...Від того, скільки цеглинок ворожого муру проб’ємо лезами і кулями, залежить підсумок боротьби.
Юрій Горліс-Горський, український військовий і громадський діяч, письменник

Пільги — в обмін на перше робоче місце

Майже половина офіційно зареєстрованих безробітних в Україні — молодь...
14 липня, 2011 - 00:00
НИНІШНІЙ ВАРІАНТ ЗАКОНОПРОЕКТУ ПРИНЕСЕ РОБІТНИКОВІ БІЛЬШЕ НЕГАТИВУ: ЧЕРЕЗ НЕСПЛАТУ РОБОТОДАВЦЕМ ЄДИНОГО ВНЕСКУ НА ЗАГАЛЬНООБОВ’ЯЗКОВЕ ДЕРЖАВНЕ СОЦІАЛЬНЕ СТРАХУВАННЯ ПРАЦІВНИКОВІ НЕ ЗАРАХУЮТЬ РІК У ТРУДОВИЙ СТАЖ / ФОТО ОЛЕКСАНДРА КОСАРЄВА

Роботодавцям дадуть податкову пільгу за прийом молодих спеціалістів на перше робоче місце. Звільнити на один рік такого підприємця від сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування з моменту підписання договору пропонує група депутатів Партії регіонів (серед них Андрій Пінчук, Ельбрус Тедеєв) у зареєстрованому в парламенті законопроекті №8783 «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (щодо стимулювання роботодавців для працевлаштування молоді на перше робоче місце)»,

Через фінансову кризу багато населення змушено шукати нову роботу. Особливо тяжко доводиться випускникам вузів та професійно-технічних училищ, яких не охоче беруть на перше робоче місце без досвіду роботи. «За даними Міністерства соціальної політики України майже половину незайнятих громадян, зареєстрованих у державній службі зайнятості як безробітні, становить молодь. Протягом 2009 року на обліку в державній службі зайнятості перебувало 975,5 тисячі осіб віком до 35 років, у тому числі 74,1 тисяча осіб — випускники вищих та професійно-технічних навчальних закладів», — наводиться статистика у тексті пояснювальної записки до законопроекту.

Така податкова поблажка не змінить погоди для роботодавці, які сьогодні й так набирають колишніх студентів на роботу, вважає генеральний директор GRS Україна (досліджує ринок праці) Максим Немеш. А от для молодих спеціалістів депутатська пропозиція, на його думку, принесе більше негативу, ніж позитиву. Справа в тому, говорить «Дню» експерт, що звільнення роботодавця від сплати цього внеску на рік автоматично означає не включення одного року в трудовий стаж працівника. «На мій погляд, значно ефективніше було би вносити зміни не в податкових відрахуваннях, а в механізмах проходження виробничої практики чи стажування», — додає Немеш. Можна, наприклад, забов’язати компанії брати на виробництво певну часину бакалаврів чи магістрів, які пишуть дипломні роботи, щоб вони на реальній основі закріплювали свої вміння та навички, говорить він.

«Ідея правильна. Але я б прив’язав її до конкретних потреб реального сектору економіки, доповнивши законопроект конкретним переліком галузей», — говорить «Дню» виконавчий віце-президент «Конфедерації роботодавців України» Олексій Мірошниченко. На його думку, таку пільгу треба дати металургії, машинобудуванню, хімії, будуванню, інженерно-конструкторським бюро, можливо, медицині, але точно не банкам, юристам чи економістам. Держава також, певним чином, повинна знайти джерела і компенсувати соцфондам фінансові втрати від такої пільги, щоб один рік не випав з трудового стажу молодого робітника. За підрахунками Мірошниченка, від такої пільги в рік підприємства зекономлять приблизно 900 мільйонів гривень. Думаючи про перше робоче місце для молоді, говорить він, депутатам варто згадати і про останнє робоче місце, що особливо актуально з огляду на нову пенсійну реформу.

Генеральний директор компанії «Ярослав» Олександр Барсук також підтримує пільгу по сплаті єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, але підкреслює, що в прописаному депутатами варіанті вона дискримінаційна по відношенню до робітника. Тому він пропонує свій варіант заохочення роботодавців брати молодь на перше робоче місце. Сьогодні будь-яке підприємство на 25 робітників повинно мати одного інваліда, розповідає він «Дню». За невиконання цієї норми на роботодавця накладається щомісяця штраф у розмірі середньої зарплати на підприємстві. «Сьогодні для багатьох підприємств проблема набрати працюючих інвалідів і не платити ці штрафи», — розповідає Барсук. Можливо, каже він, треба дозволити брати студентів, якщо інвалідів, які бажають працювати на підприємстві, немає. В такому разі питання трудового стажу не стоїть, бо соцвнески сплачуються за робітника.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: