Ані багатство, ані влада, ані могутність і сила не окупить глупоти й не заступить мудрости; без мудрости сила чи значення буде в найліпшім разі робити враження якогось фізичного рідкісного явища, а лише мудрість буде імпонуючим духовним людським явищем.
Андрей Шептицький, предстоятель Української Греко-Католицької Церкви, Митрополит Галицький та Архієпископ Львівський

Проблема не в податковій політиці, а «в голові»

Чи з’явиться в Україні власний Apple після впровадження фіскальних пільг для ІТ-індустрії?
19 жовтня, 2012 - 00:00

16 жовтня Верховна Рада ухвалила пропозиції Президента України до Закону «Про державну підтримку розвитку індустрії програмної продукції». Документ визначає розвиток національного IT-сектору як один із головних пріоритетів держави. «За» проголосували 255 народних депутатів. Закон набирає чинності з моменту публікації.

У Законі визначено ключові напрямки державної підтримки національної IT-індустрії. Це, зокрема, удосконалення податкового законодавства, упровадження системи постійного моніторингу розвитку галузі, сприяння ефективній взаємодії між представниками індустрії та органами державної влади. Саме цей проект встановлює загальні принципи роботи IT-індустрії, а проект №9744 — спеціальні ставки податків, які діятимуть для таких підприємств, принципи роботи реєстру компаній, яким надано пільги, та інше. Нагадаємо, що основне зауваження Президента до проекту №8267 стосувалося того, що спеціальна схема єдиного соціального внеску (ЄСВ) для однієї з галузей порушує Конституцію і призведе до недоотримання до бюджету Пенсійного фонду шести мільйонів гривень. Це зауваження було враховано. І норма про ставку ЄСВ у дві мінімальні заробітні плати для працівників IT-галузі в остаточний текст закону не пройшла.

Утім, автори законопроекту не засмучені. Мовляв, те, що проголосували, можна вважати початком позитивних зрушень для галузі, а отже, для економіки держави. «Упевнений: ставка на IT дасть змогу Україні не наздоганяти розвинені держави Європи, а взяти курс на випередження. Це один із найпрогресивніших секторів світової економіки, і в України сьогодні з’явилися шанси поборотися за лідерство на міжнародній арені», — прокоментував народний депутат Віктор Янукович.

За його словами, після виборчої кампанії роботу над створенням максимально комфортних умов для розвитку національної IT-індустрії буде продовжено: «Після виборів ми ініціюємо поправки в Податковий кодекс і закон про єдиний соціальний внесок, щоб відновити ті норми, які дасть можливість українському IT-сектору успішно конкурувати у світі. Зокрема, це стосується прибуткового податку зі співробітника в розмірі 5% і єдиного соціального внеску в розмірі стандартних ставок від двох мінімальних зарплат. Крім того, від ПДВ ми запропонуємо звільнити не тільки готовий продукт, а й усі етапи його розроблення та супроводу. «Буквально вчора Рада з конкурентоспроможності індустрії ІКТ України підписала з Податковою службою України меморандум про співпрацю, тож порозуміння в цьому питанні практично досягнуто», — коментує Віктор Янукович.

Нагадаємо, на початку липня депутати погодилися внести поправки Президента до закону № 9744. Основні зміни стосуються порядку скасування ПДВ, 5-відсоткового прибуткового податку для фізичних осіб і скасування обов’язкових висновків про вид діяльності, який компаніям потрібно одержувати в Держінформнауки. І наприкінці липня Віктор Янукович підписав цей закон. Тож із пільг залишилися скасування ПДВ і 5-відсотковий податок на прибуток підприємств з 2013 року. А перед цим — 24 травня — Верховна Рада проголосувала за обидва законопроекти, які вводять спеціальний податковий режим для компаній української IT-галузі.

Цікаво, що самі ІТ-компанії наразі з обережністю беруться оцінювати законодавчі зміни. Не для запису топ-менеджмент одного із провідних ІТ-гравців українського ринку зауважив «Дню», що має великі сумніви щодо дієвості ухваленого закону. «Юристи кажуть, що це — «пустишка», — зауважило «Дню» джерело.

Натомість на запитання, які реальні інструменти менеджмент ІТ-компанії хотів би бачити в законі, відповідь була прогнозованою: «Ті податкові пільги, які обіцяли». Утім, чи дієвим є цей «бажаний» інструмент і чи вирішить він основну дилему українського ринку високих технологій — перекіс у бік аутсорсингу і відсутність сильного «продуктового» ІТ-сектору? Адже в інтерв’ю «Дню» голова ВГО «Рада з конкурентоспроможності індустрії інформаційно-комунікаційних технологій України» Ігор Лисицький наголошував: проблема — не в податковій політиці, а «в голові» («Про потребу інноваційної екосистеми», «День» №187 від 18 жовтня 2012 року).

Алла ДУБРОВИК, «День»
Газета: 
Рубрика: