронної боротьби. Як цьому може завадити сітка, камери і датчики руху, незрозуміло».

«Ми спостерігаємо неадекватну відповідь реальним викликам, — додав народний депутат. — Такі системи безпеки, як стіна, потрібні, наприклад, на кордоні США з Мексикою, а країнам ЄС — для боротьби з мігрантською кризою чи контрабандою. Але у нас першої з цих проблем немає, а контрабанда проходить через автотраси і залізницю під «дахом» влади і силовиків. Тому в історії зі «стіною» важко знайти щось інше, окрім бажання розпиляти бюджетні кошти».

P.S. НАБУ підозрює, що три фірми-генпідрядники робіт  за проектом «Стіна» використовували для відмивання коштів субпідрядника ТОВ «Кот-Трейд». Під час допиту перший директор ТОВ повідомила, що працює прибиральницею, а за 500 гривень видала доручення незнайомцю на дії від її імені.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: