Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Перемога Трампа викликала «ударну хвилю» на світових ринках

Експерт: «Нафта може впасти в ціні до 40 доларів за барель і нижче»
15 листопада, 2016 - 09:56
ФОТО РЕЙТЕР

«Це був іще один безумний тиждень на політичному і фінансовому фронті. Перемога Дональда Трампа на виборах у вівторок викликала ударну хвилю на світових ринках. Усі ринки — від валютних і фондових до сировинних і особливо ринки облігацій — намагаються зрозуміти, яким тепер буде майбутнє», — говорить голова відділу стратегій аналітичної групи Saxo Bank Оле Слот Хансен.

Найбільшою новиною з моменту оголошення результату виборів, за словами аналітика, стало те, що Дональд Трамп пообіцяв відкрити державний гаманець і виділити понад 500 мільярдів доларів на інфраструктурні проекти, призначені для «відновлення Америки».

«Поєднання планів щодо збільшення бюджетних витрат і скорочення податків викликало різкий стрибок прибутковості за облігаціями США, оскільки це означає збільшення навантаження щодо фінансування й ризик зростання інфляції. За останні два торгівельні дні продажі на ринку облігацій поширилися з розвинених ринків на ті, що розвиваються, оскільки епоха дешевого доларового фінансування, вочевидь, добігла кінця», — пояснює Хансен.

За словами аналітика, «сировинний простір» налаштовувався на перемогу Гілларі Клінтон й у зв’язку з цим вважав, що протягом найближчих чотирьох років нічого не зміниться. Перемога Трампа, як очікувалося, призведе до зростання ціни золота й падіння цін на сировинні товари, залежні від економічного зростання, зокрема промислові метали. Припущення виявилися абсолютно хибними, оскільки до виборів уся увага була прикута до особи Трампа, а не до можливих ринкових наслідків його політичної програми.

Замість прориву золота крізь низхідний тренд від 2011 року ми побачили різкий стрибок ціни міді, яка показала найкращий результат тижневого зростання за багато десятиліть.

Поліпшення китайської статистики, обіцянки Трампа інвестувати в інфраструктуру й підйом спекулятивного попиту на біржах від Нью-Йорка до Лондона (особливо в Шанхаї) — все це допомогло міді досягти максимального цінового значення за 16 місяців. До цього впродовж останнього року ціна на цей промисловий метал весь час коливалася, зазначають аналітики. Одразу після оголошення результату виборів ціна зросла приблизно на 13%. У результаті саме мідь, а не золото, пробила п’ятирічний низхідний тренд і показала свій найкращий результат за підсумками тижня за кілька десятиліть.

А от сира нафта, зазначають у Saxo Bank, виявилася заручницею ідеального шторму з негативних новин. І з кожною новою втратою в ціні ОПЕК стає дедалі складніше втілити в життя план значного скорочення видобутку. Окрім результату виборів у США, який одразу спровокував падіння цін майже на 5%, перш ніж вони відновилися, додатковий тиск чинили новини про запаси й видобуток.

У своєму останньому щотижневому звіті про стан нафтового ринку Служба енергетичної інформації США заявила, що другий тиждень поспіль запаси сирої нафти зростають більше, ніж очікувалося. Тим часом видобуток, згідно з оцінками, збільшився на 170 000 барелів на добу, що стало найбільшим приростом за тиждень з травня минулого року.

Як повідомило агентство Bloomberg, усередині ОПЕК Іран заявив про збільшення видобутку в жовтні на 210 000 барелів на добу. Це найзначніший місячний приріст з моменту зняття санкцій і більше, ніж країна наростила за п’ять попередніх місяців. Можливо, таким чином країна хоче приєднатися до операції ОПЕК щодо заморожування видобутку, перебуваючи на більш високому рівні, ніж зараз оцінюють вторинні джерела.

«Нафтовий ринок з нетерпінням чекатиме, які зі своїх обіцянок у сфері нафтової промисловості виконає Дональд Трамп після того, як переїде в Білий дім», — говорить Хансен. За його словами, найзначнішою з них була загроза анулювання ядерної угоди з Іраном і повторне запровадження санкцій, що значно ускладнило б для цієї країни процедуру залучення іноземних інвестицій і технологій, необхідних для розвитку її промисловості.

ОПЕК, без сумніву, дуже квапиться знайти яке-небудь прийнятне рішення. Зважаючи на весь той негатив, що нависнув зараз над ринком, відсутність твердої й рішучої операції несе з собою ризик падіння ціни на нафту нижче 40 доларів за барель.

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: